Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir: Boyun Kireçlenmesi İçin Bitkisel Tedavi

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir: Boyun Kireçlenmesi İçin Bitkisel Tedavi

boyun kireçlenmesi için bitkisel tedavi

boyun kireçlenmesi için bitkisel tedavi

Boyun kireçlenmesi neden olur?

Servikal spondiloz, diğer adıyla servikal osteoartrit yani boyun kireçlenmesi genellikle yaşa bağlı olarak gelişir. Yaygın bir sorundur. Kıkırdak, doku ve servikal omurga kemiklerinde aşınma ve yıpranma nedeniyle oluşur. Bu değişiklikler susuz kalmış diskler, fıtıklaşmış diskler ya da kemiklerin sertleşmesi nedeni ile oluşabilir. Boyun kireçlenmesi yaşlılığın yanı sıra stres, boyun yaralanmaları, hatalı duruş pozisyonları, sigara, şişmanlık, sedanter yaşam tarzı ve genetik faktörler nedeni ile de oluşabilir.

Boyun kireçlenmesi belirtileri:

Boyun kireçlenmesi çoğunlukla boyun ağrısı, kürek kemikleri etrafında hafif ve kronik ağrı, boyun bölgesinde sertlik, kas güçsüzlüğü, baş ağrısı, kollarda ağrı ve parmak, omuz ve kollarda karıncalanma hissine neden olur. Bazı durumlarda denge kaybı ve baş dönmesi de görülür.

Boyun kireçlenmesi nasıl geçer: Boyun kireçlenmesine bitkisel tedavi:

Boyun kireçlenmesi için doktor ve ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel ve doğal çözümler de kullanılabilir.

1. Boyun kireçlenmesi egzersizleri

– Düzenli egzersiz eksikliği boyun kireçlenmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle, düzenli fiziksel egzersiz mutlaka alışkanlık haline getirilmelidir. Bu şekilde boyun ve omuz bölgesindeki ağrı ya da sertlik azaltılabilir.

– Baş saat yönünde ve saat yönünün tersi yönde döndürülerek egzersiz yapılmalıdır. Bu egzersizler günde 2 ya da 3 kez 10 dakika boyunca yapılmalıdır. Bu uygulamalar boyun ağrısının şiddetini azaltmada son derece etkilidir.

– Kollar da saat yönünde ve saat yönünün tersi yönde çevrilebilir. Bu da omuz ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

– Ayrıca, düşük etkili aerobik egzersizleri ya da yüzme gibi egzersizler haftada en az 5 kez, 30 dakika boyunca yapılmalıdır.

Not: Eğer herhangi bir egzersiz sırasında şiddetli ağrı oluyorsa uygulama kesilmeli ve doktora danışılmalıdır.

2. Boyun kireçlenmesine neler iyi gelir: Sıcak ve soğuk kompres

– Boyun kireçlenmesi nedeniyle boyun ağrısı oluşuyorsa bu ağrıyı hafifletmenin en etkili yolu soğuk ve sıcak kompresin dönüşümlü olarak uygulanmasıdır.

– Sıcak kompres kan dolaşımını artırır ve boğaz kaslarını gevşetir. Soğuk kompres ise şişme ve iltihabı azaltır.

– Sıcak kompres yapmak için bir sıcak su torbasına ince bir havlu sarılır.

– Soğuk kompres yapmak için birkaç buz ince bir havlu ile sarılır.

– Sıcak kompres etkilenen alana 2 3 dakika kadar uygulanır. Hemen ardından 1 dakika soğuk kompres uygulanır.

– Bu işlem yaklaşık 15 ya da 20 dakika boyunca tekrar edilir.

– İşlem her gün birkaç kez yapılabilir.

Not: Kızaran ve tahriş olan bölgelere sıcak kompres uygulanmamalıdır. Kan dolaşımı sorunlarında ise soğuk kompres uygulanması önerilmez.

3. Boyun kireçlenmesi için ne yapmalı: Epsom tuzu ile banyo

– Epsom tuzu ile yapılan banyolar boyun kireçlenmesi ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Magnezyum sülfat, sertlik, inflamasyon ve ağrının azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücutta pH seviyesini düzenler.

– 1 ya da 2 çorba kaşığı epsom tuzu biraz su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur boyun bölgesine uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika bekletilir. Ardından alan ılık su ile yıkanır. Bu işlem her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

– Alternatif olarak, 2 su bardağı epsom tuzu banyo suyuna eklenebilir. Bu suyun içerisine yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar beklenmesi önerilir. Bu banyo haftada 2 ya da 3 kez yapılabilir.

Not: Böbrek sorunları, kalp sorunları veya diyabet olanlar bu uygulamayı yapmamalıdır.

4. Boyun kireçlenmesi doğal tedavisi: Sarımsak

– Boyun kireçlenmesi için sarımsak da etkili çözümlerden biridir. Güçlü anti enflamatuar ve analjezik özellikler içerir. Bu nedenle boyun kireçlenmesine bağlı olarak ortaya çıkan ağrı, şişme ve iltihabın hafiflemesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

– Çiğ sarımsak her sabah aç karna su ile birlikte tüketilebilir.

– Biraz bitkisel yağ ile bir tavada 2 ya da 3 ezilmiş sarımsak ısıtılır. Soğuması beklenir ve ardından ağrılı alana 5 ya da 10 dakika masaj yaparak uygulanır. Bu işlem günde 2 kez yapılabilir.

– Uygulama olumlu sonuçlar alınana kadar düzenli olarak yapılmaya devam edilmelidir.

5. Boyun kireçlenmesini önlemek için zerdeçal

– Anti enflamatuar özellikleri nedeniyle, zerdeçal da boyun kireçlenmesinde kullanılan popüler çözümlerden biridir. Ayrıca zerdeçal, kas sertliği ve ağrının azalmasına yardımcı olurken kan dolaşımını hızlandırır.

– 1 çay kaşığı zerdeçal tozu süt içinde karıştırılır. 5 dakika kadar düşük ısıda kaynatılır. Soğuması beklenir ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir. Günde 2 kez tüketilmesi önerilir.

6. Boyun kireçlenmesine doğal çözüm: Susam

– Susam da boyun kireçlenmesi ile başa çıkmak için kullanılan çözümlerden biridir. Kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır, çinko, fosfor ve vitamin K ile D açısından zengindir. Genel sağlık açısından faydalı olduğu kadar omurga sağlığı için de olumlu etkileri vardır.

– Biraz sıcak susam yağı etkilenen alana masaj yaparak uygulanır. 10 dakika kadar masaj yapılması önerilir. Ardından alana sıcak kompres uygulanır. Bu işlem günde 3 ya da 4 kez yapılabilir.

– Ayrıca, birkaç damla lavanta yağı sıcak susam yağı ile karıştırılarak boyun bölgesine masaj yapılabilir.

– 1 çorba kaşığı kavrulmuş beyaz susam tohumu günde bir kez sabahları çiğnenebilir.

7. Boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkiler: Zencefil

– Zencefil de boyun kireçlenmesi tedavisinde kullanılan çözümlerden biridir. Güçlü anti enflamatuar özellikler içerir. Kan dolaşımını artırır. Böylece, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

– Zencefil çayı günde 3 kez içilebilir. İnce dilimlenmiş zencefil 2 su bardağı su içerisinde kaynatılır. İçerisine biraz da bal eklenerek tüketilir.

– Alternatif olarak, kurutulmuş zencefil kökü, kereviz tohumu ve kimyon tohumu eşit miktarda karıştırılır. Tat vermesi için biraz da kaya tuzu eklenebilir. Bu karışımdan 1 çay kaşığı kadar her gece yatmadan önce 1 bardak su ile birlikte tüketilir.

– Ayrıca etkilenen bölgeye günde birkaç zencefil yağı ile masaj yapılabilir.

8. Elma sirkesi

– Anti enflamatuar ve alkalize özellikler içeren elma sirkesi de boyun kireçlenmesinden kaynaklanan ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Var olan iltihabın hafiflemesini sağlar.

– Bir havlu su ve elma sirkesi karışımı ile ıslatıldıktan sonra boyun ve ense bölgesine uygulanır. Birkaç saat bekletilir ve günde 2 kez işlem tekrar edilir.

– 2 bardak elma sirkesi banyo suyuna da eklenebilir. Ilık elma sirkeli banyo suyu içerisinde 10 ya da 15 dakika kadar beklenmelidir.

– Ayrıca, 1 çorba kaşığı çiğ ve organik elma sirkesi bir bardak suya eklenerek düzenli olarak günde bir kez tüketilebilir.

9. Kırmızıbiber

– Servikal spondiloz için etkili olan bir başka çözüm de kırmızıbiberdir. Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan etkili anti enflamatuar özellikleri vardır. Aynı zamanda kapsasin adından mucizevi bir madde içerir.

– 1 çay kaşığı kırmızıbiber tozu ve 2 yemek kaşığı ılık zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım etkilenen alan üzerine uygulanır. Ardından bir bandaj ile üzeri kapatılır. Birkaç saat bekletilir. Bir gece bekletildiğinde daha etkili sonuçlar alınacaktır. Bu işlem her gün yapılabilir.

3 yorum

    1. Boyun ağrısının sebepleri arasında boyun fıtığı veya boyun kireçlenmesi olabilir. En iyisi bir doktora görünmek…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir