Reflü Nasıl Geçer: Reflüye Doğal Tedavi

Reflü Nasıl Geçer: Reflüye Doğal Tedavi

reflüye doğal tedavi

reflüye doğal tedavi

Reflü neden olur?

Asit reflü yutak kapağının zayıflamasına bağlı olarak ortaya çıkan bir çeşit sindirim sorunudur. Midede bulunan asit önce yemek borusuna oradan yutağa oradan da ağıza gelir. Ağızda kötü bir tat bırakır. Reflü için ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler de uygulanabilir. Bu bitkisel çözümler reflü belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur.

Reflü için ne yapmalı?

– Sigara içilmemelidir.

– Alkol alınmamalıdır.

– Uyku düzenine dikkat edilmelidir.

– Uyku sırasında baş yüksekte tutulmalıdır.

– Mide ekşimesini engellemek için sakız çiğnenebilir.

– Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Beslenme düzeni değişiklikleri:

Beslenme düzeni içerisinde bazı gıdalardan kaçınılması önerilir. Reflü belirtilerini tetikleyen başlıca gıdalar şunlardır:

– Narenciye meyve ve meyve suları

– Domates, marinara sosu ve domates suyu

– Kızarmış ya da yağlı gıdalar

– Çikolata

– Soğan ve sarımsak

– Gazlı meşrubatlar

– Kafeinli içecekler (hatta kafeinsiz kahve)

– Nane

– Alkol

Yenilen besinler günlük olarak not edilmelidir. Hangi besin belirtileri şiddetlendiriyorsa bu besinden uzak durulmalıdır. Mide ekşimesine çoğu zaman mide yanması, yutmada zorluk, göğüs ağrısı veya boğaz ağrısı eşlik eder.

Tetikleyici besinler anlaşıldıktan sonra öğünler ayarlanmalıdır. Sık ama az yemek yemek gerekir. Çok fazla yemek yenmesi midede aşırı asit üretilmesine neden olabilir. Öğünlerde küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.

Ayrıca bazı gıdalar beslenme düzeni içerisine özellikle dahil edilmelidir. Antioksidan açısından zengin meyveler, böğürtlen, yaban mersini ve kiraz gibi besinler belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda vitamin B 6 içeren gıdalar da reflü için faydalı olabilir. B 6 vitamini içeren gıdalar şunlardır:

– Badem

– Ispanak

– Fasulye

– Tahıllar

Reflüye ne iyi gelir: Reflüye bitkisel çözüm

1. Reflüye iyi gelen bitkiler: Zencefil kökü

– Zencefil kökü Asya’da reflü için yüzyıllardır kullanılan geleneksel bir çözümdür. Bu bitki çay şeklinde ya da kuru toz halinde tüketilebilir.

– Zencefil yanı zamanda mide bulantısı için de kullanılmaktadır. Midede var olan asidi dengeler ve yanma hissini azaltır.

2. Reflü nasıl tedavi edilir: Portakal kabuğu ekstresi

– Portakal kabuğu ekstresi ve diğer narenciye yağlar da reflü için son derece etkilidir. Narenciyeler asit içeriği ile reflüyü şiddetlendireceği düşünülse de bazı durumları belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

– Eğer reflü belirtilerini şiddetlendirmiyorsa narenciye besinler de tüketilebilir.

3. Reflüye iyi gelen besinler: Nane

– Reflü tedavisinde nane yağı ve aromasına kullanılmaktadır. Bazı hastalarda olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.

– Peptik ülser (mide astarında açık yaralar) ile ilgili reflüden şikayetçi olan insanlara nane kaplı tabletler günde 2 ya da 3 kez önerilir. Ancak kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.

4. Reflü karbonatlı su

– Karbonat bilimsel adıyla sodyum bikarbonat en etkili asit gidericidir. Mide asidinin nötralize olmasına yardımcı olur.

– Karbonat ve su karışımı asidin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda hazımsızlık gibi sindirim sorunlarında da kullanılmaktadır.

– 2 bardak ılık suya bir çay kaşığı karbonat eklenerek tüketilebilir. Oranlar eşit miktarda azaltılabilir.

5. Reflüye elma sirkesi iyi gelirmi?

– Elma sirkesi asidik doğası ile mide asidinin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda mide astarını korur.

– Yapılan araştırmalarda elma sirkesinin asit reflü belirtilerini azalttığı ortaya çıkmıştır.

– Elma sirkesi mide için kullanılan en etkili çözümler arasındadır. Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi eklenerek tüketilebilir. Ancak elma sirkesi de kullanılmadan öce doktora danışılması önerilir.

Bu bitkisel çözümler ile reflü belirtileri hafifletilebilir. Ancak reflü uzun zamandır varsa ve şiddetli mide yanmalarına neden oluyorsa mutlaka doktora gidilmeli ve ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir