Ülser Ağrısı Nasıl Geçer: Ülser Ağrısına Bitkisel Çözüm

Ülser Ağrısı Nasıl Geçer: Ülser Ağrısına Bitkisel Çözüm

ülser ağrısına bitkisel çözüm

ülser ağrısına bitkisel çözüm

Ülser neden olur?

Peptik ya da gastrik ülser olarak da bilinen mide ülseri, mide astarında açık yaraların oluşması durumudur. Midede bulunan asit nedeni ile bu hastalık midede acıma hissine neden olur. Mide ülserine steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlar ve aspirin gibi ağrı kesicilerin kullanımı neden olabilir. Mide ülseri enfeksiyona neden olduysa ya da çok sık yaşanıyorsa mide asidini nötralize etmek ve yarayı hızla iyileştirmek için antibiyotik ilaçlar verilebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra mide ülseri belirtilerini hafifletmek ve iyileştirmek için yardımcı olan bitkisel çözümler de kullanılabilir.

Ülsere ne iyi gelir: Ülser için doğal çözüm

– Ülser için ne yapmalı: Flavonoidler

Araştırmalara göre flavonoidler mide ülserleri için etkili bir tedavi yöntemidir. Bu madde birçok meyve ve sebzede doğal olarak zaten bulunmaktadır. Bu nedenle flavonoidler açısından zengin besinler tüketilmesi önerilir. Flavonoid açısından zengin besinler şunlardır; soya fasulyesi, baklagiller, kırmızı üzüm, lahana, brokoli, elma, çilek ve bitkisel çaylar, özellikle yeşil çay. Ayrıca narenciye ve kırmızı şaraptan kaçınılmalıdır. Bu besinler midede oluşan yaraları tahriş edebilir.

– Ülsere iyi gelen bitkiler: Meyankökü

Meyan kökü ülser tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Yapılan araştırmalarda ülser belirtilerini hafiflettiği ortaya çıkmıştır. Ancak bazı kişilerde belirtileri şiddetlendirebilir. Bu nedenle kişiye uygun olup olmadığı öğrenmek için doktora danışarak kullanılması önerilir.

– Ülsere iyi gelen yiyecekler: Sağlıklı beslenme düzeni

Kızarmış ve yağlı gıdalar gibi bazı gıdalar ülserin daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Ayrıca boğazı ve mideyi tahriş edebilir. Yağlı gıdalar obeziteye neden olurken aynı zamanda bağışıklık sisteminin de zayıflamasına neden olur. Vücutta oluşan enfeksiyon ile mücadelenin güçlenmesi için bu tür gıdalar yerine taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir. Beslenme düzeni içerisinde mutlaka kepekli tahıllara da yer verilmelidir. Özellikle vitamin açısından zengin besinlerin tüketilmesi ülserin iyileşme sürecini kısaltır.

Ülseri tetikleyen yiyecekler:

– Kahve, kafeinsiz kahve de dahil

– Gazlı içecekler

– Baharatlı gıdalar

– Yüksek şeker içeren gıdalar

– İşlenmiş gıdalar

– Tuzlu kırmızı et

– Alkol ve süt-

Alkol ve süt mide astarının daha da tahriş olmasına neden olabilir. Özellikle sütün mide içerisinde koruyucu bir tabaka oluşturduğu düşünülür. Ancak tam tersine bir etki yapar. İçerisindeki kalsiyum ile midede bulunan asidin artmasına neden olur ve mide astarındaki yaralarda yanmayı artırır.

Mide ülserini hafifletmek için meditasyon ne yazık ki doğrudan işe yaramaz. Yani midedeki yaraları yok etmez. Ancak mide ülserine neden olan önemli bir faktörü, stresi azaltmaya yardımcı olur. Tuh sağlığının gelişmesini sağlar ve stresi kontrol altına almada son derece etkilidir.

Düzenli egzersiz de vücudun fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olurken stresi azaltmayı sağlar. Her gün 30 dakika kadar yürüyüş ya da koşu ve bisiklet gibi egzersizler yapılabilir. Genellikle hafif egzersizlerin yapılması önerilir.

Sigara kesinlikle bırakılmalıdır. İçerisindeki nikotin mide astarında oluşan yaraların daha da büyümesine neden olabilir. Ayrıca sigara mide asidini artırır ve mide de yanma hissinin artmasına neden olur. Eğer kişide mide ülseri varsa mutlaka sigara bırakılmalıdır.

Ülser nasıl anlaşılır: Ülser belirtileri

– Mide ülseri bazı belirtiler gösterir. Karın bölgesinde rahatsızlık ve karın ağrısı, mide ülserinin ilk belirtileridir. Aynı zamanda mide bulantısı, kusma, mide yanması, iştahsızlık ve kilo kaybına da neden olabilir.

– Mide ülseri ağrısı genellikle bıçaklama tipi ağrı olarak tanımlanır.

– Bazı durumlarda ülser kanser nedeni ile oluşabilir. Bu nedenle ülser belirtileri görülüyorsa mutlaka bir doktora gidilmesi önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir