Varis Nasıl Geçer: Varise Bitkisel Çözüm

Varis Nasıl Geçer: Varise Bitkisel Çözüm

varise bitkisel çözüm

varise bitkisel çözüm

Varis neden olur?

Deri yüzeyine yakın görünen genişlemiş damarlar varis belirtisidir. Bu durumun nedeni damarlar içindeki akut basınçtır. Genellikle bacakların alt kısmında ve bacağın arka kısmında ortaya çıkar. Varisli damarlar şiş ve bükülmüş bir görüntü oluşturur. Kırmızı ya da mavi renkteki bu damarlar kötü bir görüntü oluşturduğu için çabuk far edilir.

Varisin nedenleri:

– Varis oluşumunun temel nedeni günlük alışkanlıklardır. Uygun egzersiz ve dengeli beslenme bu durumu önlerken; yanlış duruş pozisyonları ve uzun süre oturmak ya da ayakta kalmak varise neden olabilir. Ayrıca C vitamini ve bioflavonoidlerin eksikliği kolajen yapının zayıflamasına yol açar ve bu sorunu artırır. Bazı durumlarda kalp yetmezliği, karaciğer hastalıkları ve tümörler de varise neden olabilir.

Varis belirtileri nelerdir?

– Varis yaygın olarak görülen bir sorundur. Bacaklarda şişen damarlarda pıhtılaşmaya neden olarak ciddi sorunlara yol açabilir. Damarlarda ve deride renk değişikliği gözlemlenebilir.

– Bazı kişilerde kaşıntı ve cilt kuruluğu da görülmektedir.

Varise ne iyi gelir: Varis için doğal tedavi

Varisi için doğal çözüm önerileri şunlardır:

1. Varise iyi gelen yiyecekler ile beslenme:

– Dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Bol bol balık ve taze meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Ayrıca yağ ve karbonhidrat açısından düşük beslenilmesi önerilir.

– Kabızlığı önlemek ve bağırsakları temiz tutmak için lif açısından zengin besinler tüketilmelidir.

– Şeker, dondurma, kızarmış gıdalar, fıstık, peynir, tütün, tuz, alkol, hayvansal proteinlerin ve işlenmiş gıdaların tüketimi belirtileri hızlandırır.

2. Varise iyi gelen egzersizler:

– Her gün düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Bu şekilde kan akışı hızlanır ve damarlardaki olası tıkanıklık önlenebilir.

3. Varis için ne yapmalı: Rahat kıyafetler:

– Sıkı ve dar giysiler damarlara yapılan basıncı artırır. Bu da varis oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle mutlaka rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

– Sıkı ve dar çoraplar da giyilmemelidir.

4. Varisi engellemek için ne yapmalı: Yüksekte tutmak:

– Her gün bacaklar kalp seviyesinin üzerinde tutularak bir süre bekletilmelidir. Bu şekilde kanın bacaklarda toplanması engellenir ve varis belirtileri hafifler.

5. Varis için ne iyi gelir: Duruş pozisyonları:

– Uzun süre oturulmamalı ya da ayakta durulmamalıdır. Aynı pozisyonda uzun süre durulması damarların baskı görmesine neden olabilir.

– Ağır şeyler kaldırmak da bacaklara yük binmesine neden olur.

Varis için doğal tedavi ve diğer öneriler:

– Portakal varis tedavisinde çok önemli bir besindir. Portakal C vitamini açısından zengindir ve kan damarlarını güçlendirir. Aynı zamanda kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Dokuları koruyan mükemmel bir antioksidandır.

– Hint yağı uyarıcı ve anti enflamatuar özellikler içerir. Bu nedenle kan dolaşımını uyarır ve kanın dokulara ulaşmasını hızlandırır. Damarlardaki şişlik ve pıhtılaşmayı önlemeye yardımcı olur. Hint yağı etkilenen bölgelere günde iki kez uygulanarak masaj yapılabilir.

– Her gün guava tüketilebilir. İçerisindeki C vitamini ile kan damarlarını güçlendirir. K vitamini ile de dokulara kan akışını arttırır ve deride renk değişikliğini engeller.

– Hardal yağı kan dolaşımını uyarıcı özelliktedir. Günde iki kez etkilenen bölgelere hardal yağı ile masaj yapılabilir.

– Böğürtlen ya da çilek varis belirtilerinin hafifletilmesi için tüketilebilir.

– Bol bol taze sebze ve meyve tüketilmelidir.

– Antioksidanlar açısından zengin olan sarımsak, zencefil ve soğan bol bol tüketilmelidir.

– Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

– Günlük rutinde fiziksel egzersizlere; yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi egzersizlere yer verilmelidir.

– Varisli alanlara kaşınmamalıdır. Yaralar ve çizikler oluştuğunda enfeksiyon oluşabilir.

Varis ciddi bir sağlık sorunudur. Hastalığın ilk aşamalarında bu önerilere dikkat edilerek hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilir. Ancak belirtileri şiddetli ise mutlaka doktora gidilmelidir.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir