Kanser Nasıl Anlaşılır: Kanserin Belirtileri

Kanser Nasıl Anlaşılır: Kanserin Belirtileri

kanserin belirtileri

kanserin belirtileri

Kanser nasıl oluşur?

Sağlık uzmanları kanserin bazı uyarı işaretleri olduğunu belirtmektedirler. Genellikle kanser ilk aşamalarda olduğunda kontrol altına alınması daha kolaydır. Ancak ilerlediğinde ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kanser belirtilerine önceden önem verilirse erken teşhis ile hastalığın atlatılma olasılığı da artacaktır.

Kanser belirtileri: Kanserin erken belirtileri

Eğer bu belirtiler ile karşılaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz tavsiye edilir:

1. Kanserin ilk belirtileri: Açıklanamayan kilo kaybı

– Açıklanamayan kilo kaybı genellikle kanserin ilk göze çarpan işaretlerinden biridir. Özellikle meme ve akciğer kanseri gibi kanser türlerinde kişide kilo kaybı yaygın olarak görülür.

– Kanser karaciğer içine yayılır ve onun işleyişini etkilediğinde özellikle iştahı düzenleyen alanları etkiler. Toksinleri ortadan kaldırarak kilo kaybına neden olur. Kilo kaybı kolon veya diğer sindirim sistemi kanser çeşitlerinde de görülebilir.

– Açıklanamayan kilo kaybı o kadar yaygın ki, kanser hastalarının yüzde 40’tan fazlası kilo kaybı nedeni ile hastaneye başvurmaktadır.

– Egzersiz ve diyet yapılmadan ani ve yoğun miktarda kilo kaybı yaşanıyorsa mutlaka doktora danışılması önerilir. 10 kilonun üzerinde olan kilo kayıplarında özellikle dikkat edilmelidir.

2. Kanser ateş yaparmı?

– Ateşi basitçe vücudun enfeksiyona karşı verdiği mücadeleyi gösterir. Uzun süren ve kalıcı ateş lenfoma gibi kanser türlerinin belirtisi olabilir. Lösemi durumunda kan hücrelerindeki kanser sık sık enfeksiyona, ateşlenmeye, yorgunluğa, ağrılara ve grip gibi belirtilere neden olabilir.

3. Halsizlik ve yorgunluk kanser belirtisi mi?

– Halsizlik ve yorgunluk uyku ve dinlenme ile geçmiyorsa bu da kanser belirtisi olabilir. Doktora danışarak bu durumun nedeni analiz edilmelidir.

4. Kanser hastalarında nefes darlığı ve hırıltı

– Hırıltı ve nefes darlığı başka sağlık sorunları nedeni ile oluşabilirken akciğer kanserine de işaret ediyor olabilir.

– Bir akciğer tümörü hava yollarına baskı yaparak bu yolları daraltır. Bunun sonucunda da kişinin sesinde kısılma ya da nefes darlığı ve hırıltı ortaya çıkar.

5. Göğüs ağrısı ve öksürük kanser belirtisi midir?

– Bazen kanserler özellikle lösemi ve akciğer tümörleri gibi kanser çeşitleri; kronik öksürük ya da bronşiti taklit eden belirtiler gösterebilir. Sorun kalıcı ise mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

– Ayrıca göğüs ağrısı ya da omuz ve kollarda da ağrı oluşabilir. Bu durumda da doktora gidilmesi önerilir.

– Ayrıca, özellikle eğer sigara içiliyorsa ya da geçmişte de öksürük ve seste boğuklaşma gibi belirtiler yaşandıysa muayene olunmasında yarar olacaktır. Ses boğukluğu altı haftadan fazla süredir devam ediyorsa nedeni tiroid, özofagus veya akciğer kanseri olabilir.

6. Midede şişkinlik kanser belirtisi mi?

– Açıklanamayan abdominal şişkinlik uzun bir süredir devam ediyorsa yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Pelvik ağrılar, karında şişkinlik, görülebilen şişlikler de belirtiler arasındadır.

– Benzer şekilde yemek yedikten sonra midede şişkinlik ve ağrı oluşması da mide kanseri belirtisi olabilir.

7. Mide yanması kanser belirtisi mi?

– Mide ekşimesi genellikle asit reflü hastalığı belirtisi olarak kabul edilir. Ancak kalıcı ise yemek borusu veya özofagus kanseri ile ilişkili olabilir.

– Yapılan bilimsel çalışmalarda kronik mide ekşimesinin yemek borusu iltihabı ya da özofagus kanseri riskini artırdığı ortaya çıkmıştır.

8. Bağırsak sorunları

– Dört hafta veya daha uzun süren hiçbir belirgin nedeni olmayan bağırsak alışkanlıklarındaki değişikler de kanser belirtisi olabilir. Özellikle dışkı kıvamındaki değişiklikler bağırsak kanseri belirtisi olabileceğinden doktora danışılmalıdır.

9. Yutmada güçlük

– Bir şey yerken yutmada güçlük yaşanıyorsa ya da gıda boğazda sıkışmış gibi bir his oluşuyorsa bu durum, özofagus ya da gırtlak kanseri belirtisi olabilir. Aynı zamanda yemek yerken yanma hissi de görülebilir.

– Özofagus kanseri genellikle belirtilerini başlangıç durumunda gösterir. Bu nedenle fark edilmesi daha kolaydır.

– Benzer şekilde, yutma güçlüğü bir akciğer kanserinin de ilk belirtileri olabilir.

10. Sarılık

– Sarılık, cilt ve göz akında oluşan sarımsı görüntü ile karakterizedir. Çoğunlukla karaciğer ve safra kesesi hastalığı belirtisi olarak kabul edilir. Ancak bazı durumlarda pankreas kanseri belirtisi de olabilir.

11. Gövdede alışılmadık şişlik veya yumru

– Özellikle üç hafta veya daha uzun bir süre göğüsler, testisler, kasık, boyun, karın, koltuk altı veya vücudun diğer parçaları üzerinde olağandışı topaklar oluşuyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

– Bazen genişlemiş lenf nodülü veya yumru kol altında meme kanserinin belirtisi olabilir. Kırmızılık, ağrı ve şişkinlik de meme kanseri işaretleri arasındadır.

12. Yeni cilt lekeleri ya da var olan cilt lekelerinde değişiklikler

– Cilt üzerinde var olan benlerde herhangi bir değişiklik görülüyorsa doktora gidilmesi önerilir. Yeni oluşan cilt lekeleri ya da benlerin boyutunda ve renginde oluşan değişiklikler cilt kanseri belirtisi olabilir.

13. Tırnaklardaki değişimler

– Tırnaklarda oluşan sıra dışı değişimler; cilt, deri, karaciğer ve akciğer kanseri gibi kanserlerin belirtisi olabilir. Başlıca belirtiler şunlardır:

– Tırnakların altında siyah veya kahverengi lekeler cilt kanserini işaret ediyor olabilir.

– Parmaklardaki şişlikler ile birlikte ayak tırnaklarındaki genişleme akciğer kanseri ile ilişkili olabilir.

– Soluk veya beyaz tırnaklar ise karaciğer kanseri de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar nedeniyle olabilir.

14. Pelvik bölgede ya da karında ağrı

– Pelvik bölgede ya da alt karın bölgesinde ağrı oluşması yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Genel olarak kadınlarda yumurtalık kanserine yakalanma riskini artıran faktörler şunlardır:

– Hiç hamile kalmamış olmak.

– Yumurtalık, meme, kalın bağırsak ya da rektum, kolon ve rahim kanserinin aile üyelerinde olması.

– Ayrıca pelvik bölgede ağrı rahim kanseri veya lösemi belirtisi de olabilir.

15. Dört haftadan fazla süren açıklanamayan ağrı

– Ağrıların genellikle bir nedeni vardır. Nedeni belli olmayan ve uzun süren ağrılar kanser belirtisi olabilir.

– Eğer bir ağrı 4 haftadan daha uzun sürüyorsa bir doktora görünülmesi önerilir.

– Ağrı genellikle kemik ya da testis kanserinin erken bir belirtisidir.

16. Anormal kanama

– İdrarda kan görülmesi bazen bir idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. Ancak bazı durumlarda mesane ya da böbrek kanseri belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.

– Benzer şekilde dışkıda kan görülmesi hemoroid belirtisi olabilse de kolon ve bağırsak kanseri belirtisi de olabilir.

– Vajinadan gelen adet dışı kanama ise rahim kanseri belirtisi olabilir. Nadir durumlarda, vajinal kanama nedeniyle vajinal kanserden söz edilebilir.

– Kan kusmak ya da öksürme sırasında ağızdan kan gelmesi ise yemek borusu kanseri ve akciğer kanseri ile ilgili olabilir.

– Lösemi belirtileri arasında ise aşırı morarma ve durmayan kanamalara gösterilebilir. Anormal kanama diğer hastalıklardan da kaynaklanabilir iken, yine de bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir