Varis Nasıl Geçer: Varise Bitkisel Çözüm

Varis Nasıl Geçer: Varise Bitkisel Çözüm

varise bitkisel çözüm

varise bitkisel çözüm

Varis neden olur?

Varis sorunu venöz yetmezlik göstergesidir. Genellikle mavi, kırmızı ya da mor renkte damar çıkıntılarına neden olur. Daha çok uyluk ve alt bacak alanlarında görülür. Damarlar bükülmüş ve dışarıdan görünür hale gelmiştir. Kümeler halinde ya da tek bir damarda görülebilir. Ciltte esneklik sorunlarına neden olabilir. Son derece rahatsız edici bir görüntü oluşturur. Genellikle estetik açıdan bir sorun olarak görülse de ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Varis kimlerde olur: Varis nedenleri:

Varis sorunu genellikle kadınlarda daha sık görülür. Ancak erkeklerde de görülebilir. Varis sorunu hormonal değişimler, sigara içilmesi, gebelik, kırık kılcal damarlar, alkol alınması, yanlış beslenme, doğum kontrol hapları, zayıf kan dolaşımı ve uzun süreli oturmak ya da ayakta kalmak gibi faktörler nedeni ile oluşabilir. Varis sorununu ortadan kaldırmak için birçok acısız ve etkili yöntem vardır. Bitkisel çözümler de bu sorunu hafifletmek için yaygın olarak kullanılır.

Varise ne iyi gelir: Varis için doğal tedavi

1. Varise iyi gelen bitkiler: Gingko biloba bitkisi

– Gingko biloba bitkisi günümüzde ülkemizde de sıkça kullanılan bitkisel çözümlerden biridir. İçerisindeki glikosidler ve bioflavonoidler ile damar duvarlarının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda dokuları güçlendirir.

– İyileşme sürecini hızlandırır.

– Bu bitki sinir hasarını önlemeye yardımcı olur ve kan dolaşımını düzenler. Günde 40 gram kadar alınması önerilir. Ancak kişiye uygun olan doz için doktora danışılmalıdır.

2. Varise iyi gelen şeyler: St john’s wort bitkisi

– St john’s wort bitkisi tüm temel besinleri içerir Aynı zamanda etkili anti enflamatuar özellikleri vardır. Bu nedenle hem iç hem de dış hastalıklarda inflamasyonu azaltmak için kullanılır.

– St john’s Wort çiçekli bir bitkidir. Konsantre özleri içeren tabletler alınabilir.

– Bu bitki etkilenen cilt alanlarına topikal olarak da uygulanabilir. Kan damarlarının korunmasına yardımcı olur.

3. Varis için bitki: Varis için at kestanesi

– At kestanesi de pek çok sağlık sorununda kullanılır. Varis durumunda şişmiş damarların inmesine yardımcı olur. Damarlarının esnekliğini artırır.

– ‘Aescin’ denilen bir bileşik içerir. Bu bileşik ile esnekliği ve gücü artırır. Ayrıca kılcal damarların sağlığını korur.

– 1 bardak suya yarım çay kaşığı toz at kestanesi karıştırılır. Bu karışım ile etkilenen alanlara hafifçe masaj yaparak uygulanır.

4. Varis için bitki çayları

– Bitki çayları damarların rahatlamasına yardımcı olur. Alıç yaprağı, böğürtlen yaprağı, aynı safa çiçeği ve ahududu yaprakları karıştırılarak çay şeklinde demlenebilir.

– Bu bitkilerden 1’er çorba kaşığı kullanılması yeterlidir. Sıcak suya eklenerek 15 dakika kadar kaynaması beklenir. Ardından süzülür ve içilir.

– Bu bitkisel çay içerdiği flavonoidler ile damarları genişletir. Aynı zamanda dokuların korunmasına yardımcı olur.

5. Varis için kür: Yaban mersini

– Yaban mersini de varis için kullanılan çözümlerden biridir. Damar sağlığını korur.

– Bu bitki çay şeklinde tüketilebilir. Topikal olarak etkilenen alanlara da uygulanabilir.

– Bu bitki alt ekstremitelerde dolaşımı artırır ve venöz yetmezlik belirtilerini azaltır.

– Önerilen doz günlük 100 gramdır. Ancak yüksek tansiyon varsa tüketilmesi önerilmez. Ayrıca kişiye özel doz için doktora danışılması önerilir.

Varis için ilaç ve doktor tedavisinin yanı sıra bu bitkisel çözümler kullanılabilir. Hastalığın başlangıç evresinde kullanıldığında ilerlemesini engeller ve belirtileri hafifletir. Bu bitkisel çözümler ile birlikte düzenli egzersiz yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Otururken bacak bacak üstüne atılmamalı; uzun süre ayakta kalınmamalı ya da oturulmamalıdır. Ayrıca alkol alımına sınır getirilmesi önerilir. Yüksek topuklu ayakkabılar yerine ortopedik tabanlı ayakkabılar tercih edilebilir. Yoga da varis sorununun hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir