Hırıltı Nasıl Geçer: Göğüs Hırıltısı İçin Bitkisel Tedavi

Hırıltı Nasıl Geçer: Göğüs Hırıltısı İçin Bitkisel Tedavi

gögüs hırıltısı için bitkisel tedavi

gögüs hırıltısı için bitkisel tedavi

Boğazda hırıltı neden olur?

Nefes alıp vermede zorluk çekiliyor, nefes alırken tiz bir ses geliyor ise solunum yollarında hırıltı denilen solunum bozukluğu var demektir. Ancak bu tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir. Solunum yollarındaki rahatsızlıklar doğal ev ilaçları ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Solunum sistemi nasıl işler?

Solunum, vücudun temel sistemlerinden biridir. Oksijen hücrelerin en önemli enerji kaynağıdır. Metabolizma için gerekli oksijen ve karbondioksit nefes alıp verildiğinde akciğerler tarafından emilir. Hayatın devamlılığını sağlayan nefes alıp verme süreci solunum yollarındaki rahatsızlıklar sonucunda yaşam kalitesini düşürebilir.

Oksijen, nefes alma işlemi ile vücuda girer. Buradan alınan hava boğazın ön tarafından nefes borusuna geçer. Daha sonra akciğerlerden ses tellerine iner. Ardından akciğerlerin hava ile doldurulması ile nefes alıp verme işlemi gerçekleştirilir. Solunum yollarında oluşan hırıltı rahatsızlığı akciğerde alınan nefesin bırakılması sırasında görülür. Hırıltının olduğu zamanlarda nefes alışverişi de zorlaşır. Akciğerlere giren hava düzgün ve verimli bir şekilde verilemez. Akciğerlere giren ve çıkan hava akışını engelleyen bir tıkanma, hırıltının oluşmasına neden olur. Nefes alıp verirken ıslık sesi gibi tiz bir ses duyuluyorsa bu hırıltı olduğunun belirtisidir. Akciğerlerdeki havanın zorlanarak çıkması bu tiz sesin oluşmasına neden olmaktadır.

Hırıltı göğüsteki bronşların şişmesi ve nefes darlığı yaşanması ile meydana gelir. Hırıltı, nefes alıp verme sürecine engel olur ve günlük yaşam kalitesini düşürür.

Hırıltı nasıl olur?

Hırıltının ortaya çıkması için ilk olarak nefes darlığı problemi yaşanması gerekir. Nefes darlığı ise normal nefes alış verişi sırasında zorluk yaşandığında anlaşılmaktadır. Diğer belirtiler ise halsizlik hissi ve gıcık şeklinde öksürmelerdir. Günlük yaşamı etkileyen hırıltı oksijen eksikliğine neden olmaktadır. Rahatsızlığın bir diğer oluşum nedeni göğüs kasılmaları ve stres de olabilir. Bunlar hırıltının yanında göğüs ağrılarına da neden olabilir. Genel olarak hırıltı, kişide tedirginlik ve huzursuzluk hissi yaratmaktadır. Öncelikle göğüs hırıltısının nedeni saptanmalı ve ona uygun rahatlatıcı tedaviler yapılmalıdır. Stresten kaynaklı göğüs kasılmaları görülüyorsa rahatlatıcı masaj yardımcı olabilir. Astım ve alerjiden kaynaklı nefes daralmaları görülürse doktora başvurulmalı ve uygun tedavi yapılmalıdır.

Hırıltının nedenleri:

Çeşitli tıbbi koşullar hırıltının nedeni olabilir. Hırıltının en yaygın ve bilinen nedeni ise astım hastalığıdır. Solunum sisteminde havanın normalin dışında bir seyir izlemesi durumudur. Genel olarak havanın zorla çıkması nedeniyle tiz bir ses çıkarmasıdır. Toz, polen, ev tozu ve hayvanlara karşı oluşan alerjik astım krizleri hırıltıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Solunum yollarında iltihap olduğu gözlemleniyorsa acil tıbbi müdahale yapılmalıdır. Astım hastalıkları için burun spreyleri solunum yollarındaki iltihabı azaltmak ne nefes darlığını rahatlatmak için yeterli olabilmektedir.

Bronşit hastalığı, sigara, viral enfeksiyonlar gibi nedenler ile de hırıltı rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Astım ve alerji hastalığı olan kişilerde hırıltı görülme olasılığı daha yüksektir. Bu kişilerde bronşların şişmesi sonucu nefes darlığı görülmektedir.

Hırıltıya ne iyi gelir: Hırıltıya bitkisel çözüm

Hafif belirtiler ile görülen hırıltı evde tedavi edilebilir. Bu tedaviler rahatsızlık kötüleşmediği sürece devam edebilir. Göğüs hırıltılarının doğal ev tedavileri ise şu şekildedir;

1 – Hırıltıya iyi gelen şifalı bitkiler: Sarımsak:

Sarımsak, nefes alırken çekilen zorlukların tedavisi ve göğüs hırıltılarının yok edilmesi için kullanılabilen bitkisel ürünlerde biridir. İçerisindeki son derece güçlü antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri ile bu etkiyi gösterir. Antibiyotik etkisi gösteren sarımsak viral enfeksiyonları tedavi eder, iltihabı azaltır ve akciğerleri temizleyerek kan birikmesini önler. Günlük olarak 1 diş sarımsak tüketilmesi bu etkilerin sağlanması için yeterli olur.

– Birkaç diş sarımsak yarım bardak sütün içerisine eklenerek kaynatılır. Süt süzülür ve elde edilen sarımsak özlü süt içilir. Her gün 1 bardak içmek yeterli olur.

– 3 – 4 diş sarımsak bir bardak kaynar suyun içerisine eklenir ve beş dakika kadar demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve sarımsak çayı elde edilir. Oda sıcaklığına gelene kadar beklenir ve hızlıca içilir. Eğer kokusu rahatsız ediyorsa sarımsak kapsülleri de kullanılabilir. Ancak taze sarımsak ile hazırlanan sarımsak çayı kadar etkili olmayabilir.

– Alternatif olarak domates çorbası yapılırken içerisine 1 diş sarımsak ve 3 karanfil eklenmelidir. Hazırlanan bu çorbadan günde 2 tabak içmek oldukça etkili sonuçlara ulaşmayı sağlar.

2 – Hırıltı için şifalı bitkiler: Zencefil

Zencefil, astım dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisi için popüler olarak kullanılan doğal ilaçlardandır. Bu besinin içerisindeki bileşenler solunum yolu inflamasyonunu azaltır ve solunum yolundaki kasların daralmasını inhibe eder. Bazı astım ilaçlarının ve kas gevşeticilerinin etkisini arttırıcı özelliği vardır.

– Eşit miktarda zencefil ile nar suyu ve 1 çay kaşığı bal bir kabın içerisinde güzelce karıştırılır. Bu karışımdan her gün 2 ya da 3 kez 1 çorba kaşığı içmek gerekir.

– 1,5 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı ezilmiş zencefil karıştırılır ve yatmadan önce bu karışımdan bir çorba kaşığı içilir.

– Bir zencefil, bir santim kalınlığında küçük parçalar halinde dilimlenir. Bu dilimler 1 bardak suda kaynatın ve 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Süzülerek elde edilen zencefil özlü su ılındıktan sonra içilir.

– Akciğerlerde detoksifikasyon sağlayan ve nefes almayı kolaylaştıran alternatif bir yöntem daha vardır. 1 çorba kaşığı çemen tohumu 1 bardak suyun içerisine eklenerek kaynatılır ve tatlandırmak için içerisine 1 çay kaşığı bal eklenir. Bu karışımın bir sabah bir akşam olmak üzere günde 2 kez içilmesi gerekir.

– Daha basit bir yöntem olarak, tuz ile ham zencefil karıştırılarak çiğnenebilir.

3 – Hırıltıyı ne geçirir: Okaliptüs yağı:

Saf okaliptüs yağı dekonjestan içeriğinde bulunan bir maddedir. Bu yağın burun içerisindeki tıkanmalara yol açan mukozal yapıları çözme ve burun astarının daralmasını engelleme özellikleri vardır. Bu özellikleri ile göğüs hırıltısının engellenmesine de yardımcı olur. Araştırma, eucalyptol varlığı mukus kırmaya yardımcı olur ve rahatlama sağlar gösterir.

– Okaliptüs yağının 2 3 damlası göğüs bölgesine damlatılır ve bu yağ ile göğse masaj yapılır. Masaj ile yağ cilde emdirildikten sonra bölge temiz ve kalın bir havlu ile iyice sarılır. Bölge 1 saat boyunca bu şekilde kapalı tutulur. Yağın içerisindeki bileşenlerin anti-enflamatuar özellikler bronşiyal tüplerdeki iltihabın etkili bir şekilde azalmasını sağlar.

– 1 2 damlası göğse sürüldükten sonra uyurken kullanılacak olan yastığa okaliptüs yağı damlatılması gerekir. Bu şekilde sabaha kadar okaliptüs yağı koklanmış olur. Hava yolu ile teneffüs edilen bu yağ solunum sistemindeki kasları gevşetir solunum yolunun daralarak nefessiz kalınmasının önüne geçer. Dolayısıyla göğüs hırıltısından da kurtulmak mümkün hale gelir.

– Alternatif olarak, 1 2 damla okaliptüs yağı bir tencere kaynar suyun içerisinde eklenir ve elde edilen buhar burun teneffüsü ile ciğerlere çekilir. Ancak bu işlemin mutlaka yüze temiz bir havlu sarılarak yapılması gerekir. Aksi takdirde yüzde ciddi buhar yanıkları oluşabilir.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir