Ürik Asit Nasıl Düşürülür: Ürik Aside İyi Gelen Yiyecekler

Ürik Asit Nasıl Düşürülür: Ürik Aside İyi Gelen Yiyecekler

ürik aside iyi gelen yiyecekler

ürik aside iyi gelen yiyecekler

Ürik asit yüksekliği nelere sebep olur?

Hyperuricemia adı da verilen kandaki ürik asit düzeyi yüksekse bunun nedeni ürik asidin vücuttan atılım bölgesi olan böbreklerin düzgün çalışmaması olabilir.

Şiddetli artrit, böbrek taşları ve böbrek yetmezliği gibi sorunlar ürik asit düzeyinin birikmesine yol açabilir. Yapılan son çalışmalarda kandaki ürik asit düzeyinin hipertansiyon ve kalp-damar hastalıkları nedeni ile ilişkili olabileceği de kanıtlanmıştır.

Ürik asit kaç olmalıdır: Normal ürik asit düzeyleri şunlardır:

– Erkeklerde: 3.4 – 7.0 mg/dL

– Kadınlarda: 2.4 – 6.0 mg/dL

Değerler farklı laboratuvarlarda değişiklik gösterebilir.

Yüksek ürik asit düzeyine katkıda bulunabilen bazı faktörler vardır. Pürinlerin emilim eksikliği ürik asit birikimine yol açabilir.

Ürik asit neden yüksek çıkar?

Ürik asit birikimine neden olabilecek başlıca faktörler şu şekilde sıralanabilir:
– Pürin miktarı yüksek gıdaların tüketilmesi

– Aşırı alkol tüketimi

– Böbrek yetmezliği

– Obezite

– Hipotiroid

– Genetik faktörler

– Asidoz

– Diyabet ve benzeri endokrin üretimini etkileyen metabolik koşullar ve hastalıklar

– Bazı kanser türleri

– Kemoterapi tedavisi

– Diüretikler ve benzeri ilaçlar

Ürik asit birikiminin geçici olduğu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

– Egzersiz

– Oruç

– Yanlış beslenme planı

Ürik asit nasıl azaltılır: Ürik asit yüksekliği bitkisel tedavisi:

Ürik asit birikimin önlenmesi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1 – Ürik asit için elma sirkesi

Doğal temizleyici ve detoxifier olarak elma sirkesi, ürik asit gibi atıkları vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Besinleri sindirmek ve elde edilen ürik asidi ortadan kaldırmak için gerekli olanlardan en önemlisi malik asittir. Elma sirkesi de vücudun alkali asit dengesini yeniden kurmasına yardımcı olur. Kişiye anti-enflamatuar ve antioksidan faydalar sağlar.

– 1 çay kaşığı elma sirkesi (mümkünse organik elmadan yapılmış sirke) 1 bardak suyun içine eklenir ve iyice karıştırılır.

– Bu karışım günde 2 ya da 3 defa tüketilmelidir.

Yavaş yavaş elma sirkesi miktarı arttırılabilir ve 2 yemek kaşığına kadar çıkarılabilir. Bu şekilde ürik asit birikimi minimum seviyeye indirilebilir.

Not: Elma sirkesi vücuttaki potasyum düzeyini düşebileceğinden doktor kontrolü olmadan çok fazla elma sirkesi tüketilmemesi gerekir. Ayrıca fazla kullanılmasında idrar söktürücü ilaçlar ile aynı etkiyi gösterebilir.

2 – Ürik asite iyi gelen besinler: Limon suyu

Limon suyu vücut normale göre çok daha asidik bir ortam haline getirir. Ürik asit birikimini engelleyecek bir alkali etkisi üretir ve ürik asit bu şekilde nötralize edilmiş olur. Ayrıca içerisinde C vitamini de ürik asit düzeyini düşük halinde korumaya yardımcı olur.

– 1 bardak ılık su ile 1 limonun suyu sıkılarak güzelce karıştırılır. Sabah aç karnına bu karışımın içilmesi gerekir. En az 2 hafta boyunca bu tedaviye devam edilmelidir.

– Ayrıca C vitamini takviyeleri de alabilir. Kişinin metabolizması açısından uyguluğu ve bu doğrultuda uygunsa dozunun ne kadar olması gerektiğine doktora danışarak karar verilmesi gerekmektedir.

3 – Ürik asite iyi gelen yiyecekler: Kiraz

Kiraz ve çileğin içerisindeki bileşenler ürik asit seviyelerini azaltmaya yardımcı olan kimyasallar içerir. Ayrıca genel olarak söylenebilecek şey; mor ve mavi renkli meyvelerin daha düşük ürik asit birikimi sağlayacağı ve aynı zamanda inflamasyon ve sertliği azaltacağıdır. Bunu içerisindeki çokça bulundurdukları antosiyanin olarak adlandırılan flavonoidler ile sağlar.

– Birkaç hafta boyunca günde yarım fincan kiraz tüketilmesi yeterli olacaktır. Ayrıca dört hafta boyunca bu meyvelerinin herhangi birinin suyundan günde 1 bardak içmek de etkili olabilir.

– Beslenme planına eklenebilecek C vitamini ve antioksidan açısından zengin meyve ve sebzeler şu şekilde sıralanabilir:
* Yaban mersini

* Çilek

* Domates

* Biber

4 – Ürik asit düşürmek için ne yapmalı: Karbonat

Karbonat da içerisindeki bileşenler doğrultusunda ürik asit birikiminin engellenmesine yardımcı olabilir. Tabii ki karbonat ile yapılan gıdaların tüketilmesi az da olsa etkili olabilir ancak karbonat ile hazırlanan özel karışımlar sorunun çözülmesi açısından oldukça önemlidir ve hızlı etki eder.

– Yarım çay kaşığı karbonat 1 bardak suyun içine eklenerek karıştırılır.

– Bu karışım 4 saat arayla günde 2 kez içilmelidir. Tedaviye 2 hafta boyunca devam edildiğinde sorundan tamamen kurtulmak mümkündür.

5 – Su

Bol miktarda su tüketimi ürik asit üretiminin azaltılmasına yardımcı olur. Su tüketimi vücuttaki ürik asitin seyreltilmesi ne sağlar ve idrar yolu ile böbreklerden atarak vücudun temizlenmesini sağlar.

Ayrıca düzenli olarak yapılan su tüketimi gut hastalığı riskini en aza indirir. Romatoloji Amerikan Koleji nin 2009 da yaptığı araştırmalar sonucunda günde 5 ila 8 bardak arasında su tüketiminin gut hastalığını kısa bir sürede ortadan kaldırdığı görülmüştür.

Günde en az 8 10 bardak su tüketimi oldukça önemlidir. Suyun yanında gün içinde ayrıca taze meyve ve sebze suyu da tüketilmelidir.

6 – Ürik asit yüksekliğinde ne yemeli: Pürin diyeti

Pürin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Pürinler azot içeren bileşiklerdir. Bu azot bileşikleri ürik asit düzeyinin vücutta artmasına neden olur. Pürinler genel olarak hayvansal gıdalarda daha fazla bulunmaktadır. Bu nedenle et ve organlar gibi hayvansal proteinlerden kaçınması gerekir. Bunun dışında baklagiller mantar kuşkonmaz ve fasulye gibi sebzelerde de pürin oranı yüksektir. Bununla bağlantılı olarak birada da pürin oranının yüksek olduğu görülmektedir.

7 – Ürik asit hastaları ne yemeli: Yüksek lifli gıdalar ve nişastalı karbonhidrat

Yüksek lifli gıdalar ürik asitin emilmesini sağlar ve vücuttaki ürik asit düzeyini azaltır. Aynı zamanda nişasta ve karbonhidrat içeren yiyecekler ile vücuttaki ürik asit düzeyi azaltılabilir. Tahıllar elma armut portakal ve çilek yüksek lifli gıdalardan birkaçıdır. Nişastalı karbonhidrat ise pirinç tam buğday makarna patates yulaf ve muz gibi gıdalarda bulunmaktadır.

Doğru beslenme gut hastalığı tedavisinde önemli bir adımdır. Bunun dışında yeşil çay tüketimi de oldukça önemlidir. Yeşil papaya anti-inflamatuar özelliği ile vücutta ürik asit düzeyini düşürürken alkalin düzeyinin korunmasını sağlar.

8 – Süt ve süt ürünleri

Az yağlı süt ve süt ürünleri ürik asit ile ilişkili olan gut hastalığı riskini azaltır. Orotik asit içeriği ile yağsız süt, böbreklerde ürik asit üretiminin azaltılmasına yardımcı olur. Bu nedenle her gün 5 bardak yağsız süt ve az yağlı süt ürünlerinin tüketimi oldukça önemlidir.

9 – Ürik asit için şifalı bitkiler: Buğday çimi suyu

Buğday çimi suyu azalan alkalinin düzeyinin vücuda yeniden yüklenmesine yardımcı olur. C vitamini klorofil detoksifikasyon fitokimyasallar bakımından zengin olan buğday çimi, hayvansal proteinlerin yerini alarak protein ve amino asit sağlar.

Ürik asit düzeyi azaltılana kadar her gün limon suyuna bir kaşık buğday çimi suyu eklenir ve içilir.

 Yapılması gerekenler:

– Vücudun ürik asit üretiminin ortadan kaldırılması için alkol tüketiminin azaltılması gerekir.

– Ürik asit düzeyinde artışa engel olmak için yüksek glikoz ve fruktozlu besinlerden kaçınılmalıdır.

– Yağ dokularının ürik asit üretimini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle düzenli egzersiz yapılması ve sağlıklı beslenilmesi gerekmektedir.

– Doğru karbonhidrat ve protein değerlerine sahip besinler ve düzenli diyet yapılmalıdır. Beyaz ekmek, pasta ve şekerleme gibi yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Yüksek yağlı gıdalar ürik asit üretimini artırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir