Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir: Gıda Zehirlenmesi İçin Bitkisel Çözüm

gıda zehirlenmesine bitkisel çözüm

gıda zehirlenmesine bitkisel çözüm

Gıda zehirlenmesi nasıl olur?

Gıda zehirlenmesi hijyen eksikliği nedeniyle olabilir. Bazı durumlarda tarihi geçen ve bozuk besinlerin tüketilmesi ile de oluşabilir. Gıda zehirlenmesi durumunda genellikle ishal, kusma ve mide krampları gibi belirtiler yoğun olarak yaşanır. Gıda zehirlenmesinde mide ve bağırsakta olumsuz etkiler oluşur. Antibiyotik ve diğer ilaçlar kullanılır. Ancak bu ilaçlar kimyasal içerdiği için bazı yan etkilere neden olabilir.

Gıda zehirlenmesinde belirtileri ve ilaçların yan etkilerini hafifletmek için bazı bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir. Bitkisel çözümler gıda zehirlenmesi belirtilerini tedavi etmede mükemmel sonuçlar verir.

Gıda zehirlenmesi nasıl geçer: Gıda zehirlenmesine doğal çözüm

1. Gıda zehirlenmesine bitkisel çözüm: Besin zehirlenmesi zencefil ve zencefil suyu

– Zencefil gıda zehirlenmesi belirtilerini azaltmak için kullanılan en basit çözümlerinden biridir. Tıbbi özellikleri ile birçok sağlık sorununda kullanılır.

– Gıda zehirlenmesinde sindirimi güçlendiren zencefil mide ve bağırsakları rahatlatır.

– Aynı zamanda zencefil etkili ve güçlü bir anti enflamatuardır. Bağırsak ve mide iltihabının da azalmasını sağlar.

– Zencefil çayı tüketilebilir ya da zencefil yemeklere ve salatalara eklenerek tüketilebilir.

2. Besin zehirlenmesine iyi gelen gıdalar: Kimyon

– Kimyon yemeklerde yaygın olarak kullanılan baharatlardan biridir. Aynı zamanda etkili tıbbi özellikleri vardır ve gıda zehirlenmesi tedavisi için de kullanılır.

– Kimyon içerisindeki bileşenler ile sindirim sistemini geliştirir ve olası inflamasyonu azaltır. Aynı zamanda mide ve bağırsak hassasiyetini hafifletir.

– İshal ve kusma gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

– Bir çorba kaşığı kimyon tohumu suya eklenip tüketilebilir. Ayrıca çay şeklinde de demlenebilir.

– Gün içerisinde 2 bardak kadar kimyon çayı tüketilebilir.

3. Gıda zehirlenmesine iyi gelen bitkiler: Fesleğen yaprakları

– Fesleğen gıda zehirlenmesi belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur. Pek çok tıbbi özelliği bulunan fesleğen mide ve bağırsakların yumuşamasını sağlar.

– Fesleğen, doğada bir antibiyotik olarak bilinir. Hem karın hem de boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılır.

– Birkaç fesleğen yaprağı ezilir. Ardından sıcak suya eklenir ve demlenmesi beklenir. Süzülür ve içerisine bir yemek kaşığı da bal eklenerek tüketilir.

– Yemeklerden birkaç saat önce tüketildiğinde daha etkili sonuçlar alınabilir.

4. Gıda zehirlenmesi için ne yapılır: Limon suyu

– Limon yüksek asitli bir gıdadır. Bu nedenle gıda zehirlenmesi belirtilerine neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

– Bir adet limon sıkılır. İçerisine biraz şeker eklenir ve karıştırılır. Bu karışım gıda zehirlenmesi belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

– İçilen bitkisel çay ve siyah çay içerisine de limon suyu ya da limon dilimi eklenebilir.

5. Gıda zehirlenmesine iyi gelen şeyler: Gıda zehirlenmesi nane limon ve nane yağı

– Gıda zehirlenmesi için nane kullanılan çözümler arasındadır. Nane mide bulantısı ve kusmayı engellemeye yardımcı olur. Gıda zehirlenmesi belirtilerini azaltır.

– Nane etkili yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Mide spazmlarını ve kramplarını hafifletir.

– Birkaç taze nane yaprağı kaynar suya eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir.

– Nane yağı da birkaç damla kadar sıcak suya eklenerek içilebilir.

Gıda zehirlenmesi karın bölgesinde ağrı ve kramplara neden olabilir. Ayrıca kusma ve ishal ya da mide bulantısı da sık görülen belirtilerden biridir. Gıda zehirlenmesi çok şiddetli ise kafa bulanıklığı, algılama sorunları ya da baş dönmesi gibi durumlar da görülebilir. Eğer belirtiler şiddetli ise mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Doktor ilaç tedavisi önerebilir. Bazı durumlarda midenin yıkanması gerekebilir. Bitkisel çözümler de belirtilerin azalmasında son derece etkilidir. İlaç tedavisi ile birlikte doktora danışarak bitkisel çözümlerin kullanılmasına devam edilebilir. Düzenli olarak kullanıldığında iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

Sivilce Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur: Sivilceye İyi Gelen Vitaminler

sivilceye iyi gelen vitaminler

sivilceye iyi gelen vitaminler

Sivilce neden çıkar?

Sağlıklı bir cilt için bazı mineraller ve vitaminler mutlaka alınmalıdır. Bazı besin eksiklikleri cilt sorunlarına neden olabilir. Bu cilt sorunlarının başınca akne ve siyah nokta sorunu gelmektedir. Vitamin eksikliği aynı zamanda cildin yıpranmasına ve cilt dokusunun zarar görmesine neden olabilir. Belirli vitaminler mutlaka beslenme düzenine dahil edilmelidir. Beslenme düzeni içerisinde yeteri kadar alınamıyorsa vitamin takviyeleri de alınabilir. Ancak doz konusunda mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Akne sorunundan kurtulmak için alınması gereken başlıca vitaminler şunlardır:

Vitamin eksikliği ve sivilce: Sivilcelere hangi vitamin iyi gelir?

1. Sivilce A vitamini tedavisi

– A vitamini cildi korur ve oluşan doku hasarının onarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda aşırı yağ birikiminin önüne geçer. Bu da sivilce oluşumunu engeller.

– Beslenme düzeninde yeterli A vitamini alındığında ciltte bulunan zararlı toksinler ve serbest radikaller daha kolay atılır. A vitamini cilt için en etkili antioksidanlardan biri olarak kabul edilmiştir.

– Günümüzde, bu vitaminin çeşitli türevleri reçeteli ilaçlarda kullanılır. Ancak bu ilaçlar ciltte kabarcıklar, bağırsak hasarı ve diğer birçok ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

– Bu nedenlerle mümkün olduğunca A vitamini takviyesinden kaçınılması önerilir. Takviyeler yerine A vitamini içeren besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

2. Sivilce için B vitamini

– B vitaminleri de cilt sağlıklı için gereklidir. Cildin daha canlı ve parlak olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ciltte yağ dengesini korur ve sivilce oluşumlarını engeller.

– Vitamin B komplekslerinin akne üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur, ancak dolaylı olarak etkilidir. Stresi azaltır ve gerginliğin önüne geçer. Bu da strese bağlı sivilcelerin engellenmesine yardımcı olur.

– Her gün dengeli beslenilmeli ve B kompleks vitaminleri açısından zengin besinler tüketilmelidir.

– B kompleks vitaminleri de besinlerden alınabileceği gibi takviye olarak da alınabilir. Ancak alınmadan önce doz konusunda doktora danışılmalıdır.

3. Vitamin eksikliği sivilce yaparmı: B 1 vitamini

– Bir antioksidan olan B 1 vitamini sindirimin hızlanmasına yardımcı olur ve besinlerin emilimine yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır.

– Aynı zamanda sivilce sorununun hafiflemesine yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır. Vücutta var olan zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca enerji düzeyini artırır.

4. Sivilcelerden kurtulma yolları: B 2 vitamini

– Bakteriyel atık birikimini önlemek ve sindirim yollarının temizlenmesine yardımcı olmak için de B 2 vitamini kullanılabilir. Müköz membranlardaki dokunun korunmasına yardımcı olan B 2 vitamini aynı zamanda saç ve cilt sağlığının da korunmasına yardımcı olur. Sivilce ve iltihap oluşumunu engeller.

5. Sivilcelere çözüm: B 3 vitamini

– Kan dolaşımının artması ve cildin daha sağlıklı kalması için B 3 vitamini de yeterli miktarda alınmalıdır. Bu vitamin protein, yağ ve karbonhidrat içeriği ile vücudun uygun metabolizma hızına ulaşmasına yardımcı olur.

– Aynı zamanda deri hücreleri arasındaki toksin alışverişini kontrol altına alır. Dolayısıyla orta dozlarda alınması tahrişi önlemeye de yardımcı olur.

6. Sivilce için ne yapılmalı: Vitamin B 5

– Akne ve siyah nokta sorununu ortadan kaldırmak için B 5 vitaminin alınması da önerilir. Bu vitamin adrenal bezlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Özellikle hormonal düzensizliklere bağlı olarak ortaya çıkan sivilce sorunu için son derece etkilidir.

7. Sivilcelere nasıl geçer: B 6 vitamini

– B 6 vitamini antikor üretir. Aynı zamanda şeker, protein ve yağ asitleri ile sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşmasına yardımcı olur.

– Sivilce sorununu önlemek üzere metabolizmayı hızlandırır.

Sivilce sorununu engellemek ve var olan sivilcelerden hızla kurtulmak için bu vitaminler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Takviye şeklinde alınacaksa doktora danışılması önerilir.

7 Günde Nasıl Kilo Verilir: 7 Günde 8 Kilo Verdiren Diyet

7 günde 8 kilo verdiren diyet

7 günde 8 kilo verdiren diyet

7 günde nasıl zayıflanır?

7 günde zayıflamak ve yaklaşık 8 kilo vermek için önerilen diyet listesi şu şekildedir:

7 günde kilo verme: 7 günlük diyet

1. Gün

Meyve

– İlk gün programın en önemli günüdür. Meyve ağırlıklı beslenilmesi önerilir. Muz özellikle tüketilebilir. Karpuz ya da kavun da tüketilebilir. Günde yaklaşık 8 ya da 12 bardak su içmek gerekir. Ayrıca haşlanmış sebzeler de tüketilebilir. Açlık hissi oluştuğunda da meyve tüketilmelidir.

2. Gün

Sebze

– İkinci gün sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Çiğ ve pişmiş sebzeler tüketilebilir. Sebze yemeği yapılırken az miktarda yağ kullanılmalıdır. Haşlanmış sebzeler daha etkili olacaktır. Patates de dahil olmak üzere her sebze tüketilebilir. Patates haşlanmış olarak tüketilmelidir. Ayrıca çiğ ve pişmiş havuç, brokoli, salatalık, haşlanmış kabak, marul, pişmiş fasulye haşlanmış lahana da tüketilebilir. Bu besinler sindirim sistemini korumaya yardımcı olur. İkinci gün de su tüketimine dikkat edilmelidir.

7 günde nasıl kilo verilir?

3. Gün

Meyve ve sebzeler

– Üçüncü gün tüm gün boyunca sebze ve meyve tüketilmelidir. Patates ve muz tüketilebilir. Günde 12 bardak kadar su içilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

4. Gün

Muz ve süt

– Dördüncü gün bir adet muz ve biraz süt diyete eklenmelidir. 3 bardak muzlu süt içilebilir.

– Muz tokluk hissi oluşmasına yardımcı olur. Süt ise sıvı alımını artırır ve iştahı kontrol altına alır.

– Gün ortasında birkaç muz ile süt tüketilebilir.

– Ayrıca birkaç muz akşam atıştırmalık olarak da tüketilebilir.

5. Gün

Domates

– Beşinci gün diyet planına domates de eklenebilir. Bir fincan pirinç ile öğle yemeğinde yaklaşık altı ya da yedi küçük domates tüketilebilir. Domates vücutta ürik asit üretimini artıracağı için alınan su miktarı günde 15 bardağa çıkarılabilir.

6. Gün

Pirinç

– Altıncı gün ise diyet planına pirinç eklenebilir. Bir fincan pirinç yeterli olacaktır. Bitkisel bir yağ ile pişirilebilir ya da yağsız pilav yapılabilir. Aynı zamanda altıncı günde de en az 8 ila 12 bardak su tüketilmelidir. Su tüketimi artırıldığında pirinç midede şişer ve doygunluk hissi oluşturur. Tüketilen porsiyonlara dikkat edilmelidir. Bir fincandan daha fazla pirinç tüketilmemelidir. Ayrıca gün içerisinde taze meyve ve sebze tüketimine devam edilir. Sıvı alımını artırmak için bitkisel çaylar ve meyve suları da tüketilebilir.

7. Gün

Meyve ve sebze suyu

– 1 haftada 8 kilo vermek için 7. gün diyet planına meyve ve sebze suları eklenmelidir. Bir fincan pirinç ve tercih edilen meyve suyu gün içerisinde herhangi bir öğünde tüketilebilir. Bütün yeşil sebzeler ve narenciye meyve suları kilo verilmesine yardımcı olmak için tüketilebilir. Ayrıca sebze yemeği tüketmeye ve su alımına dikkat etmeye devam edilmelidir.

7 günde zayıflamanın yolları: 7 günde zayıflama:

7 günlük diyet programı düzenli olarak uygulandığında vücutta önemli bir miktarda kilo kaybı görülür. Katı meyve ve sebzeler tüketilebilir ya da suyu sıkılarak tüketilebilir. Ayrıca alınan su miktarına çok dikkat edilmelidir. Yeterli miktarda su tüketilmesi kilo vermeye yardımcı olur ve yağ yakımını hızlandırır. Bu diyet planı kilo verdirirken aynı zamanda sindirim sistemi fonksiyonlarının gelişmesini sağlar. Vücut ağırlığına göre haftada yaklaşık 4-5 kilo ya da 8 kilo ve daha fazla verilebilir.

7 günde zayıflatan diyet uygulanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Kesinlikle aç kalınmamalı ve kahvaltı öğünü atlanmamalıdır. Ayrıca gün içerisinde sık sık yemek yenmeli ancak öğün porsiyonları küçük tutulmalıdır. Diyet planına sadık kalındığında kısa sürede istenilen sonuçlar alınabilir ve istenilen kiloya ulaşılabilir. Ancak günde 2 buçuk litre kadar su tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

1400 Kalorilik Diyetle Kaç Kilo Verilir: 1400 Kalori Diyet Listesi

1400 kalori diyet listesi

1400 kalori diyet listesi

1400 kalorilik diyet programı şu şekildedir:

1400 kalorilik diyet listesi:

1. Gün

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 portakal, orta

– 1/4 su bardağı tahıl gevreği

Öğle yemeği

– Patates ile sıcak ton balıklı salata

– 1 tam buğday pide ekmeği, küçük

– 1 su bardağı yağsız süt

Akşam yemeği

– 2/3 bardak kahverengi pirinç, pişmiş

– 1 su bardağı haşlanmış ıspanak

– Sığır eti

– 1 muz

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 muz, küçük

– 1/4 su bardağı kepekli tahıl gevreği

Öğle yemeği

– Karides ve safranlı pilav

– 1 dilim tam buğday ekmeği

– Karpuz

Akşam yemeği

– 1 su bardağı salata, 1 çorba kaşığı düşük kalorili sezar salata sosu ile

– Kişniş ile pişen ızgara tavuk kanadı

– 1/2 bardak pişmiş kuskus

– 1/2 su bardağı kırmızı lahana buğulama

2. Gün

Kahvaltı

– 1 tam buğdaylı çörek

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1/2 bardak yaban mersini

– 1 çorba kaşığı krem fıstık ezmesi

Öğle yemeği

– 2 su bardağı salata, 4 çay kaşığı sirke ve yağ salata sosu ile

– Somon çorbası

– 1/2 bardak taze ananas

– 1 dilim düşük kalorili yulaflı kepekli ekmek

Akşam yemeği

– Limon, dereotu ve yeşil fasulye

– 1 su bardağı yağsız süt

– Biberli peynirli tavuk göğsü

3. Gün

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 2/3 su bardağı sıcak yulaf ezmesi

– Biraz kuru meyve

– 1 yemek kaşığı ceviz

Öğle yemeği

– 1 su bardağı salata, 1 yemek kaşığı sirke ve yağ ile

– Limonlu tavuk kızartma

– 1/2 bardak pişmiş kuskus

– 1 su bardağı tatlı kavun

Akşam yemeği

– 1/2 fincan kahverengi pirinç pişmiş

– Antep fıstığı kabuklu orkinos biftek

– Kavrulmuş brüksel lahanası

– 1/2 fincan mango

4. Gün

Kahvaltı

– 1 yumurta

– 2 yemek kaşığı salata

– 3/4 su bardağı greyfurt

– 1 su bardağı yağsız süt

Öğle yemeği

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 su bardağı salata, 1 çorba kaşığı düşük kalorili sezar salata sosu ile

– Tatlı patates

– 1/2 fincan şekersiz elma püresi

Akşam yemeği

– Karnabahar ve kuskus pilavı

– 3/4 bardak pişmiş havuç, dilimlenmiş

– Hardal ile tavuk eti

– 1 su bardağı üzüm

5. Gün

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 tam buğdaylı çörek

– 1 çorba kaşığı krem fıstık ezmesi

– 1 çorba kaşığı şekersiz reçel

Öğle yemeği

– Güveçte sığır eti

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 tam buğdaylı pide ekmeği, küçük

– 1 su bardağı karpuz

Akşam yemeği

– Kurutulmuş pırasa ve mantar

– 1/2 fincan kahverengi pirinç, pişmiş

– 1 su bardağı haşlanmış karnabahar

– 1 su bardağı üzüm

6. Gün

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 Erik

– Yumurta ve somon sandviç

Öğle yemeği

– 1 Burger

– 1 dilim tam buğdaylı ekmek

– Salatalık ve börülce salatası

– 1 kayısı

Akşam yemeği

– 1 su bardağı yağsız süt

– 3/4 su bardağı haşlanmış yeşil fasulye

– Barbekü tavuk

– 1/2 fincan kahverengi pirinç, pişmiş

– 1 şeftali, orta boy

1400 kalorilik diyet ile kaç kilo verilir?

1400 kalorilik diyeti uygulayanlar genellikle ayda 5 ila 8 kilo kadar verebilir. Ancak verilen kilo miktarı kişiden kişiye göre değişir.

1400 kalori diyet listesi kısa sürede kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca besin eksikliklerine neden olmadığı için son derece sağlıklıdır. Günde 1400 kalori alınmasını sağlayan bu diyet programı genel sağlığın da korunmasına yardımcı olur.

1200 Kalorilik Diyetle Kaç Kilo Verilir: 1200 Kalori Diyeti

1200 kalorilik diyet

1200 kalorilik diyet

1200 kalorili diyet listesi:

1200 kalorilik diyet listesi:

1. Gün

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 orta boy portakal

– 1 su bardağı tahıl gevreği

Sabah atıştırması

– 1 su bardağı kavun ya da karpuz

Öğle yemeği

– Biftek ve şehriye çorbası

– 1 tam buğdaylı pide ekmeği (küçük)

– 1 su bardağı yağsız süt

Öğle atıştırması

– 2 yemek kaşığı hazır humus

– Yarım fincan kereviz

Akşam yemeği

– 1/2 fincan kahverengi pirinç (pişmiş)

– Mantar ile yeşil ve sarı fasulye

– Domates, zeytin, kapari soslu kızarmış yağsız balık

– 1/2 muz (küçük)

2. Gün

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1/2 muz (küçük)

– 1 su bardağı kepekli tahıl gevreği

Sabah atıştırması

– Az miktarda meyveli ve fındıklı bar

Öğle yemeği

– Baharatlı karides salatası

– 2 bardak rendelenmiş marul

– 1 tam buğdaylı pide ekmeği (küçük)

– Çikolata, ahududu ve donmuş yoğurt

Öğlen atıştırması

– Yarım bardak yağsız vanilyalı ya da düşük kalorili dondurma

Akşam yemeği

– 1 su bardağı haşlanmış brüksel lahanası

– Bademle birlikte tavuk kanatları

– 2/3 bardak kuskus (pişmiş)

– 1 adet orta boy şeftali

3. Gün

Kahvaltı

– 1 tam buğdaylı çörek

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1/2 bardak yaban mersini

– 1 çay kaşığı yağsız krem peyniri

Sabah atıştırmalığı

– 1 adet elma (küçük)

Öğle yemeği

– 1 su bardağı salata

– 1 yemek kaşığı yağsız peynir salata sosu

– İspanyol tortilla

– 1/2 bardak taze ananas

– 1 dilim düşük kalorili yulaflı ve kepekli ekmek

Öğle atıştırması

– Yarım bardak yağsız vanilyalı ya da düşük kalorili yoğurt

Akşam yemeği

– Sote ıspanak

– 1 su bardağı yağsız süt

– Karides, mango ve fesleğen ile pişmiş tavuk

– 1 kuru soğan (orta)

4. Gün

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1/2 fincan sıcak yulaf ezmesi

– Biraz kuru meyve

– 1 yemek kaşığı ceviz

Sabah atıştırması

– 1 kivi

Öğle yemeği

– 1 su bardağı salata karışımı attı

– Balık güveç

– 1 çorba kaşığı düşük kalorili sezar salata sosu

– 1 dilim düşük kalorili yulaflı kepekli ekmek

– 1 su bardağı tatlı kavun

Öğle atıştırması

– 1 su bardağı böğürtlen

– 1 su bardağı yağsız süt

Akşam yemeği

– 1/2 fincan kahverengi pirinç (pişmiş)

– Yağsız tavuk göğsü

– Kavrulmuş kabak ve kekik

– 1/2 fincan mango

5. Gün

Kahvaltı

– 1 yumurta

– 1 dilim düşük kalorili yulaflı kepekli ekmek

– 1/2 bardak greyfurt

– 1 su bardağı yağsız süt

Sabah atıştrması

– 1 kase yoğurt

Öğle yemeği

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 su bardağı salata

– 1 çorba kaşığı fransız salata sosu

– Tavuk ve beyaz fasulye çorbası

– 2 dilim düşük kalorili yulaflı kepekli ekmek

Öğle atıştırmalığı

– 1/2 fincan şekersiz elma püresi

Akşam yemeği

– 1/2 bardak pişmiş fasulye

– Dana bonfile

– 1 su bardağı çilek

6. Gün

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 tam buğdaylı çörek

– 1 çay kaşığı krem fıstık ezmesi

– 1 çorba kaşığı şekersiz reçel

Öğle yemeği

– Pastırmalı sandviç salata

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 tam buğday pide ekmeği, küçük

– 1 su bardağı karpuz

Akşam yemeği

– Kızarmış tavuk, domates, portakal ve soğan

– 2/3 bardak kahverengi pirinç (pişmiş)

– Yeşil salata ile kuşkonmaz ve bezelye

7. Gün

Kahvaltı

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 erik

– 1 küçük elma

Öğle yemeği

– 1 burger

– 1 tam buğdaylı ekmek

– Elmalı lahana salatası

– 1 kayısı

Akşam yemeği

– 1 su bardağı yağsız süt

– 1 su bardağı salata

– 1 çorba kaşığı düşük kalorili sezar salata sosu

– Baharatlı soya sosunda marine edilmiş ızgara tavuk eti

– 1/2 fincan kahverengi pirinç (pişmiş)

– 1 şeftali (orta)

1200 kalorilik diyet ile kaç kilo verilir?

1200 kalori diyet listesi ile ayda 5 ila 10 kilo verilebilir. Ancak verilen kilo miktarı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Günde 1200 kalori almak besin eksikliklerine neden olmaz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı oluşturularak istenilen kiloya düşülebilir.

Elma Nelere İyi Gelir: Elmanın Faydaları

elmanın faydaları

elmanın faydaları

Elma neye iyi gelir?

Elma sağlıklı ve besleyici bir meyvedir. Birçok sağlık sorununa faydalıdır. Özellikle mide ve bağırsak sorunları için önerilir. Başlıca faydaları şu şekilde sıralanabilir.

Elma nelere faydalıdır: Elmanın yararları

1. Elma ağız ve diş sağlığı için etkilidir.

– Elma tüketimi tükürük üretimini artırır. Bu da ağız içerisindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda diş çürüklerinin azalmasını sağlar.

– Her gün bir adet elma tüketildiğinde içerdiği lifler sayesinde dişlerin temizlenmesini sağlayan bu besin aynı zamanda sindirim sistemi fonksiyonlarının korunmasını sağlar.

2. Elmanın faydası: Beyin hücre hasarını önler:

– Elma tüketmek ve elma suyu içmek hücresel sağlık için oldukça faydalıdır. Yapılan çalışmalar, elmanın vücuttaki serbest radikallerin giderilmesinde etkili olduğunu göstermiştir.

– Ayrıca elma içerisindeki quercetin enzimi ile hücresel sağlığı teşvik eder. Aynı zamanda phytonutrient açısından da zengindir.

– Bu nedenle elma tüketimi alzheimer gibi beyin hücrelerine bağlı hastalıkların oluşmasını engeller.

3. Diyabette elma tüketimi:

– Elma diğer doğal şeker içerir. Bu nedenle şeker hastalarına da önerilir. Kandaki şeker oranının olması gereken seviyelerde kalmasını sağlar.

– İşlenmiş gıdalar ya da fazla şekerli gıdalar yerine her gün elma tüketilebilir.

4. Elma ne işe yarar: Parkinson hastalığını önler:

– Parkinson hastalığı genellikle beynin dopamin üreten sinir hücrelerinde yetersizlik ya da hasar nedeni ile oluşur. Elma dejeneratif hastalığı önlemede son derece etkilidir.

– İçerdiği yüksek miktardaki lif ile serbest radikallerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda antioksidanlar açısından son derece zengin bir kaynaktır.

5. Elmanın kansere faydaları:

– Elma içerdiği antioksidanlar ile kanser önleyici bir etki yaratır. Kanserin oluşma riskini düşürür.

– Serbest radikalin giderilmesine yardımcı olan antioksidanlar ve flavonollar açısından zengindir.

– Sadece kanserli hücrelerin temizlenmesini sağlamaz aynı zamanda var olan tümörlerin büyümesini engeller.

6. Elma kolesterolü düşürür mü?

– Elma birçok yararlı özelliğinin yanı sıra lif yönünden zengindir. Bu nedenle kötü kolesterolü düşürmek ve iyi kolesterolü yükseltmek için de tüketilebilir.

– Elma vücuttaki kolesterol düzeylerini azaltarak kardiyovasküler komplikasyonları engeller ve kalp sağlığını korur.

7. Elma kalbe iyi gelirmi?

– Elma lif açısından son derece zengin olduğunu için kolesterolü koltrol etmesinin yanı sıra kalp sağlığını da teşvik eder.

– Elma cilt için son derece yararlı iken aynı zamanda arter duvarlarında kalınlaşmayı engelleyen bileşik açısından zengindir.

– Kalp sorunlarına yakalanmamak için mutlaka günde 1 adet elma tüketilmelidir.

8. Elma kabızlığa iyi gelirmi: Elma ishali kesermi?

– Lif açısından zengin olan elma çeşitli mide bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Özellikle şişkinlik ve kabızlığı engellemeye yardımcı olur.

– Lif içeriği ile sindirimin daha sağlıklı ve kolay olmasını sağlar. Diğer besinlerin de sindirilmesini kolaylaştırır.

– Bağırsakları düzene sokar ve dışkının olması gereken hale ulaşmasına yardımcı olur.

9. Elma suyu safra taşı durumunda rahatlatıcı etkileri vardır:

– Safra kolesterol nedeni ile katılaşır. Bu katılaşma özellikle obez insanlarda yaygın olarak görülür. Bu durum genellikle safra taşı ile sonuçlanır.

– Elma beslenme düzenine dahil edildiğinde içerisindeki lifler ile safta taşı oluşumunu engeller. Var olan taşların ise çözülmesine yardımcı olur.

10. Elma bağırsaklara iyi gelirmi: İrritabl bağırsak sendromunu yatıştırır:

– IBS denilen bu sağlık sorunu bir çeşit sindirim sistemi sorunudur. Genellikle kabızlık, şişkinlik, karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin rahatlaması için elma düzenli olarak tüketilebilir.

Lif yönünden zengin olan elma sağlık açısından birçok fayda sağlar. Özellikle sindirim ve cilt sağlığı için mutlaka tüketilmesi önerilir. Düzenli olarak elma tüketildiğinde birçok hastalığın önlenmesi ve belirtilerinin azaltılması mümkündür. Elma meyve olarak tüketilebileceği gibi elma suyu da tüketilebilir. Ayrıca elma tatlılara ve salatalara da eklenebilir.

Tiroid Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir: Tiroide Bağlı Saç Dökülmesine Doğal Çözüm

tiroide bağlı saç dökülmesine doğal çözüm

tiroide bağlı saç dökülmesine doğal çözüm

Tiroid saç dökülmesi yaparmı?

Tiroide bağlı saç dökülmesi kadınlarda oldukça yaygındır. Ancak erkeklerde de görülebilir. Semptomatik ilaçlar saç dökülmesinin artmasına neden olabilir. Hipertiroidi ve hipotiroit saç dökülmesini tetikler. Bazı alanlarda kellik bile oluşabilir. Tiroit bozukluklarında hormonal dengesizlikler oluştuğu için saç kaybı sık yaşanan bir durumdur. Saç kaybını önlemek için bazı beslenme önerilerine uyulması önerilir.

Tiroid saç dökülmesi nasıl engellenir: Tiroide bağlı saç dökülmesi tedavisi

1. Tiroid saç dökülmesine vitamin: C vitamini

– Düzenli olarak alınan C vitamini, vücudun bağışıklık gücünü artırır. Aynı zamanda saç dökülmesini tetikleyen serbest radikaller ile mücadeleye yardımcı olur.

– Bilinen en iyi antioksidanlardan biridir. Her gün aç karna bir bardak limonlu su içilebilir. Limon suyu biraz saf Hint bektaşi üzümü suyu ile karıştırılarak da tüketilebilir. İçerisine bal da eklenebilir.

– C vitamini açısından zengin olan narenciye meyvelerinin tüketilmesinin artırılması gerekir.

2. Tiroid saç dökülmesine karşı E vitamini:

– E vitamini saç kaybını engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda saç köklerini besler ve saç yapısını güçlendirir.

– Saç dökülmesi ile mücadeleye yardımcı olur.

– E vitamini beslenme düzeni içerisinde alınabilir. Aynı zamanda E vitamini takviyeleri de doktora danışarak kullanılabilir.

– E vitamini kapsülleri saç derisine topikal olarak da uygulanmaktadır.

3. Tiroid saç dökülmesi protein eksikliği:

– Protein tüketiminin artırılması tiroid sorunları ile mücadeleye yardımcı olur. Yapılan çalışmalar protein düzeylerinin dengelenmesini sağlar.

– Protein içeren besinler; yumurta, baklagiller, fındık, süzme peynir gibi gıdalar beslenme düzenine eklenmelidir.

4. Tiroid saç dökülmesine karşı: Çuha çiçeği yağı:

– Yapılan çalışmalar çuha çiçeği yağının da tiroid sorunlarında yararlı olduğunu göstermektedir.

– Düzenli olarak kullanıldığında saçların dökülmesini engeller.

5. Tiroidde saç dökülmesi için ne yemeli: Yulaf:

– Yulaf çözünür lif, vitamin B gibi çeşitli amino asitler açısından zengin bir kaynaktır. Vitamin ve amino asitler ise vücut sağlığını ve saç sağlığını korumaya yardımcı olur.

6. Tiroidde saç dökülmesine doğal çözüm: Gluten:

– Gluten içeren besinler tiroid hastalarına önerilmez. Bu nedenle besin içeriklerine dikkat edilmesi gerekir.

– Gluten tüketimi için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

7. Esansiyel yağ asitleri:

– Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Özellikle balık, keten tohumu, ceviz ve sardalye gibi gıdalar tercih edilmelidir.

– Omega 3 yağ asitleri tiroid sorunlarında son derece etkilidir.

8. Tiroid saç dökülmesini önlemek için düzenli egzersiz:

– Kilolu ya da obez kişiler mutlaka düzenli olarak tiroid taramasından geçmelidir. Ayrıca fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

– Fazla kilolu olmak tiroit hastalığı ile birleştiğinde saç dökülmesinin artmasına neden olabilir.

9. Yoga tekniği:

– Yoga zihinsel ve fiziksel dengeyi korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda stres ve gerginliğin giderilmesini sağlar.

– Çeşitli yoga duruşları tiroid sorunlarında son derece etkilidir. Düzenli olarak yapıldığında saç dökülmesinin de önüne geçmeye yardımcı olur.

10. Çakra meditasyon ve reiki:

– Bu yöntemler de tiroit sorunlarında mucizeler yaratmaktadır. Dinginliği korumaya yardımcı olur ve stres ile psikolojik düşüşlerin giderilmesini sağlar.

Kısacası, tiroid tarafından oluşan saç dökülmesi için doğal çözümler kullanılabilir. Bu çözümler saç dökülmesini engellerken aynı zamanda genel sağlığı da korumaya yardımcı olur. Özellikle beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Saç dökülmesini engellemek için bazı bitkisel maskeler de kullanılabilir. Bu maskeler saç köklerinin canlı kalmasını sağlar. Aynı zamanda saç yapısını besler ve daha canlı bir görünüm yaratır. Tiroitte saç sorunları için tüm bu öneriler dikkate alınmalıdır. Ancak eğer dökülmesi çok yoğun ise bir cilt doktoruna da danışılabilir. Uygun tedavi yöntemi belirlenerek tedaviye başlandığında kellik gibi sorunlar oluşmadan engellenir.

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer: Topuktaki Çatlaklara Bitkisel Çözüm

topuktaki çatlaklara bitkisel çözüm

topuktaki çatlaklara bitkisel çözüm

Topuk çatlakları neden olur?

Topuk çatlakları çoğu kişide gözlemlenen bir cilt sorunudur. Ayaklar gün içerisinde en çok havasız kalan ve üzerine en çok ağırlık binen uzuvlardır. Bu yüzden en fazla tahribat görülme riski de bu uzuvlardadır. Cilt altında olup cildi besleyen su yeteri kadar akışkandır. Bu yüzden cildin belli bölgelerine baskı uygulandığında altındaki su etrafa yayılır ve baskının olduğu bölüm susuz kalır. Tabii ki bunda ayakların tüm gün havasız kalmasının da etkisi vardır. Kapalı ortamdaki ayaklar sürekli terleyerek suyu dışarı atar ve kendisi susuz kalır. Sonuç olarak susuz kalan topuk bölgesinde baskının çok daha fazla olması nedeniyle derin cilt çatlakları görülebilir. Bu çatlaklar kötü görüntü oluşturduğu gibi aynı zamanda kişinin canını da yakar. Yürüme zorluğunun çekilmemesi için topuk çatlaklarının mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Birçok tıbbi ilaç vardır. Ancak çok daha hızlı ve etkili tedaviler için bitkisel ve doğal tedavilere başvurulması gerekmektedir.

Çatlak topuklara ne iyi gelir: Topuk çatlaklarına doğal çözüm:

Topuk çatlakları için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde uygulanabilir:

1 – Topuk çatlaklarını ne geçirir: Bal:

Bal, insanlara doğa tarafından verilen mucizevi doğal besinlerden bir tanesidir. Topuk çatlaklarının tedavisi için son derece etkili bir tedavi malzemesidir. Bu mucizevi madde ayakların mükemmel bir şekilde nemlenmesini sağlar. Bu şekilde cildin susuz kalması engellenmiş olur. Sonuç olarak cildin kuruması engellendiğinde çatlak oluşumunun da önüne geçilir. Çatlaklara karşı nemlendirmenin yanı sıra cildi esneterek de yardımcı olur. İçerisindeki kolajen maddelerin cilde geçmesi ile cildin çok daha esnek olması ve çatlamaların önüne geçilmesi sağlanır.

Topuk çatlaklarına bakım:

Gerekli olanlar:

– Yarım kova sıcak su

– 1 fincan bal

Yapılışı:

– Ayaklar içerisine sığacak kadar sıcak su bir leğene konur.

– içerisine 1 yemek kaşığı bal eklenir ve iyice karıştırılır.

– Ayakların su içinde yaklaşık 20 ya da 30 dakika boyunca bekletilmesi gerekir.

– Kuruyan cilt bölgesinin nazikçe fırçalanması yeterli olacaktır.

– Bu tedavi haftada 1 – 2 kez tekrarlanmalıdır.

Bu tedavi ile çok bal kullanılmaktadır ve her bütçeye uygun değildir. Bu yüzden çok daha az miktardaki balla topuk çatlaklarından kurtulmak için bal ile krem hazırlanabilir.

Topuk çatlakları için doğal krem:

Gerekli olanlar:

– 1 fincan bal

– 1-2 çorba kaşığı süt

– Yarım portakalın suyu

Yapılışı:

– Bal biraz ısıtılır.

– Isıtıldıktan sonra süt balın üzerine eklenir. Düzgün karışabilmeleri için balın ısınmış olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

– Portakal suyu, bal ile süt karışımına eklenir. Krem kıvamına gelene kadar portakal suyu eklenerek karıştırılması gerekmektedir. Krem kıvamının tutturulması için sürekli karıştırılmaya devam edilmelidir.

– İyice karıştırıldıktan sonra elde edilen krem, ağzı kapalı bir kavanozun içinde saklanmalıdır.

– Bu kremi uygulanmak için önce ayakların ılık su ile yıkanması ve bir ponza taşı ya da diğer özel bir alet ile topuk çatlaklarının etrafındaki ölü deriden kurtulmak gerekmektedir.

– Sonrasında çatlakların üzerine ev yapımı bal kremi sürülür ve bölge gazlı bez ya da bandaj ile güzelce sarılır.

– Bu şekilde en az 40 – 45 dakika beklenir.

– Ilık su ile bölge güzelce yıkanır.

– Topuk çatlağının şiddetine bağlı olarak günde 1 ya da 2 kez bu işlemi yinelenebilir.

– Hatta geceleri yatmadan önce uygulanıp ve gece boyunca o şekilde bırakılması çok daha etkili olacaktır.

– Buzdolabında saklanması koşulu ile 1 ay boyunca bozulmadan durabilir.

Bu tarifteki sütün içerisindeki bazı maddelerin, özellikle A vitamininin varlığı nedeniyle topuk çatlağının olduğu bölgedeki cildin onarılması sağlanır. Portakal suyundaki C vitamini de hem cildin onarılmasına katkıda bulunur hem de cildin elastikiyetini arttırarak cildin çatlamasını durdurur. Bu sayede cildi kolajen üretimine de teşvik ederek kalıcı bir esneklik sağlamış olur.

2 – Topuk çatlaklarına hangi yağ iyi gelir?

Bitkisel yağlar topuk çatlaklarının tedavi edilmesi için ideal malzemelerden bir tanesidir. İçerisindeki bileşenlerin cildi beslemesinin yanı sıra yumuşatarak esnek kılması da önemlidir.

Bu amaçla kullanılabilecek bitkisel yağlar şu şekilde sıralanabilir:

– Zeytinyağı

– Hardal yağı

– Soya yağı

– Ayçiçek yağı

Yüksek miktarda linoleik asit içeren ayçiçeği yağı yüzey ve cildinizin üst katmanları üzerinde çatlamaya karşı engel oluşturur. Bu bileşen cildin nemli kalmasına ve kurumamasına yardımcı olur. Zeytinden türetilmiş, hardal ve soya gibi bitkisel yağlar cildi çok daha fazla nemlendirir ancak elastikiyeti daha azdır. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağının ayrıca antibakteriyel ve antifungal özellikleri de bulunmaktadır. Bu etkileri ile topuk çatlarının tedavisinde rahatça kullanılabilir.

Gerekli olanlar:

– Herhangi bir bitkisel yağ (zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, hardal yağı, soya yağı, ayçiçeği yağı ya da diğer yağlar)

– Bir çift çorap (isteğe bağlı)

– Yarım kova sıcak su

Yapılışı:

– Geceleri yatmadan önce yaklaşık 10 dakika boyunca ayaklar ılık suda bekletilir.

– Sonra ayaklar sudan alınarak temiz bir havlu ile güzelce kurulanır. Ayakların birkaç dakika boyunca havlu ile silinerek hafif ıslak kalmasına özen gösterilmelidir.

– Hala ıslak ayağa bitkisel yağ ince bir tabaka şeklinde sürülür.

– Böylece yağ derin çatlaklar içine girer ve masaj yapılmak için uygun hale gelir.

– Çatlakların içerisi tamamen yağlanmadıysa daha fazla yağ da sürülebilir.

– İyice masaj yapılarak yap cilde yedirildikten sonra bir çift çorap giyip uyunabilir. Böylece yatağa yap bulaşmamış ve leke yapmamış olur.

– Çorap giymek yerine ayakların bulunduğu bölgeye bir bez de yayılabilir. Bu da yatağın lekelenmesini engellemek için bir çözümdür.

– Tedavi topuk çatlakları yok olana kadar her gün uygulanmalıdır. Topuk çatlakları yok olduktan sonra haftada ya da 2 haftada 1 kez uygulanması kalıcı çözüm sağlar.

3 – Topuk çatlaklarına çözüm: Süt:

Süt de içerisindeki A vitamini ve laktik asit ile topuk çatlaklarının tedavi edilmesi için ideal bir besindir.

Gerekli olanlar:

– 1 fincan süt

– 4 çorba kaşığı beyaz şeker, esmer şeker ya da tuz

– Yarım fincan Hindistan cevizi yağı ya da bebek yağ

– 6 – 7 su bardağı sıcak su

Yapılışı:

– Ayakların tamamen içinde kalacağı kadar sıcak suya 1 fincan süt eklenir.

– Ayaklarını bu karışımın içinde 10 dakika bekletilir.

– Hindistan cevizi yağı ya da bebek yağına hamur kıvamına gelene kadar tuz ya da şeker eklenir.

– Bu hamur kıvamındaki karışım ile ayaklar yavaşça ovulur.

– 8 dakika boyunca masaj yapılır.

– Sonrasında ılık su ile yıkanır ve temiz bir havlu ile kurulanır.

– Bu tedavinin gece yatmadan önce yapılması çok daha etkili olacaktır.

Raşitizme Ne İyi Gelir: Raşitizm Bitkisel Tedavisi

raşitizm bitkisel tedavisi

raşitizm bitkisel tedavisi

Raşitizm neden olur?

Raşitizm, çocuklarda D vitamini eksikliği nedeniyle görülen bir kemik hastalığıdır. D vitamini, kalsiyum ve fosfor eksikliği zayıf kemiklere neden olan vitamin ve mineral eksikliğidir. Çocuklarda raşitizm denen bu hastalığın yetişkinlerde görülen haline osteomalazi hastalığı denir. İkisinin temelinde de kemiklerdeki kimyasal bozulma ve yapısal olarak erime vardır. Kemikler zamanla yumuşar ve deforme olarak herhangi bir yönde bükülür. Bu yüzden raşitizm hastalarında genellikle çeşitli duruş ve fiziksel bozukluklar gözlemlenebilir. Tabii ki raşitizm hastalığının birçok belirtisi ve nedeni vardır. Bunlar genellikle genetik faktörlü olsa da çevresel faktörlerin de tetikleyici etki göstermeleri mümkündür.

Raşitizm belirtileri:

En önemli belirti çarpık bacaklar:

Bebeklerin bacakları doğumdan hemen sonra düz değildir. Ancak normal şartlarda zamanla düzelir. Çocuğun büyümesine rağmen bacaklarındaki çarpıklık düzelmiyorsa bu raşitizm hastalığının bir belirtisi olabilir ve bu yüzden önlem alınmalıdır.

Diğer belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

– Huysuzluk

– Sürekli terleme

– İştah azlığı

– Sürekli kabızlık

– Sürekli ishal

– Soluk deri

– Kansızlık

– Gevşek kas yapısı

– Dişlerin geç çıkması

– Dişlerin erken çürümesi

– Bebekken ayakta durma ve yürümenin normalden daha geç öğrenilmesi

– Düz tabanlık

Raşitizm nasıl tedavi edilir: Raşitizm için bitkisel çözüm

1 – Raşitizm hangi vitamin eksikliğinde görülür: Yeterli D vitamininin sağlanması:

İnsan cildi güneş ışığına yeterli miktarda maruz kaldığı zaman aktif provitamin içeriği oluşturur. Bu da D vitamininin üretilmesini sağlar. Böylece güneş tarafından deri altında D vitamini sentezlenir. Eğer bir çocukta D vitamini eksikliği varsa kemik erimesine yol açmaması için mutlaka sık sık güneşe çıkarılmalıdır. Çünkü bu vitaminin eksikliği raşitizmin temel nedenidir. Bu vitaminin üretiminin sağlanması ile beraber kalsiyum ve fosfor da tüketilmesi kemiklerin kuvvetlenmesi için yeterli olur.

Yapılması gerekenler:

– D vitamini üretiminin sağlıklı bir şekilde sağlanması için çocuğun akşam güneşinde yaklaşık yarım saat ya da 45 dakikalık yürütülmesi gerekmektedir.

– Cilt rengi koyuysa çocuğun bu süre iki katına kadar çıkabilir.

– Çok kapalı giysiler giymeden sabah güneşinde de yürünebilir. Ancak öğlen güneşine kalmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

– Küçük çocuklarda ve bebeklerde daha dikkatli olunması gerekmektedir. Onların ciltleri daha hassas olduğu için koyu renkli giysiler ciltlerinin daha çok yanmasına neden olabilir. Bu da D vitamini üretimini bile baltalar.

Not: Dikkat edilmesi gereken şey güneşe çıkılacağı zaman vücut bölgelerinin mümkün olduğunca kapatılmamasıdır.

D vitamini üretiminin yanı sıra bu şekilde temiz hava solumak da mümkün hale gelir. Ne kadar kapalı ortamlarda pencereler ve kapılar açılsa da dışarıdaki gibi temiz hava solunması mümkün değildir. Ancak öğlen güneşine maruz kalınmamalıdır. Çünkü bu saatlerde güneş ışınları dik bir şekilde düşer ve kanserojen etki gösteren zararlı ışınları içerisinde barındırır.

2 – Raşitizm için en uygun vitamin hangisidir: Balık yağı tüketilmelidir:

Doğal D vitamini içeren çok az besin vardır. Balık yağı onlardan bir tanesidir. Ne zaman güneş ışınları azalır kış mevsimi yaklaşırsa o zaman daha fazla balık tüketmek gerekir. Çünkü her ne kadar özellikle güneşe çıkılmasa bile yaz aylarında kuvvetli güneş ışınlarına kısa süre maruz kalmak yeterli olur. Kış ayında güneş ışınları çok az görüldüğü ve zayıf olduğu için mutlaka D vitamin içeren besinlerin beslenme planına eklenmesi gerekmektedir. Bunun için mutlaka balık ya da balık özlü ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Neredeyse tüm balıklar içerisinde D vitamini barındırır. Ancak her balığın oranı birbirine göre farklıdır. Bu durumda D vitamini miktarı fazla olan balıkların tüketilmesi daha iyi olacaktır.

D vitamini içeriği yüksek olan ve yenmesi uzmanlar tarafından önerilen balıklar şu şekilde sıralanabilir:

– Sardalya

– Uskumru

– Çinekop

– Taze orkinos

– Somon

– Yayın balığı

3 – Raşitizm için kalsiyum:

D vitamini eksikliği vücut tarafından kemiklerin zayıflamasına neden olur. Bunun yanı sıra kalsiyum da kemiklerin dayanıklılığın artması için oldukça önemlidir. Kalsiyumun emiliminin aksaması hormon üretimini de etkilediği için kemik açısından diğer önemli olan maddelerin üretimini ve kullanımını da aksatır. Bu da zayıf ve yumuşak kemikler ile sonuçlanır. Bu nedenle, D vitamini ile birlikte kalsiyum açısından zengin beslenme planına sahip olmak önemlidir. Doğal olarak raşitizm hastalığının tedavisi için de oldukça etkilidir.

Kalsiyumun temin edilebileceği besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri

– Kefir

– Soya fasulyesi

– Soya peyniri

– Brokoli ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler

– Fındık

– Balıklar

4 – Raşitizme iyi gelen bitkiler: Karahindiba:

Karahindiba bitkisi besin maddeleri açısından son derece zengin olan bir bitkisidir. Karahindiba kökü ve yapraklarının içerdiği vitaminler ve mineraller şu şekilde sıralanabilir:

– A vitamini

– C vitamini

– D vitamini

– B vitamini

– B – kompleks vitaminleri

– Demir

– Magnezyum

– Çinko

– Potasyum

– Mangan

– Bakır

– Kolin

– Kalsiyum

– Bor

– Silikon

Bu içerikleri nedeniyle raşitizm hastalığının tedavisi için kullanılabilecek en önemli bitkilerden bir tanesidir.

Karahindiba otunu raşitizm için kullanmanın yolları:

– Karahindiba yapraklarından çorba yapılabilir

– Karahindiba bitkisinin çayı yapılabilir

Karahindiba çayı nasıl yapılır?

Gerekli olanlar:

– 1 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba yaprağı

– 1 su bardağı kaynar su

Yapılışı:

– Bir tencerenin zeminini karahindiba yaprakları ile kaplanır

– Üzerine sıcak su dökülür.

– 3 dakika boyunca kapağı kapatılarak kaynatılır.

– Karıştırılır ve 1 2 dakika daha demlenmesi beklenir.

– Süzülerek çay elde edilir.

– Soğumadan içilmesine özen gösterilmelidir.

5 – Raşitizm için doğal çözümler: Yulaf samanı banyosu:

Yulaf samanı kemikler açısından son derece besleyici bir bitkidir. Bunu içerisindeki zengin besin maddeleri sağlar.

Bu besin maddeleri şu şekilde sıralanabilir:

– B vitaminleri

– Magnezyum

– Kalsiyum

– Antioksidanlar

İçerisindeki bu maddeler ile sinir sisteminin korunmasını sağlar. Yulaf samanının faydaları en iyi yulaf samanı banyosu yaparak elde edilir. Raşitizme karşı haftada iki kez bu yulaf samanı banyosu yapılmalıdır. Bu şekilde başta kalsiyum olmak üzere kemiğe yararlı birçok mineraller eksiğinin giderilmesi sağlanır.

Raşitizme karşı yulaf samanı banyosu nasıl yapılır?

Yulaf banyosunun yapılışı şu şekildedir:

– 1 kilogram yulaf samanı temin edilir.

– Büyükçe bir küvetin içerisine 4 litre su doldurulur.

– Bu su kaynatılır ve içerisine kurutulmuş yulaf samanı dökülür.

– İyice karıştırılır ve sonra ılınması için beklenir.

– Sıcaklığı düşen bu su ile yıkanılır.

Bu tedavinin 1 hafta içinde en az 3 kez uygulanması raşitizm için olumlu etkiler görülmesini sağlar.

Raşitizm ciddi ve ölümcül bir hastalıktır. Bu yüzden herhangi bir bitkisel tedavi uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Kistik Sivilce Nasıl Geçer: Kistik Sivilceye Doğal Çözüm

kistik sivilceye doğal çözüm

kistik sivilceye doğal çözüm

Kistik akne neden olur?

Akne halk arasında sivilce olarak bilinen, temeli iltihaplanmaya dayanan bir cilt sorunudur. Özellikle yüzde görülen bu sorun, ciltte noktasal iltihaplanmalar ile oluşur. En büyük organ cilttir ve cildin her bölgesinin dayanıklılığı eşit değildir. Özellikle ince olan bölgelerde ve yüz üzerinde daha hassas bir yapıya sahiptir. Ciltteki kıl kökleri için bir kısım yağlar gözeneklerin altında birikir. Bu birikmeler kullanılamaz ise bir süre sonra iltihaba dönüşür. Genellikle bu dönüşüm cildin zayıf olan noktalarında görülür. İltihaplanma ile etrafında kese oluşturur ve ciltten yavaş yavaş atılmaya başlar. Bu atılma sırasında oluşan iltihap kesesine de akne ya da sivilce denir. Bazı kişilerde bu akneler koloni şeklinde oluşur bunun nedeni hem hormonal hem de cildin bölgesel zayıflığının olmasıdır. Bu koloni şeklindeki aknelere de kistik akne adı verilir.

Kistik sivilce nedenleri:

Cilt gözeneklerinde, saç köklerinde ve yağ bezlerin etrafında sebum salgılar üretilir. Sebum koruyucu bir rol oynayan yağ bileşenli bir maddedir. Ancak, ne zaman bu madde gerekenden fazla üretilirse fazla olan kısmın vücuttan atılması gerekir. Atımı sırasında kuruması ve benzeri nedenlerle cilt üzerindeki epidermal hücrelerin gözeneklerinde tıkanmalara neden olabilir. Kist formuna dönüşen çok yüksek miktardaki iltihaplanmalar geniş bölgedeki tüm gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Doğal olarak boşluksuz bir şekilde geniş alanlarda kolonisel akneler gözlemlenir. Kistik akne adındaki bu oluşuma ait inflamasyonlar kişinin saç ve kıl köklerine zarar verebilir. En büyük nedeni hormonal dengesizlikler olan kistik akne doğal olarak en çok ergenlik dönemindeki gençlerde görülmektedir. Yanlış müdahaleler sonucunda dönüşü olmayan izler de bırakabilen bu oluşuma dikkat edilmesi gerekir. Aknelerin sıkılması ya da fırçalanması kıl köklerinin tamamen yırtılmasına neden olabilir ve bu da kalıcı izler oluşması anlamına gelir.

Kistik akne genellikle hormonal etkiler ile oluşur. Ergenlik döneminde çok sık görülen bu sorunun birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Genellikle cilt doktorları bazı tıbbi kremler önerir. Tabii ki bu kremlerin de tedavi edici özellikleri vardır ancak bazı yan etkileri de olabilir. Bu yüzden ağırlıklı olarak bitkisel tedavilerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Tabii ki doktor kontrolünde kullanılırsa çok daha etkili olacaktır.

Kistik sivilceler nasıl geçer: Kistik akneye doğal çözüm

Kistik akneler için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1 – Kistik sivilceye çözüm: Buhar tedavisi:

Kistik akne oluşumunu en aza indirmek için cildin sık sık temizlenmesi gerekir. Bunun için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri buhar tedavisidir. Gözenekleri içindeki kiri yok edere açmaya yardımcı olur ve akne oluşumunun büyük oranda önüne geçer. Ancak bu tedavi yönteminin yanlış bir şekilde kullanılması akne oluşum riskini arttırabilir. Tedaviden önce yüzdeki tüm kozmetik ürünlerinin tamamen çıkarılması şarttır. Bunun için yumuşak bir sabun ve su ya da iyi bir temizleyici tonik kullanılabilir. Eğer buhar tedavisinden önce makyaj ve benzeri kozmetik ürünler yüzeyden silinmez ise yüzde ciddi tahribat yaratabilir. Deri yüzeyinden kozmetik ürünler kaldırıldıktan sonra tedaviye geçilir. 1 tencereye su konur ve kaynatılır. Yüze temiz bir havlu sarılır ve tenceren çıkan buharın üzerine eğilerek buharın yüze çarpması sağlanır. Bunun en az 8 cm uzaktan yapılması gerekir. Mutlaka 5 dakikadan sonra ara verilir. Aksi takdirde yüzde ciddi olmayan yanıklar gözlemlenebilir. Çok dikkatli bir şekilde toplamda en fazla 30 dakikalık bir tedavi uygulanmalıdır.

Gerekli olanlar:

– 1 kase sıcak su

– Temiz havlu

Yapılışı:

– İlk olarak en önemli adım yüzde varsa makyaj ve benzeri kozmetik ürünlerinin yüzden silinmesi gerekir.

– Bel hizasındaki bir yükseklikteki yüzeye kaynar su dolu kase konur.

– Yüz havlu ile güzelce sarılır ve yüz buhara maruz kalacak şekilde baş yere paralel bir şekilde kasenin üstüne eğilinir.

– Havlu bile olsa yüzün kaseye çok yaklaştırılması yanıklar oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden en az 8 cm yakınlıkta olunması gerekmektedir.

– Buhar üzerinde 1 periyotta en fazla 5 dakika durulur. Sonrasında 5 dakika mola vererek işleme devam edilebilir. Toplam buhara maruz kalma süresi 30 dakikayı geçmemelidir.

– İşlemin ardından yüz kuru bir havlu ile mutlaka kurulanmalıdır.

– Etkili sonuçlar elde etmek için haftada 2 ya da 3 kez tekrarlanır.

2 – Kistik sivilce nasıl iner: Çay ağacı yağı:

Çay ağacı yağı da kistik akne tedavisi için kullanılabilecek doğal tedavi malzemelerinden bir tanesidir. Ancak mutlaka seyreltilerek kullanılmalıdır. İçerisindeki güçlü bileşenler ile doğrudan cilde uygulandığında ciddi zararlara yol açar.

Gerekli olanlar:

– 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı

– 1 fincan su

Yapılışı:

– Çay ağacı yağı ile su karıştırılır. Hassas bir cilde sahip olan kişilerin suyu 1 fincan değil 1 bardak kullanması tavsiye edilir.

– Karışım uygulanmadan önce cildin temiz olması şarttır. Bu yüzden cilt yumuşak bir sabunla ile temizlenir.

– Bir pamuk karışıma daldırılarak ıslatılır ve kistik akne olan bölgelerin üzerine sürülür.

– Tedavinin günde iki kez tekrarlanması gerekir.

3 – Kistik sivilcelere çözüm: Kistik akne için maske:

Yumurtanın beyazında yüksek sınıf protein içerikleri cilt için çok iyi bir kaynaktır. Bununla birlikte cilt sağlığı için oldukça etkili olan albumini de içermektedir. Yumurtanın beyazında lizozim denilen bir enzim de mevcuttur. Bu enzim, bakterilerin hücre duvarlarını yok eder. Yani zararlı olan bakterilere karşı tüm anti bakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir. Bu nedenle yumurta akı kistik akne için çok iyi bir ilaç olarak nitelenebilir. Özellikle yumurtanın beyazının sıkıştırıcı etkisi sayesinde deri gözeneklerinin zararlı maddelerden temizlendikten sonra daralarak kapanması da sağlanır. Bu şekilde cilt yabancı maddelerden temizlendiği gibi aynı zamanda tekrar akne oluşumunun da yüksek oranda önüne geçilmiş olur. Kistik akne tedavisi için yumurtanın beyazı ile hazırlanan kür uygulandığında aynı zamanda ciltteki fazla yağın da atılması da sağlanır.

Gerekli olanlar:

– 1 yumurta akı

– 1 tatlı kaşığı süt

– Yarım çay kaşığı bal

Yapılışı:

– Yumurtanın beyazı, süt ve bal birbiri ile karıştırılır.

– Malzemelerin iyice karıştırılarak homojen hale getirilmesi gerekmektedir.

– Karışım uygulanmadan önce yüz güzelce yıkanıp temizlenir ve temiz bir havlu ile kurulanır.

– Hazırlanan kür, gözler ve ağız açık bırakılacak şekilde tüm yüze dağılacak şekilde iyice sürülür.

– Kür tamamen kuruyana kadar yüz üzerinde bekletilir. Kuruması yaklaşık 30 dakika kadar sürer.

– Sonrasında biraz ılık su ile kuruyan maske ıslatılır ve yüzdeki yumurta akı maskesi parmak yardımı ile ovalanarak ciltten çıkarılır.

– Sade su ile yüz yıkanarak yumurta yüzden tamamen çıkarılır.

– Haftada iki kez bu tedavinin tekrarlanması gerekir.

Not: Kuru cilde sahip kişilerin bu tedaviyi uygulamadan kaçınması gerekir. Çünkü yumurta beyazı kuru ciltlerde döküntülere neden olabilir.