Çıban Nasıl Geçer: Çıbana Bitkisel Çözüm

çıbana bitkisel çözüm

çıbana bitkisel çözüm

Çıban nedir ve çıban neden çıkar?

Çıban bakterilerin neden olduğu bir cilt enfeksiyonu türüdür. Kırmızı sivilce gibi görünür ve ağrıya neden olur. Koltuk altı, uyluk, kalça, boyun gibi alanlarda oluşabilir. Tıkanmış ter bezleri veya folliküller çıbanın en yaygın nedenlerinden biridir. Çıban için bazı bitkisel çözümler kullanılabilir.

Çıbana ne iyi gelir: Çıban için doğal çözüm

1. Çıbana ne sürülür: Tuzlu sıcak su

– Çıban üzerine sıcak su uygulaması yapılması şişliğin inmesine yardımcı olur.

– Bir kaseye sıcak su konur. İçerisine biraz tuz eklenir ve karıştırılır. Ardından bir pamuk yardımı ile cilde uygulanır.

– Tuzlu sıcak su ağrının azalmasına da yardımcı olur.

– Ayrıca çıban içinde oluşan mukusu kurutur. Bu uygulama günde iki kez yapılabilir.

2. Çıban için ne yapmalı: Lavanta esansiyel yağı

– Lavanta esansiyel yağı etkili bir antiseptiktir. Ciltteki tahriş ve enfeksiyonun azalmasına yardımcı olur.

– 2 ya da 3 yemek kaşığı kaynar sıcak suya birkaç damla lavanta yağı eklenir. Ardından bu su ile etkilenen alan yıkanır. Düzenli kullanımda kısa sürede iyileşme sağlar.

3. Çıban için bitkisel kür: Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı antiseptik ve anti bakteriyel özellikler içerir. Bu nedenle cilt sorunlarında ve özellikle çıban durumunda kullanılmaktadır.

– Öncelikle cilt kaynatılan ve soğuyan temiz su ile yıkanır. Ardından çıbanın üzerine birkaç damla kadar çay ağacı yağı damlatılır. Cildin yağı emmesi beklenir. Bu uygulama düzenli olarak günde iki kez yapılabilir.

4. Çıban için bitkisel tedavi: Zerdeçal

– Zerdeçal etkili anti bakteriyel, anti fungal ve antiseptik etkiye sahiptir. Biraz zerdeçal ile su karıştırılır. Hamur haline getirilir. Elde edilen hamur çıban üzerine uygulanır. Kuruması beklenir ve ardından sade su ile yıkanır.

– Zerdeçal çıbanın kurumasına yardımcı olur ve içerisindeki irini azaltır.

– Düzenli kullanıldığında iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

5. Çıban için bitkisel ilaç: Neem yaprağı

– Neem yaprağı deri enfeksiyonu durumunda etkili çözümlerden biridir. Çıban tedavisinde de etkili olarak kullanılır.

– Biraz taze neem yaprağı suda kaynatılır. Biraz soğuması beklenir ve ardından çıban üzerine uygulanır. Düzenli olarak kullanıldığında etkili sonuçlar alınmaktadır.

– Alternatif olarak neem suyu ile biraz zerdeçal ve sandal ağacı tozu karıştırılarak da kullanılabilir.

Yapıştır, kaynar ve daha iyi sonuç almak için karıştırabilirsiniz.

– Birkaç neem yaprağı kaynar suyun içinde bekletilir. Ardından soğumaya bırakılır. Çıban bu su ile yıkanır.

6. Çıbana iyi gelen bitkiler: Aloe vera

– Aloe vera çıban tedavisi için doğal ve etkili bir çözümdür. Taze aloe vera yaprağından çıkarılan aloe vera jeli doğrudan çıban üzerine uygulanır.

– Çıban ağrısını hafifletir ve şişliklerin inmesine yardımcı olur.

– Aloe vera jel ile biraz bal da karıştırılarak kullanılabilir.

– Aloe vera uygulamasının her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

7. Çıbanlara bitkisel tedavi: Sandal ağacı tozu

– Sandal ağacı tozu etkili bir anti bakteriyeldir. Bakterilerin ve mikropların ölmesine yardımcı olur. Ayrıca yağ bezinin yağ salgısını azaltır ve cildi kuru tutar.

– Çıbanın nedeni tıkanan yağ bezi ise sandal ağacı son derece etkili bir çözüm olacaktır.

– Biraz sandal ağacı tozu su ile karıştırılarak pürüzsüz bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur çıban üzerine uygulanır.

– Ağrının ve şişliğin azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Günde 2 ya da 3 kez işlem tekrar edilebilir.

8. Çıbanlar için bitkisel çözüm: Fesleğen yaprağı

– Fesleğen yaprağı da çıban tedavisinde kullanılır.

– Birkaç fesleğen yaprağı ezilir. Suyu sıkılır ve sıcak suyla temizledikten sonra çıban üzerine uygulanır.

– Fesleğen anti bakteriyel etkisi ile düzenli kullanıldığında çıbana neden olan bakterilerin ölmesini sağlar.

Doğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Cilt Peelingleri

doğal cilt peelingleri

doğal cilt peelingleri

Doğal peeling faydaları:

Derinin epidermis ve dermis olarak bilinen iki ana katmanı vardır. Peeling işlemi epidermis yani üst tabakadaki ölü deri hücrelerinin ve kirin arındırıldığı bir cilt bakım yöntemidir. Genellikle cilt 28 günde bir deri atar. Ancak peeling uygulanmadığında bu deri hücreleri ciltte birikir. Siyah nokta, sivilce ve lekelere neden olabilir. Bu nedenle cilde düzenli olarak peeling uygulanması önerilir.

Güneş ciltte nem kaybına neden olur. Ayrıca alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar, bazı hastalıklar, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi durumlarda da cildin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olabilir. Bu durumda cildin dökülmesini engellemek ve ciltteki sağlıksız görüntüyü gidermek için de peeling işlemi uygulanmalıdır.

Peeling işlemi için piyasada pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Ancak bu kozmetik ürünler içerdikleri kimyasallar nedeni ile çilden uzun vadede zarar görmesine, aşınmasına ve yıpranmasına neden olabilir. Ayrıca cildin yağ dengesi de bozulabilir. Bu nedenle cilde peelin uygulaması yapmak için daha sağlıklı olan bitkisel ve doğal çözümlerin kullanılması önerilir. Cilde peeling olarak uygulanabilecek bazı bitkisel çözümler şunlardır:

Doğal peeling nasıl hazırlanır: Doğal peeling tarifleri

1. Doğal peeling maske: Nane

– Taze nane yaprakları peeling işlemi için kullanılan etkili çözümlerden biridir.

– Birkaç tane taze nane yaprağı ezilir ve suyu çıkarılır. Bu nane suyu cilde peeling olarak uygulanır. Cilde hafifçe masaj yapılır.

– Nane suyu cildi yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkiler gösterir. Bu uygulama her gece yatmadan önce yapılabilir. Nane cilt kuruluğunun yanı sıra birçok cilt sorununda da kullanılır. Cildin temizlenmesine yardımcı olur.

2. Doğal peeling tarifi: Soğan

– Soğan doğal peeling olarak kullanılan bir diğer besindir.

– Soğan sıkılarak suyu çıkarılır. 2 yemek kaşığı soğan suyuna 2 yemek kaşığı un ve biraz süt eklenerek hamur haline getirilir. Elde edilen hamur cilde eşit oranda uygulanır.

– Ciltte yaklaşık olarak 20 dakika kadar bekletilir. Ardından kuruduktan sonra cilde biraz süt ve pamuk yardımı ile silinir.

– Uygulama düzenli olarak yapıldığında istenilen sonuçlar kısa sürede alınacaktır.

3. Doğal yüz peelingi tarifleri: Aloe vera

– Aloe vera da peeling etkisi yaratan cilt dostu bitkilerden biridir.

– Aloe vera yaprağında çıkarılan taze aloe vera jelinin kullanılması önerilir. Bu jel ile cilt günde birkaç kez ovulur. Jel ciltte 5 ya da 10 dakika kadar bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır.

– Cildin durumuna göre günde 3 ya da 4 kez işlem tekrar edilebilir.

– Aloe vera cildi derinlemesine nemlendirir ve besler.

4. Doğal yüz peeling maskeleri: Zerdeçal

– Cilt peelingi için kullanılan muhteşem bitkilerden biri de zerdeçaldır.

– Zerdeçal birçok cilt sorununda etkin olarak kullanılır. Cilt lekelerini gidermede son derece faydalıdır.

– Biraz zerdeçal tozu ile biraz zeytinyağı ve bal iyice karıştırılır. Bir hamur elde edilir ve cilde maske olarak uygulanır. Bir süre cilde masaj yapılır ve ardından cilt soğuk su ile durulanır.

– Zerdeçal etkili anti bakteriyel ve anti oksidan özellikleri ile ciltteki bakterilerin de ölmesine yardımcı olur. Cildin yenilenmesini sağlar.

5. Doğal yüz peelingi nasıl yapılır: Papatya

– Papatya inanılmaz iyileştirici özellikler içerir. Papatya çayı günde üç kez tüketilebilir.

– Papatya çayı soğuk halde iken cilde doğrudan uygulanabilir. Cilde hafifçe masaj yapılır ve ardından ılık su ile durulanır.

– Papatya çayı cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda içerisindeki tanen maddesi ile cilt hasarını engeller. Olası enfeksiyon ve inflamasyonun önüne geçer. Cildin kendi kendini onarmasını hızlandırır.

Bu bitkisel cilt peelingleri düzenli olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar alınacaktır.

Kepek Nasıl Geçer: Kepeğe Karşı Doğal Çözüm

kepeğe karşı doğal çözüm

kepeğe karşı doğal çözüm

Kepek neden olur?

Kişilerin cinsiyeti ne olursa olsun kepek saç sorunlarında önemli bir yer teşkil eder. Şiddetli yaşanan kepek sorunlarında ilaç ve tedavi için dermotologlara başvurulması gerekir. Kepek sorununa birçok faktör neden olabilir. Saçın kirlenmesi ve yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı kafa derisinde meydana gelen iltihaplanma, kızarıklıklar gibi durumlar bakterileri etkiler ve kepeklenme meydana gelir. Cildin kuru olması pul pul döküntülere neden olur. Bu durum kış mevsiminde kepeklenmenin oluşmasını etkileyen en önemli nedendir. Kepekle mücadelenin basit, masrafsız ve doğal yolları vardır fakat olumlu sonuç almak için sabırlı olmak gerekmektedir. Bu sorunu kökten çözmek uzun sürebilir. Kepek sağlık açısından bir tehdit oluşturmasa da görüntü olarak nahoş ve insanı utandıran bir durumdur. Cildin sürekli beyaz pul şeklinde dökülmesi kafa derisinde bitlenmiş gibi kaşıntı yapar. Kaşıntı kafa derisindeki ölü derinin sürekli büyümesinden meydana gelir. İnsanların kışın soğuk hava ve çok sıcak ortamlardan etkilemesinin yanı sıra çok kuru cilde sahip olması da kaşıntı ve kepek sorununu yaşanmasında ortak nedenidir.

Kepek nasıl önlenir?

Seboreik dermatit, pullu, kaşıntılı, kırmızı kafa derisi reaksiyonun adıdır. Kepek sorununun daha ağır yaşandığı bu duruma yardımcı olarak kullanılması için piyasada birçok kepek şampuanı bulunmaktadır. Fakat kepekten kurtulmak ve saç dökülmesinden korunmak için evde kolayca doğal yollardan yapılabilecek hatta yan etkisi olmayan basit ev ilaçları vardır.

Kepeğe ne iyi gelir: Kepek için doğal çözüm:

– Gece ıslatıp bekletilen methi tohumları sabah kafa derisi üzerine uygulanır ve 30 dakika bekletilir. Daha sonra saç tamamen arıtana kadar iyice yıkanır.

– Lor, kepek sorunu için etkili bir yöntemdir. Kafa derisi üzerine uygulanır 30 dakika bekletilir. Ardından saçlar iyice yıkanır.

– Bir pancar kökü maden suyunun içine konur ve buharlaşması beklenir. Bu mineral içerikli karışım gece kafa derisine masaj yaparak uygulanır. Ertesi sabah sıcak su ile saçlar iyice yıkanır. Olumlu sonuç almak için bu uygulama her gece yapılmalıdır.

– 2 yemek kaşığı un 1 çorba kaşığı lor ile iyice karıştırdıktan sonra kafa derisi üzerine uygulanır. Bu karışım saçta 10 dakika bekletilir ve sonra saç iyice durulanır. Düzenli olarak yapılmalıdır.

– Kepekten hızlı ve etkili kurtulmanın bir başka yolu ise elma sirkesidir. Eşit miktarda elma sirkesi ile maden suyu karıştırılır ve kafa derisine uygulanır. Yaklaşık bir saat bekletilir ve daha sonra güzelce durulanır.

– Zerdeçal da kepek sorunlarını azaltmada faydalıdır. Zerdeçal tozundan bir çorba kaşığı alınır ve 2 çorba kaşığı su ile karıştırılarak saç derisine uygulanır. Uygulamanın sonunda saç şampuan ile yıkanır.

– Kepek sorunu için saça aloe vera jel de uygulanabilir. Saçlarda 30 dakika kaldıktan sonra durulanır.

– Kepek sorununda hızlı sonuç veren bir başka çözüm ise neem yaprağıdır. Neem bitkisi içerisinde antiseptik, antibiyotik, antibakteriyel ve antifungal özellikler bulundurur. Bu özellikleri sayesinde oldukça etkilidir. Neem yaprakları kaynatılır ve saçlar bu suyla yıkanır.

– Kepek için hindistan cevizi yağı ve limon suyu karıştırılarak saç derisine uygulanır. Tedavinin etkili olması için 2 saat bekletilir ve sonra iyice yıkanır.

Kepeğe çözüm yolları: Kepeğe limon

– Saçtaki inatçı kepekler için limon etkili bir tedavi yöntemidir. Limon suyu kepek ile ilgili sorunların yanı sıra kafa derisindeki akne ve kaşıntıya da iyi gelmektedir. Fakat yoğunluğu fazla olan limon suyundaki sitrik asit kafa derisine zarar verebilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir.

– Yarım limon suyunun içine su katarak seyreltilmelidir. Karışımı saç derisine masaj yoluyla uygulanabilir. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika bekletilir. Ardından su ile durulanır.

– Dört ya da beş limonun kabuklarını soyulur. Bir bardak su ile kaynatılır. Oda sıcaklığına gelene kadar beklenir ve ardında saç derisine uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika bekletilir ve saçlar yıkanır.

– Haftada iki kez uygulanabilir.

Kepeğe karşı çözümler: Kepeğe karşı sirke: 

– Elma sirkesi az miktarlarda olmak üzere parmak uçları ile saç derisine masaj yolu ile uygulanır. Uygulama saçta 15 ya da 20 dakika bekletilir ve hafif bir şampuan ile durulanır.

– Elma sirkesi saç köklerinin tıkanmasına neden olan kepeklerin dökülmesini sağlar ve hücreleri canlandırır.

– Alternatif olarak, iki çorba kaşığı elma sirkesi ile iki çorba kaşığı su karıştırılır ve kafa derisine uygulanır. Saçlarda bir gece bekletilir. Ertesi sabah saçlar bebek şampuanı ya da kepek önleyici bir şampuan ile yıkanır.

Kepeğe karşı çözümler: Yumurta ile tedavi:

– Evde yapılan ve etkili olan bir diğer çözüm yumurtadır. Bir yumurta bir iki dakika çırpılır. Yumurta kafa derisine ve saç üzerine uygulanır, bir saat kadar bekletilip durulanır.

– Bu uygulama kafa derisi üzerindeki pul pul parçaları dökmek için oldukça etkilidir.

– Bu tedavi dört beş gün uyguladıktan sonra kepeklerin yok olduğu görülecektir.

Karbonat kepeğe iyi gelirmi?

– Karbonat kepeklenmeye neden olan aktif mantarları azaltır.

– Islak saç ve kafa derisi üzerine biraz karbonat uygulanır ve masaj yapılır. Bir süre bekletilir ve ardından durulanır.

– Düzenli kullanıldığında olumlu sonuçlar alınacaktır.

Kepeğe zeytinyağı iyi gelirmi?

– Ilık zeytinyağı gece yatmadan önce kafa derisi üzerine uygulanır ve sabah hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır.

– Bu tedavi yöntemi kafa derisindeki kuruluğu doğal yoldan giderirken saç derisini nemlendirir.

Beyaz sirke:

– Beyaz sirke içerisindeki asetik asit sayesinde kafa derisi üzerinde oluşan mantar ve bakterilerin büyümesini durdurmak için harika bir çözüm yoludur.

– Üç kaşık sirke suyla karıştırıp saçlara uygulanır. Saçlar bir havlu ile sarılır ve bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah saçlar durulanır.

– Kafa derisi kuruluğunun yanı sıra fazla yağ üretimi de kepeklenmeye neden olur. Bu yöntem kafa derisindeki kepeği önlemeye yardımcı olurken yağ dengesini de korur.

Kepeğe iyi gelen bitkiler: Hint leylak yağı:

– Yanlış beslenme şekli, stres, hastalık, uygun olmayan şampuan kullanımı gibi nedenlerle oluşan kepeklenmeyi ortadan kaldırmak için hint leylak yağı etkilidir.

– İçerisinde bulundurduğu anti bakteriyel özelliği sayesinde kepeğin giderilmesinde kullanılan doğal bir yöntemdir. Ayrıca saç dökülmesi, saç derisinde bulunan akne ve çeşitli nedenlere bağlı kaşıntılara çok faydası vardır.

– Uygulama için dört su bardağı su kaynatılır ve içine bir yemek kaşığı hint leylak yağı konulur. Karışım haftada iki kez kafa derisine uygulanır.

Kepek için bitkisel çözüm: Biber ve yoğurt:

– Kepek sorunundan kurtulmak için yoğurt ve biber de kullanılabilir.

– Bu karışım için iki kaşık karabiber tohumu ezilir ve toz haline getirilir. Bir fincan yoğurt ile iyice karıştırılır ve kafa derisi üzerine uygulanır.

– Yaklaşık bir saat bekletilir ve durulanır.

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir: Kulak Kirine Doğal Çözüm

kulak kirine doğal çözüm

kulak kirine doğal çözüm

Kulak kiri neden olur?

Kulak, yapısal olarak karışık bir duyu organıdır. Aynı zamanda hassas bir yapısı vardır. Bu yüzden dikkatli temizlenmesi gerekir. 3 bölümden oluşur.

Bu bölümler şu şekilde sıralanabilir:
– Dış kulak

– Orta kulak

– İç kulak

Kulak sorunları bunların herhangi birinde olabilir. Dış kulak en basit ve tehlikesiz sorunların olduğu bölümdür. Orta kulak oldukça tehlikeli ve duyma kayıplarına yol açabilecek sağlık sorunlarının oluştuğu bölgedir. Ancak en tehlikeli bölge iç kulaktır. İç kulak hem duyma kayıplarının yaşanabileceği hem de beyin ve omurilik hasarlarının oluşabileceği bir bölgedir. Bu yüzden kulağın, hatta vücudun en hassas bölgelerinden bir tanesidir. Kulak kiri sadece dış kulağı iç kulağa bağlayan orta kulak kanallarında bulunur. İç kulak ve orta kulakla ilgili sorunlar için acilen doktora başvurulmalıdır ancak dış kulak sorunları bitkisel tedaviler ile de çözülebilir. Orta kulak içerisinde biriken kulak kiri iç kulağın ve kulak zarının korunmasını sağlar. Kulak kanalındaki mukus hücreleri kulak kiri üreterek kulak kanalını sert cisimlere ve zararlı canlılara karşı korurlar. Bu kirler havada gelebilecek olan bakteriler ve mikropları tutar. Bu şekilde kulak zarı ve iç kulak yapıları zararlı maddelere karşı korunmuş olur.

Ancak rutin olarak kulak kanallarının temizlenmesi gerekir. Zararlı maddeleri üstüne toplayan kulak kirleri bir süre sonra kirlenir ve çok fazla birikerek kulak kanalını kapar. Bu yüzden rutin olarak temizlenmelidirler. Temizlenmeleri hem orta kulağın tıkanmasını önler hem de yeni kulak kiri üretimi ile kulağın daha etkin korunmasına yardımcı olur. Bu balmumu şeklindeki sıvı kulağın içerisinde yapışkan bir haldedir. Koyu turuncu, kahverengi renklerde üretilir ve zararlı maddeleri tuttukça rengi açılarak sarı bir renk alır.

Kulak kiri nedir?

Kulak kiri, kulak balmumu ya da cerumen olarak adlandırılan bu madde vücudun savunma mekanizmalarından biri olarak nitelendirilebilir. Bakterilerin ve diğer yabancı parçacıkları tutarak iç kulağı korur. Doğal bir madde olması sayesinde vücut için hiçbir zararı yoktur. Ancak üretiminin sınırı yoktur. Rutin olarak kulak iç astarındaki hücreler kulak kirini üretirler. Bu durumda zaman zaman temizlenmez ise kulak kanalının tıkanması söz konusu olabilir.

Birikmiş kulak kirinin bazı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

– Dayanılmaz kaşıntı

– Kulakta dolgunluk ya da şişlik hissi

– Vertigo belirtileri

– Kulakta çınlama

– Duymada güçlük

– Kulakta ağrı ya da sızlama

Kulak kiri durdukça sertleşen bir maddedir. Bu yüzden temizlenmeyip biriktiğinde ve üzerinden zaman geçtiğinde bu sıkışmış kirler kulak kanalı içerisinde sertleşir. Sonuç olarak temizlenmesi imkansız bir hal alabilir. Bu yüzden sertleşmeden temizlenmesinde de fayda vardır. Yeni üretilen kulak kiri yumuşak ve kolay dağılır bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yeni üretilmiş halindeyken temizlenmesi hem kolay hem de sağlıklı olacaktır. Tabii ki birçok şekilde temizlenebilir. Ancak bunların sağlıklı olanlar vardır.

Kulak kirine ne iyi gelir: Kulak kirine bitkisel çözüm:

Birikmiş kulak kirinin temizlenmesi ve kulak kirinin sağlıklı bir şekilde temizlenmesi için uygulanabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

1 – Kulak kiri temizleme: Tuzlu su çözeltisi:

1 çorba kaşığı tuz yarım bardak sıcak suyun içerisine eklenerek güzelce karıştırılır. Tamamen eriyene kadar karıştırılmaya devam edilmelidir. Bu tuzlu su çözeltisinin içine bir pamuk topağı daldırılarak ıslatılır. Kulak kirinin biriktiği kulak yukarı bakacak şekilde kafa yana eğilir ve pamuk topağı sıkılarak içerisine 2 3 damla tuzlu su çözeltisi damlatılır. Su kulak kanalı içine girip tamamen dağılana kadar bir süre konum değiştirilmeden beklenir. Bu şekilde sertleşen kulak kiri yumuşatılmış olur ve kolayca temizlenebilir.

2 – Kulak kirini ne temizler: Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağı kulak iltihaplarını temizlemesi yanında kulak kirinin kurutulmasına da yardımcı olur. Hindistan cevizi içeriğindeki sebum asitleri ile yağı ve kiri temizler. Temizleyici etkileye sahip olan Hindistan cevizi yağı, buna bağlı olarak kulak içinde oluşmuş enfeksiyonların sökülmesine yardımcı olur. Kulak kirlerini kurutarak zararlı bakterilerin öldürülmesini sağlar. Yan etkileri bulunmayan bu doğal ilaç, kulak rahatsızlıklarından kurtulana kadar uygulanabilir. Ancak aşırı miktarda kullanılmadığına dikkat edilmelidir.

3 – Kulak kiri için bitkisel çözümler: Sarımsak yağı:

Kulak tıkanıklığı aşırı ağrıya neden oluyorsa, sarımsak yağı ağrıdan kurtulmak ve tıkanıklığı temizlemek için oldukça etkili bir tedavi olacaktır. Sarımsak doğal antibiyotik niteliğindeki allicin içermektedir. Bu da sarımsağın iç ve orta kulakta oluşan enfeksiyonlarla savaşmasını ve ağrıyı hafifletmesini sağlamaktadır. Dilimlenmiş sarımsaklar ezilerek kulak içine uygulanabilir. Bu şekilde kulağın hassas bölgelerine zarar vermeden ağrının ortadan kaldırılmasını sağlar.

Sarımsak yağına ezilmiş karanfil veya karanfil yağı da eklenebilir. Sarımsak ve karanfil küçük bir tavada ısıtılır ve kapatıldıktan sonra soğuması beklenir. Karışım oda sıcaklığında bekletildikten sonra kulağa hafifçe uygulanır. Yağ uygulandıktan sonra uygulanan kulağın tersine yatılır ve yağın içine işlemesi sağlanır. Tedaviden en iyi sonucu elde etmek için gece uyumadan önce yapılması tavsiye edilir.

4 – Kulak kiri için ne yapmalı: Sığırkuyruğu yağı:

Sığırkuyruğu bitkisi kulak kirinin nazikçe temizlenmesini sağlan doğal bir ilaçtır. Antibakteriyel ve anti-spazmodik özelliklerine sahip olan sığırkuyruğu yağı, kulak içinde oluşmuş enfeksiyonu temizler ve oluşumuna engel olur. Sığırkuyruğu yağı bir kavanoza koyulur ve üzerine zeytinyağı eklenir. Eğer sığırkuyruğu bitkisi kurutulmuş olarak bulunuyorsa suya eklenip bekletilir ve ardından zeytinyağı eklenir. Kavanozun içindeki yağlar güneş ışığı altında bir ya da iki hafta bekletilir. Daha sonra yağ süzülür ve bir cam kavanoza koyularak buzdolabında bekletilir. Hazırlanışı biraz zaman alsa da kullanımı oldukça pratik ve kolaydır. Bekletilen yağ kulağa uygulandıktan sonra bir pamuk ile temizlenir. Bitkisel yağların kulaktaki bakterileri temizlediği gözlemlenmiştir.

5 – Kulak kirini ne yumuşatır: Badem yağı:

Badem yağı kulak kiri ve tıkanıklığını ortadan kaldırmak için bir başka etkili doğal ilaçtır. Badem yağı kulak kirini yumuşatır ve akışkan bir hal almasını sağlar. Bu şekilde kolaylıkla temizlenen kulak içinde enfeksiyon oluşumu engellenir. Oda sıcaklığında bekletilmiş badem yağı kulağa uygulanır. Bir damla badem yağı yeterli olacaktır. Diğer yağların kullanımı gibi badem yağı da kolaylıkla uygulanır.

6 – Kulak kiri için ilaç: Parafin yağı:

Sadece kulak pamuklarıyla yapılan temizlik kulak ön yüzünün temizlenmesini sağlar. Ancak kulağın tamamıyla temizlenmesinde ve dezenfekte edilmesinde yeterli değildir ve zamanla biriken kirler ağrılara neden olmaktadır. Bir damla sıcak parafin yağı kulağa uygulanır ve bakterilen temizlenmesi için bir süre bekletilir. Başı yana doğru eğerek kulağın içine de işlemesi sağlanır. Bekletildikten sonra sıcak su ile durulanır.

7 – Kulak kirine gliserin:

Kulak temizliğinde etkin bir madde olan gliserin, kirlerin yumuşatılmasını ve kolaylıkla temizlenmesini sağlar. Gliserin yağlı ve etkili bir nemlendiricidir. Evde kolaylıkla kullanılabilir ve güvenlidir. Daha hafif bir yapıya getirmek kulağın daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle gliserine birkaç damla su ekleyerek hafifletilebilir. Diğer yağların kullanımında olduğu gibi gliserin de bir damla kullanılmalıdır.

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Eti Ağrısına Doğal Çözüm

diş eti ağrısına doğal çözüm

diş eti ağrısına doğal çözüm

Diş eti ağrısı nasıl olur?

Birçok kişide sık sık diş eti ağrıları olduğu görülmektedir. Kişiler ilaçların pahalı olduğunu ya da tedavilerin acılı olduğunu düşünerek çoğu zaman tedaviden kaçmaktadır. Ancak tedaviden ne kadar kaçıldıkça şikayet o kadar ilerlemekte ve tedavi zorlaşmaktadır. Bu nedenle öncelikle doğal tedaviler ile kişisel bakım sağlanmalı ve ağrıların oluşumuna engel olunmalıdır.

Diş eti ağrısı nedenleri:

İnsanlar genelde dikkat çeken bölgelerinin bakımına dikkat etmektedirler. Güzellik için yüzlerine gereken her türlü pahalı ve zahmetli bakımı yapmaktadırlar. Dişlerin de düz ve beyaz olması onlar için önemlidir, diş etinde oluşan ağrılar ve sağlıksız diş eti onlar için geri planda kalmaktadır. Ancak bilinmesi gereken diş sağlığının görünümden daha önemli olduğu ve ilerleyen rahatsızlığın geri dönüşü olmayacağıdır. Bu nedenle diş etinde büyük hasarlar oluşmadan diş eti bakımına özen gösterilmelidir.

Diş hekimleri günümüzdeki yapay ve değiştirilmiş gıdalarından aşırı tüketiminden dolayı ağız sağlığının hızla bozulduğunu söylemektedir. Oral rahatsızların tedavilerinde ilerleyen zamanla beraber çeşitli yöntemler çıkmaktadır. Kök çekimi, kanal ve lazer tedavileri ile diş eti sorunların çözümler bulunmaktadır. Ancak çözümlerden önce bu sorunların oluşmaması için gerekli bakımlar yapılmalıdır.

Çoğu kişi bu tedavilerden masraflı olduğu için uzak durmaktadır. Ancak evde uygulanacak doğal tedaviler ile de diş eti sağlığı korunabilmektedir. Bu yazı, diş eti rahatsızlıklarına doğal yöntemler sunmaktadır. Diş eti sağlığı ve ağrıları için yapılacak doğal ev tedavileri şu şekildedir:

Diş eti ağrısına ne iyi gelir: Diş eti ağrısına bitkisel çözüm

1 – Diş eti ağrısını ne geçirir: Diş ipi kullanılmalıdır:

Yemek yedikten sonra diş aralarına sıkışan yemek parçalarının bazılarını hissetsek de çoğunu fark etmemekteyiz. Dişlerin arasında sıkışan bu yemekler zamanla diş etinde bakteri oluşumuna ve yayılmasına neden olmaktadır. Bunu önlemek için yemeklerden sonra düzenli olarak diş ipi kullanılması gerekmektedir. Kürdan da diş aralarını temizlemek için kullanılabilir ancak diş ipi kadar derinlemesine bir temizlik yapamaz. Yemeklerden sonra mutlaka diş aralarının detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu şekilde bakteri oluşumları engellenir.

2 – Diş eti ağrısı doğal tedavi: Dil temizliğine dikkat edilmelidir:

Diş eti rahatsızlıklarını önlemek için evde uygulanabilecek etkili çözümlerden biri dil temizliğidir. Diş fırçası veya özel hassas bir fırça ile dil temizliği sağlanabilir. Yaklaşık 5 dakika derinlemesine temizleme yapılmalıdır.

3 – Diş eti ağrısını neler geçirir: Sakız ile masaj:

Sakız çiğnemek diş eti ağrıları için masaj görevi görmektedir. Sakız çiğneme işlemi kan akışını hızlandırır ve ağrıların hafiflemesini sağlar.

4 – Diş eti ağrısına iyi gelen bitkiler: Yeşil çay

Yeşil çay vücudu rahatlatıcı görevi ile bilinmektedir. Aynı zamanda diş eti ağrılarında rahatlatıcı etkisi ile etkili bir doğal ilaçtır. Her gün 2-3 bardak yeşil çay içmek hem vücudun rahatlamasını hem de diş eti ağrılarının hafiflemesini sağlayacaktır. Düzenli olarak tüketildiğinde kısa sürede diş etindeki fark gözlemlenecektir.

5 – Diş ağrısı oksijenli su tedavisi:

Hidrojen peroksit doğada bulunan en güçlü anti-bakteriyel ilaç olarak bilinmektedir. Diş eti temizliği ve sakız çiğnenmesi gibi tedavilerin yanında hidrojen peroksit uygulanması bakterilerin öldürülmesi ve hızlı bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

6 – Diş eti ağrısı için şifalı bitkiler: Kabartma tozu:

Diş eti rahatsızlıklarında bir başka popüler tedavi ise kabartma tozudur. Yapılması gereken tek şey, bir yemek kaşığı kabartma tozuna birkaç damla su ekleyerek hamur haline getirmek ve parmak yardımıyla diş etini ovmaktır. Ağrının hafifletilmesinde etkili ve basit bir ilaçtır.

7 – Diş eti ağrısı için ne yapılır: Karanfil yağı:

Diş eti tedavisinde bir diğer etkili bitki karanfildir. Karanfil yağı diş etindeki bakterilerle savaşır ve ağrıları hafifletir. Yapılması gereken tek şey, pamuğa birkaç damla karanfil yağı dökmek ve sorunlu diş eti bölgesine uygulamaktır.

8 – Diş eti ağrısı için doğal yöntemler: Aloe vera:

Aloe vera, şiş ve ağrılı diş etleri için kullanılabilecek en iyi doğal tedavi malzemelerinden bir tanesidir. Tek yapılması gereken bir miktar aloe vera jelinin şişen ya da ağrıyan bölgeye nazikçe sürülmesidir. Uygulanışı basit olan bu yol ile kısa sürede belirtinin hafifletilmesi mümkündür.

9 – Diş eti ağrısı ve şişmesi için çay ağacı yağı:

Diş eti ağrısının tedavisinde kullanılabilecek diğer etkili ilaç ise çay ağacı yağıdır. Tek yapılması gereken birkaç damla çay ağacı yağının ağrıyan ya da şişen diş üzerine damlatılmasıdır. Bu işlem diş eti hastalıklarının hafiflemesini ve dişin daha kötü bir hal almasını engeller. Ancak çay ağacı yağı güçlü bileşenlere sahiptir. Bu yüzden saf çay ağacı yağının doğrudan kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde diş eti üzerinde çok daha ciddi zararlar görülmesine neden olabilir. 1 yemek kaşığı suya 1 ya da 2 damla çay ağacı yağı eklenerek kullanılmalıdır. Bu seyreltme işlemi vücut üzerinde kullanmak için yeterli olacaktır.

10 – Diş eti ağrısı için ne yapılır: Limon suyu:

Limon suyu genellikle cilt ve saç sağlığı için kullanılır. Ancak bu madde diş sağlığı için de oldukça etkilidir. Bu madde ile diş eti sorunları etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Limon suyu hastalıkla mücadele etmeyi sağlayacak C vitaminini bol miktarda içerir. Tek yapılması gereken yarım limonun suyunu sıkmak ve hamur kıvamına gelene kadar tuz eklenerek yoğurmaktır. Elde edilen hamur kıvamındaki karışım. Ağrıyan ya da şişen diş eti üzerine uygulanır. Kısa süre içinde belirtinin şiddeti büyük oranda hafifleyecektir.

11- Diş eti ağrısı için neler yapılmalı: Dulavrat otu kökü:

Dulavrat otu kökü de diş eti ağrısının rahatlatmak kullanılabilecek bitkilerde bir tanesidir. 1 bardak su içerisine bir tutam dulavrat otu eklenir ve su kaynatılır. Kaynayan suyun oda sıcaklığına düşmesi beklenir. Sonrasında süzülerek elde edilen su ile ağız çalkalanır. Çalkalama sırasında özellikle diş etinin ağrıyan bölgesinin çalkalanması gerekir. Bu gargara tedavisi diş etindeki şişliği ve ağrıyı büyük oranda azaltır.

12 – Diş ağrısına iyi gelen besinler: Kalsiyum zengin besinler:

Dişeti sorunlarından temelli kurtulmak için gereken en önemli mineral kalsiyumdur. Bu yüzden beslenme planına kalsiyum zengini besinler mutlaka eklenmelidir. Kalsiyum açısından zengin olup aynı zamanda vücut sağlığına faydalı olan besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Süt

– Yoğurt

– Peynir

– Somon

– Badem

– Yeşil yapraklı sebzeler

13 – Diş ağrısını azaltma yöntemleri: Narenciye:

Narenciye, diş eti ağrısının tedavisi için kullanılabilecek bir başka ev tedavisi malzemesi olabilir. Çözünebilir lif oranı da yüksek olan bu meyve türünden her gün 2 ya da 3 adet tüketmek hem diş eti sağlığı hem de sağlıklı bir sindirim sistemi için oldukça etkilidir.

14 – Diş eti ağrısına tuzlu su: Deniz tuzu:

Küçük bir kap ılık su ile doldurulur. Üzerine bir miktar deniz tuzu eklenir. Diş eti ağrısının tedavi edilmesi için elde edilen bu karışım ile güzelce gargara yapılmalıdır. 1 bardak karışım bitene kadar her gargara yarım dakika kadar sürmelidir. Bu işlem ağzın içindeki bakterileri yok eder. Bu sayede diş ve diş eti sağlığı korunmuş olur. Ancak ağızda açık yaralar varken bu tedavi yönteminin uygulanmaması gerekmektedir.

Bebeklerde Koliğe Ne İyi Gelir: Bebeklerde Kolik İçin Bitkisel Çözüm

bebeklerde kolik için bitkisel çözüm

bebeklerde kolik için bitkisel çözüm

Bebeklerde kolik neden olur?

Bebeklerde sabah uyandıktan sonra ve gün boyunca ağlamalar görülmesi normal bir durum değildir. Bu ağlamalar sık sık gerçekleşiyorsa ve nedeni bulunamayan acı belirtileri varsa bebekte kolik hastalığına sahip olma olasılığı yüksektir.

Bebeklerde kolik ne kadar sürer: Bebeklerde kolik ne zaman geçer?

Bebeklerde ağlama süresi gün boyunca 3 saati geçmiyorsa bu normal bir durumdur. Ancak ağlamalar anormal bir hal aldıysa bunun bir sebebi vardır. Bu sebep kolik hastalığı ise bu hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilebildiği güzel bir haberdir. Genel olarak bebeğin fiziksel sorunları olmadığı sürece hastalıkların tedavileri zor değildir. Ancak anormal bir durum görüldüğünde doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde kolik nasıl geçer: Bebeklerde kolik için ne yapmalı?

Bebeklerdeki kolik hastalıkların tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1 – Bebeklerde gaz sancısı için ne yapmalı: Bebekler sık sık ve düzenli beslenmelidir:

Bebeğin karın ağrılarının sebebi açlık da olabilir. Bunun nedenini bulmak için öncelikle karnının tok olduğundan emin olmak gerekir. Az miktarlarda ve sık sık besleyerek karnı tok tutulmalıdır.

2 – Bebeklerde gaz sancısı için masaj: Bebeğin gaz çıkarması sağlanmalıdır:

Bebeğin sık sık geğirmesi sağlanarak gazı çıkarttığına emin olunmalıdır. Bebek sık sık ağlıyorsa bunun nedeni gaz sıkışması ve bunun neden olduğu karın ağrısı olabilir. Bu sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir.

3 – Bebeklerde gaza ne iyi gelir: Anne sütü ile düzenli beslenmelidir:

Bebeğin mama ile beslenme çağına gelene kadar anne sütünden yeterince yararlandığına emin olunmalıdır. Anne sütü bebek için en besleyici ve sağlıklı besindir. Bu nedenle sütten erken kesilmemeli ve yeterince beslendiğinden emin olunmalıdır.

4 – Bebeklerde gaza çözüm: Emzik kullanımı:

Bebeğe ağladığı zamanlarda emzik verilmesi ağlamasına engel olabilir. Ebeveynlerin bebekleri üzerinde denediği bu yöntem ile bebeklerin sakinleşip ağlamayı kestiği görülmüştür.

5 – Kolik bebek nasıl uyutulur: Bebeğe sarılarak sakinleştirilmelidir:

Sarılma, bebekler için en iyi ilaçlardan biridir. Sarılma ile bebekte oluşan güven duygusu sakinleşmesini ve vücudunun rahatlamasını sağlar.

6 – Kolik bebek için ne yapmalı: Bebek nazikçe sallanabilir:

Bebeği nazikçe sallamak onu huzur verir ve sakin bir şekilde uyumasını sağlayabilir.

7 – Kolik bebekler ne zaman düzelir: Sakin ve kısık sesli müzik açılabilir.

Sakin bir müziğin çalması bebeği rahatlatır. Aynı zamanda arka planda sürekli seslerin olması bebeğe güven hissi verir. Bu şekilde huzurlu ve rahat olabilir.

8 – Kolik bebeklere ne iyi gelir: Yatıştırıcı sıcak banyo yaptırılmalıdır:

Sıcak banyo hem bebekler hem bireyler için oldukça rahatlatıcıdır. Bebeğe sıcak banyo yaptırmak vücudunuz gevşemesini sağlar. Aynı zamanda birkaç damla lavanta yağı atılarak hem kokusu hem yumuşaklığı bebek rahatlatılır.

9 – Bebeklere kolik masajı:

Birçok ebeveyn bebeklerinin mide sorunlarında yatıştırıcı ve rahatlatıcı masaj yapılması gerektiğini bilmektedir. Bu hem bebeğe güven hissi verir hem de midesindeki rahatsızlığı atmasını sağlar.

10 – Sağlıklı diyet programı:

Bebeğin ilk önemlerinde sadece anne sütü de yeterli olabilmektedir. Aynı zamanda bebek maması da kullanılabilir. Ancak bir süre sonra bebeğe baharatlı gıdaların, turunçgillerin ve kafeinli ürünlerin verilmeye başlanması midesi rahatsız eder. Bu tür gıdaların engellenmesi, kolik hastalığın engellenmesine de yardımcı olur.

11 – Rezene ve papatya çayı:

Bebeğe rezene ve papatya ile yapılan hafif bir çay vermek kolik rahatsızlıklarına yardımcı olabilir. Tek yapılması gereken hafif bir bitki çayı hazırlayıp bebeğe birkaç damla verilmesi veya biberonuna katılmasıdır. Papatya yatıştırıcı etkileri ile, rezene ise sindirim sistemini düzenleyici etkileri ile bilinmektedir. Bu iki bitkisinin beraber kullanımı hem bebekler hem bireyler için mide rahatsızlıklarına son derece iyi gelecektir.

12 – Portakal çiçeği suyu:

Portakal çiçeği suyu da bebekler oluşan kolik rahatsızlıkları önlemek adına kullanılabilir. 1 çay kaşığı portakal çiçeği suyu bebeğe içirildikten yarım saat sonra rahatlamanın etkileri görülecektir. Rahatlamanın ardından uyku hali de yapan bu bitkisel sıvı bebeğin rahat bir uyku çekmesini sağlar. Bu tedavi orta doğuda geleneksel olarak yüzyıllardır kullanılmıştır.

13 – Biberon ve emzik değişikliği:

Bebek biberon ile besleniyorsa biberonun baş kısmı ve genel olarak kullandığı emzik sık sık değiştirilmelidir. Hatta mümkünse biberon tamamen değiştirilmelidir. Alakasız ve basit bir durum olarak görülse de kolik hastalıklardan ve dolayısıyla şiddetli sancılardan bebeği korur.

14 – Sakinleştirici sesler:

Bebeklerin algıları diğer insanlara göre çok daha açıktır. Bir ses ya da kişinin enerjisinden çok kolay etkilenebilirler. Bu etkilenme vücut sağlıklarını bile etkileyebilir. Bu yüzden bebeklere ruhu sakinleştiren seslerin dinletilmesi etkili olabilir. Zihinsel olarak sakinleşen ve rahatlayan bebeklerin vücut sağlıkları da iyiye gider ve birçok sorun kendiliğinden çözülebilir. Bunun yanı sıra dinlendirici ses ve müziklerin zeka gelişimine de etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden her durumda bebeklere bu seslerin dinletilmesinde fayda vardır.

15 – Sıcak su torbası:

Kolik sancılar genellikle bağırsakta olsa da sık sık mide de görülmektedir. Mide sancılarının geçmesi için en etkili yöntemlerden bir tanesi sıcak su torbasıdır. Sıcak mide kaslarının gevşemesine ve ani kasılmaların önlenmesine yardımcı olur. Dolayısıyla hissedilen sancılar da kısa sürede geçer. Sıcak su ile doldurulmuş sıcak su torbasının bir havluya sarılarak mide üzerine yerleştirilmesi ve soğuyana kadar beklenmesi yeterli olacaktır. Ancak çok sıcak olmamasına ve havluya sarılması mutlaka gerekmektedir. Çünkü bebeklerin cildi hassastır ve yüksek sıcaklığa maruz kaldığında yara oluşması çok daha olasıdır.

16 – Nane çayı:

Bağırsaktaki kolik hastalıklar için nane çayı etkili bir çözümdür. Oluşan krampları engelleyerek bağırsağı rahatlamak için nane çayının oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. 1 çay kaşığı kurutulmuş nane bir fincan kaynatılmış suyun içerisine atılır ve 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülür ve elde edilen çayın ılınması beklenir. Ilınan nane çayı bebeğe cazip gelecek şekilde balla karıştırılabilir. Ilık halde bebeğe içirildikten kısa bir süre sonra etkileri görülecektir.

17 – Masaj:

Küçük bir kasılma hareketi ile de rahatlama sağlanabilir. Ancak bu her zaman kasılmakla sağlanamaz. Ağrıların olduğu bölgeye doğru yöntem ile masaj yapmak da ağrının geçmesi için yeterli olacaktır. Bebekler için de masaj önemlidir, ancak zaten narin bir yapıda oldukları için ağrıyan bölgenin hafifçe sıvazlanması masaj etkisi yaratacaktır. Bebek omuza yaslanarak ayakta durur gibi tutulmalı ve ağrıyan bölge belirlenerek orasının hafifçe sıvazlanması gerekir.

18 – Doğru şekilde sakinleştirmek:

Bebeklerin sakinleşmesi çok önemlidir. Sakinleştirilmedikleri sürece hangi tedavi uygulanırsa uygulansın tam olarak istenilen sonuç elde edilemez. Mutsuz olan ve ağlayan bebeklere genellikle yüksek sesle ve ilginç sesler çıkararak yaklaşılır. Ancak bu çok büyük bir hatadır. Ağlayan bebek ile birlikte karanlık bir odaya geçerek yumuşak bir ses tonuyla konuşmak kısa sürede bebeğin ağlamasını durdurmayı ve bebeğin zihinsel olarak mutlu olmasını sağlar. Bu da tedavi sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

19 – Hindistan cevizi yağı ile masaj yapılmalıdır:

Sessiz ve ışığın az olduğu bir ortamda sıcak Hindistan cevizi yağı kullanarak nazik bir şekilde bebeğin tüm vücuduna masaj yapmak bebeğin tedavisi için son derece önemlidir. Hindistan cevizi yağındaki yatıştırıcı bileşenler ağrının olduğu bölgedeki kaslara etki ederek rahatlatır. Yağın sıcak olması ve masaj yapılması da bu bölgedeki kasların gevşemesini sağlar. Bu şekilde bebeğin kolik ağrılarının geçmesi sağlanır. Bu yöntem sadece bebekler için değil yetişkinler için de geçerlidir. Ancak sadece masaj kısmında bebek için çok daha nazik olunmalıdır.

Ağız Kuruluğu Nasıl Önlenir: Ağız Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

ağız kuruluğuna bitkisel çözüm

ağız kuruluğuna bitkisel çözüm

Ağız kuruluğu neden olur?

Birçok kişi ağız kuruluğundan rahatsızlık duymaktadır. Ağız kuruluğu günlük hayatı da etkileyen bir durumdur. Ağız kuruluğu ağızdaki tükürük bezlerinin aşırı kuruması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak bu nadir görülen bir sorun değildir ve çoğu insan bu sorunu yaşamaktadır. Belirtiler görüldüğü zamandan itibaren tedaviye başlanmalıdır. Aksi takdirde ağız kuruluğunun artması büyük hasarlara neden olabilmektedir.

Ağız kuruluğunun nedenleri:

Ağız kuruluğunun tedavileri bilmeden önce ağız kuruluğunun nedenleri bilinmeli ve tespit edilmelidir.

Birçok ilacın yan etkisi olarak ağız kuruluğu yapabileceği tespit edilmiştir. Bu ilaçların yan etkisinde tükürün azaltan maddeler olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra boyun, baş bölgesi, tümör ve kanser tedavilerinde kullanılan ve radyasyon yayan cihazların neden olduğu ağız kuruluğu da vardır. Dış etkenlerin neden olduğu ağız kuruluklarının dışında kişisel sorunlarla doğan ağız kurulukları da vardır. Hormonal dengesizlikler durumu bir örnektir. Stresli olan ve uzun süre depresyonda olan kişilerde ağız kuruluğu daha sık görülmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler bol miktarda su içmeye özen göstermelidir. Az miktarda da olsa sık sık su tüketimi önemlidir ve dikkat edilmediği takdirde ağız kuruluğu önemli bir sorun haline gelebilir.

Ağız kuruluğuna ne iyi gelir: Ağız kuruluğu için bitkisel tedavi

Ağız kuruluğuna yardımcı basit ve etkili doğal ev tedavileri şu şekildedir:

1 – Ağız kuruluğunun sebepleri tespit edilmelidir:

Tedaviye başlamadan önce ağız kuruluğunun nedeni tespit edilmeye çalışılmalı ve buna göre bir tedavi uygulanmalıdır. Diyabet, anemi, artrit ve benzeri hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan bir ağız kuruluğu olabilir. Bu nedenle tespit edilip ona uygun tedavi seçilmeli veya doktora başvurulmalıdır.

2 – Ağız kuruluğu ve sık su içme:

Vücudun yüzde 70’inin su olduğu bilinen ve şaşırtıcı bir gerçektir. Her terlediğimizde vücudumuzdaki sudan eksilmektedir. Bu nedenle sık sık su içmek önemlidir. Özellikle gün içinde aşırı hareketli ve spor yapan kişiler su tüketimine özen göstermelidir. Vücut çalıştıkça su tüketimi artar ve buna bağlı olarak susuzluk başlar. Susuzluk ve ya ağız kuruluğu giderilmediği sürece boğaz kuruluğuna ve gıcık öksürüğe neden olabilmektedir. Bu sağlıksız bir durumdur ve giderilmediği sürece daha büyük sorunlara neden olur. Toksinleri atan vücudun gerekli su ihtiyacı karşılanmalıdır, bu da günde 2-3 litre suya tekabül etmektedir.

3 – Ağız kuruluğuna çözüm: Gargara yapılmalıdır:

Günde birkaç kez yapılan gargara boğazı ve ağız içini ferahlatır, aynı zamanda nemlendirilmesini sağlar. Ağız kuruluğuna yardımcı olduğu gibi aynı zamanda diş eti sorunlarını da tedavi eder. Eğer gargara da ağzın ferahlamasını sağlamıyorsa doktora başvurulmalıdır.

4 – Ağız kuruluğunu gidermek için sakız çiğnemek:

Sakız çiğnemek ağız kuruluğu için etkili ev tedavilerinden biridir. Şekerli ve ya naneli olmasına gerek yoktur. Bunların yerine damla sakızı daha iyi bir tercih olabilir. Sakız çiğnemek hem nefesi tazeler hem ağzın çalışarak tükürük üretmesini sağlar.

5 – Ağız kuruluğunu ne geçirir: Burundan nefes alınmalıdır:

Çoğu insan ağızdan nefes alarak hata yapmaktadır. Bunun yerine burundan nefes almak daha doğru bir yoldur. Ağızdan alınan nefes mikropların doğrudan boğaza ulaşmasına ve ağız kuruluğunu tetiklemesine neden olur. Bu nedenle burundan nefes alınarak ağız kuruluğu önlenmelidir.

6 – Ağız kuruluğu için diş macunu:

Ağız kuruluğundan kurtulmak için uygulanabilecek bir diğer yöntem diş macununu değiştirmektir. Bu yöntemin pek etkili olmayacağı düşünülse de doğru diş macunu ile ağız kuruluğundan kurtulmak mümkün olacaktır. Piyasada birçok diş macunu türü vardır. Ancak ağız kuruluğundan kurtulmak için florürlü diş macunlarının kullanılması önerilir. Diş macunlarının florürlü olup olmadığı kutusunun arkasında “içindekiler” kısmında yazar. Florür, ağız içerisindeki tükürük salgısından sorumlu hücreleri canlandırarak çoğaltır. Bu şekilde ağız kuruluğundan kurtulmak mümkündür.

7 – Ağız kuruluğuna iyi gelen yiyecekler: Asitli gıdalar:

Ağız kuruluğunu önlemek için bazı gıdalardan ve içecekler fedakarlık etmek gerekir. Asit içeriği yüksek gıdalardan ve içeceklerden mutlaka kaçınmak gerekir. Bu içecekler ağızdaki tükürük salgısından sorumlu hücrelere zarar verir ve aynı zamanda ağızda üretilen tükürükle etkileşime geçerek tükürüğü büyük ölçüde yok eder. Aynı zamanda asidik içecekler kişinin midesinde ve bağırsağında şişkinlik yaratır. Bu yüzden asit oranı yüksek gıdaların ve içeceklerin tüketilmemesi vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir.

8 – Alkol ve kahveden kaçınılmalıdır:

Ağız kuruluğuna neden olabilecek diğer içecekler alkol ve kahvedir. Bu iki içeceğin mümkün oldukça az tüketilmesi gerekir. Bilindiği üzere alkol, sağlığa son derece zararlı bir maddedir. Ancak vücuda zararlarının yanı sıra ağız kuruluğuna neden olur. Kahve alkolün içerisinde kafein ve benzeri bileşenler ağız içinde tükürük üretiminden sorumlu hücrelere zarar verir. Bu yüzden alkol ve kahve tüketilmemeli ya da tüketimi en az seviyeye indirilmelidir.

9 – Ağız kuruluğuna iyi gelen meyveler:

Alkollü ve kafeinli içeceklerden kaçınılıyorsa suyun dışında başka içecekler de içilmelidir. Bunun için hem sağlıklı hem de ağız kuruluğunu engelleyecek en iyi içecek meyve suyudur. Ağız kuruluğunun önlenmesi için düzenli olarak çok meyve suyu içilebilir. Tüketilecek meyve suyu hazır olarak da alınabilir ancak uzmanların da önerisi doğrultusunda taze sıkılmış meyve suları hazır alınanlara göre neredeyse iki kat daha faydalıdır. Bu yüzden en verimli olanı suyu içilecek olan meyvenin tazesini almak ve evde sıkıp içmektir. Özellikle C vitamini içeren meyvelerin suyunun içilmesi çok daha etkili olacaktır. Çünkü C vitamininin ağızdaki tükürük salgılamakla görevli hücreleri destekleme özelliği vardır. Her gün 1 bardak içmek bir süre sonra kalıcı olarak ağız kuruluğunu önleyecektir.

10 – Ağız kuruluğunu gidermenin yolları: Yoga ve egzersizler:

Araştırmacılar, yoga ve egzersizin birçok sağlık problemlerini büyük ölçüden çözdüğünü araştırmalar ile kanıtlamıştır. Ağız kuruluğu da dahil birçok sorunun tedavisi için yoga gibi zihinsel dinginlik yaratacak egzersizlerin yapılması gerekir. Yoga genel sağlık için de iyidir. Binlerce yıl önce Hindistan’da geliştirilen özel ve zihinsel rahatlama sağlayan bir egzersizdir. Birçok hastalığın tedavi sürecini hızlandırması ile bilinir. Ayrıca vücudun fit kalmasına da yardımcı olabilir. Bu etkilerinden faydalanmak ve ağız kuruluğundan kurtulmak için her gün yarım saat kadar yoga yapmak yeterli olacaktır. Yoga dışında başka çalışmalar da uygulanabilir. 40 dakikalık kardiyo egzersizlerinden yapmak ağız kuruluğundan kurtulmak için yeterli olacaktır. Aynı zamanda kişinin fazla kilolarından kurtulmasına ve fit kalmasına da yardımcı olur.

Kardiyo egzersizleri şu şekilde sıralanabilir:

– Tempolu ve yavaş yürüyüş

– Koşu

– Kürek çekme

– Bisiklet sürme

11 – Anason:

Anason vücut sağlığı açısından oldukça önemli olan bir maddedir. Bir anason tohumu ile elde edilebilecek bileşenler ağız kuruluğunun engellenmesine yardımcı olabilir. Her gün 1 adet anason tohumu tüketmek hem ağız kuruluğunu engeller hem de ağız kokusunun yok edilmesini sağlar. Bu tohum direk tüketilebileceği gibi aynı zamanda ezilerek ya da tohum haliyle yemeklerin içine eklenerek de tüketilebilir. Özellikle Hint mutfağında baharat olarak sıkça kullanılır. Yemeğe güzel bir tat verir. Bir adet anason tohumu ve 1 yemek kaşığı rezenenin birlikte tüketilmesi ile çok daha etkili sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Doğal Tedavi

uçuk için doğal tedavi

uçuk için doğal tedavi

Uçuk neden çıkar?

Uçuk genellikle ağız etrafında ve diş etlerinde görülen kabarcık şeklindeki yaralardır. Tek halde olabileceği gibi daha çok kümeler halinde oluşur. Uçuk son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Temas yoluyla bir kişiden diğerine geçebilir. Bu duruma herpes simplex virüsü neden olmaktadır. Genellikle kendiliğinde 1 hafta içerisinde geçer. Ancak bir kere oluştuğunda ilerleyen zamanlarda dış etkenler tarafından ya da bağışıklığın zayıflaması durumunda tekrar oluşabilir. Uçuk için krem ve merhem gibi ilaçların yanı sıra bazı bitkisel çözümler de kullanılabilir. Bu şekilde iyileşme süreci kısaltılır.

Uçuk nasıl geçer: Uçuğa bitkisel çözümler

1. Uçuğa ne sürülmeli: Gliserin uygulaması

– Gliserin uçuk tedavisinde en etkili çözümlerden biridir. Alanın yatışmasına ve yumuşamasına yardımcı olur.

– Ayrıca etkilenen alandaki hassasiyeti azaltır. Gliserin doğrudan yaraların üzerine uygulanabilir.

– Alternatif olarak biraz vazelin ile karıştırılarak da uygulanabilir.

2. Uçuğu ne iyileştirir: Güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak

– Sıcak uçuğun yayılmasına ve daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle yaranın güneşten korunması önerilir.

– Güneşli havada dışarı çıkılacaksa bir şapka takılabilir ya da güneş koruyucu dudak balmı kullanılabilir.

3. Uçuğu ne geçirir: Lizin

– Lizin protein içerisinde bulunan bir çeşit amino asittir. Herpes virüsünün kendisi çoğaltmasını engeller ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

– Lizin içeren süt, yumurta ve fındık gibi besinler tüketilebilir.

4. Uçuğa buz iyi gelirmi?

– Uçuğun artmasına sebep olan faktörlerden biri sıcaklıktır. Bu nedenle uçuk yaralarının üzerine buz uygulaması yapılabilir.

– Soğuk uygulamalar etkilenen alanın yatışmasına yardımcı olurken aynı zamanda uyuşturucu özellikler içerir.

– Buz 15 dakika kadar etkilenen alana uygulanabilir. İşlem gün içinde birkaç kez tekrar edilebilir.

5. Uçuk için ne yapmalı: Süt

– Biraz süt bir pamuk yardımı ile uçuk üzerine uygulanabilir. Süt içerisindeki bileşenler ile yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur.

– Aynı zamanda etkili anti bakteriyel özellikleri vardır.

6. Uçuğa iyi gelen doğal yöntemler: Aloe vera jeli

– Aloe vera jeli cilt yenileyici özelliklere sahiptir. Bu nedenle bir çok cilt sorununda kullanılır.

– Aloe vera jel uçuk için de kullanılan çözümler arasındadır. Etkilenen alanın yumuşamasına yardımcı olurken cildi yatıştırır.

7. Uçuğa iyi gelen bitki: Melisa

– Melisa etkili anti viral özellikler içerir. Melisa uygulaması 5 gün düzenli yapıldığında uçuğu hızla giderilmesine yardımcı olur.

8. Uçucu koparmamak

– Uçuk lezyonları kesinlikle koparılmamalıdır. Virüs cilde kolayca yayılabilir ve diğer cilt alanlarında da uçuk oluşabilir.

– Yaralar kopartıldığında cilt açılacağından aynı zamanda enfeksiyon tehlikesi de oluşabilir.

– Kişisel eşyalar kesinlikle paylaşılmamalıdır. Rujlar, diş fırçaları ya da makyaj malzemeler enfeksiyonun yayılmasını sağlayabilir.

– Diş fırçası değiştirilmelidir.

9. Uçuğa iyi gelen besinler: Kırmızı üzüm

– Kırmızı üzüm içerisinde bulunan resveratrol maddesi anti-yayılmacı bir bileşiktir. Uçuk ile mücadelede son derece etkilidir.

– Kırmızı üzüm beslenme düzenine eklenebilir. Topikal olarak da yaraların üzerine püre şeklinde uygulanabilir.

10. Uçuk için bitkisel yöntem: Ravent kökü ve adaçayı kremi

– Ravent kökü ve adaçayı kremi etkili bir anti viraldir. Uçuk yaralarında yaygın olarak kullanılır.

– İlaç dirençli herpes simplex zehirli virüse karşı da etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Uçuk yaralarına günde 2 ya da 3 kez uygulanabilir.

11. Ağrı kesici

– Uçuk yaraları ağrı ve acıya neden olabilir. Bu durumda ağrıların giderilmesi için ağrı kesiciler de kullanılabilir.

Uçuk son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle enfekte olan kişiler ile aynı eşyaların kullanılmaması gerekir. Eğer uçuk yaraları gittikçe yayılıyorsa ya da lezyonlar 1 haftadan daha fazla süre olmasına rağmen geçmediyse mutlaka bir doktora gidilmesi önerilir.

Böbrek Kanseri Neden Olur: Böbrek Kanserinin Nedenleri

böbrek kanserinin nedenleri

böbrek kanserinin nedenleri

Böbrek kanseri nasıl oluşur?

Böbrek kanserine neden olan faktörler şunlardır:

Böbrek kanseri nedenleri:

1. Böbrek tümörü nedenleri: Uzun süreli diyaliz tedavisi

– Bazı insanlarda böbrekler düzgün çalışmaz. Bu durumda vücutta atık birikir. Bu atıkların vücut dışına atılması için diyaliz yöntemi kullanılır.

– Uzun süreli diyaliz, bazen hastalara kistlere ve renal hücreli karsinom veya böbrek kanserine neden olabilir.

– Bu gibi durumlarda, doktorlar erken bir aşamada kist oluşumu tespit etmek amacıyla düzenli ultrason önerir.

2. Böbrek tümörünün nedenleri: Sigara içilmesi

– Böbrek kanserinin bir başka önemli nedeni de sigara içilmesidir. Doğrudan etkileyen nedenlerden biridir ve erkeklerde böbrek kanseri vakalarının % 30’unu oluşturur.

– Sigara dumanı nikotin, tar, karbon monoksit ve birçok diğer tehlikeli kimyasallardan oluşur. Böbrekler filtre görevi görürken bu maddeler düzgün filtreleyemez. Bu zararlı maddeler filtreleme sürecinde böbrek dokularına zarar verir. Böylelikle kanser riski artar.

3. Von hippel-lindau Sendromu

– VHL anormal kan damarlarının oluşumu ile karakterize olan genetik bir hastalıktır. Ayrıca göz ve böbrek üstü bezleri gibi belirli vücut parçaları oluşumunda düğümlere yol açar. Bu anormal duruma hemangioblastomas denir.

– Genetik faktörler anormal VHL genleri ile renal hücreli karsinom geliştirme riskini artırır. Böbrekler dışında beyin, kulak, spinal kord ve pankreasta da tümör oluşabilir.

4. Böbreğin şekli

– Böbreklerin at nalı şeklinde olması da kanser riskini artırır. Bu durumun nedeni genetiktir.

– Bazı kişilerde böbrekler tekil bir kitle oluşturmak için birleşme eğilimi gösterir. Bu nedenle böbreklerin şekli at nalına benzer. Bu doğum kusuru ile hücre karsinomu, karsinoid tümör, sarkom ve wilms tümörü daha olası hale gelir.

5. Mesleki tehlikeler

– Bazı mesleklerde böbrek kanserine neden olan zararlı kimyasal maddelere maruz kalınmaktadır. Bu da hastalığın oluşma riskini artırır.

6. Obezite

– Vücut kitle indeksi (VKİ) 30’un üzerinde ise obeziteden bahsedilebilir.

– Obezite de böbrek kanseri gelişimi için bir risk faktörüdür.

– Aşırı kilolar böbreklerin fonksiyonlarının bozulmasına ve dokuların zarar görmesine neden olabilir.

7. Aile öyküsü

– Aile genleri kişinin sağlığı ve hastalıkları ile bağışıklığı hakkında bilgi verir. Eğer ailede böbrek kanseri öyküsü varsa diğer aile üyelerinde de bu hastalığın oluşma riski yüksektir.

– Genetik faktörler söz konusu ise genellikle tümör ya da kist bir böbrekte ya da her ikisinde de gelişebilir.

Böbrek kanserini tetikleyebilen bazı genetik hastalıklar şunlardır:

– Tüberoz skleroz

Hastalık mutasyona neden olur. Mutasyon böbrek, akciğer, deri ve gözlerde tümör oluşumuna neden olabilir.

– Birt Hogg Dube Sendromu

Bu hastalık nadir görülen genetik hastalıklardan biridir. Tümörler yüz ve boyun saç köklerinde gelişir. Böbrek kanserini tetikleyebilir.

8. Beslenme şekli

– Böbrek kanserini beslenme şekli de tetikleyebilir. Düşük lifli ve yağlı besinlerin tüketilmesi en etkili nedenlerden biridir. Böbrekler bu tür besinleri filtrelemekte zorlanır.

9. Hepatit C

– Hepatit C olanların böbrek kanserine yakalanma şansları diğer kişilere göre 2 kat daha fazladır.

10. Ağrı kesici kullanımı

– Ağrı kesiciler özellikle aspirin ve aşırı dozda parasetamol kullanılması da böbrek kanseri riskini artırır. Non-steroid ilaçlar, yüksek dozlarda alındığında böbrekler üzerinde olumsuz etki yaratır.

11. Yüksek kan basıncı

– Yüksek kan basıncı düzeyleri olan kişiler hastalığa daha yatkındır.

12. Cinsiyet ve ırk faktörleri

– Böbrek kanseri, erkeklerde kadınlardan daha çok görülür. Koyu tenli, Asyalılar ve Afrikalılarda da daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir.

Bu faktörler doğrudan veya dolaylı olarak böbrek kanserinin oluşmasını etkileyen faktörlerdir. Genetik faktörler kontrol edilemese de diğer dış faktörler kontrol edilebilir. Bu faktörlerden kaçınıldığında böbrek kanserinde korunmak mümkündür.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer: Mide Bulantısına Doğal Çözümler

mide bulantısına doğal çözümler

mide bulantısına doğal çözümler

Mide bulantısı neden olur?

Mide bulantısı çeşitli sindirim sorunları ve mide sorunları nedeni ile oluşabilir. Ayrıca hamilelik döneminde ya da böbrek taşı düşürme durumlarında da mide bulantısı olmaktadır. Mide bulantısını azaltmak için medikal tedavilerin yanı sıra doğal çözümler de kullanılabilir.

Mide bulantısına ne iyi gelir: Mide bulantısı için doğal yöntemler:

1. Mide bulantısına iyi gelen bitki: Kızılcık suyu

– Kızılcık suyu mide bulantısı için önerilen çözümlerden biridir. Bunun nedeni kızılcık suyunun genellikle mideyi yatıştırıcı özellikler gösteriyor olmasıdır.

– Hafif dehidratasyon yani sıvı kaybı varsa kaybedilen elektrolitlerin alınmasına yardımcı olur. Biraz kızılcık suyu yabanmersini suyu ile karıştırılarak tüketilebilir.

2. Mide bulantısına limon iyi gelirmi?

– Bir bardak sıcak suya bir limon suyu sıkılır. İçerisine bir çorba kaşığı bal eklenir ve iyice karıştırıldıktan sonra tüketilir.

– Bu karışım mide sorunlarını hafifletir ve mide bulantısının önüne geçer

– Bir limon suyu sıkılır ve bir tatlı kaşığı şeker ile 1/4 çay kaşığı karbonat eklenerek karıştırılarak da içilebilir.

3. Mide bulantısına iyi gelen şeyler: Zencefil

– Zencefil, mide bulantısı için en etkili bir başka ilaçtır.

– Biraz ham zencefil gün içerisinde tüketilebilir. Tadı çok sert ise biraz bal ile karıştırılarak tüketilmesi önerilir.

4. Mide bulantısına iyi gelen yemekler: Yumuşak gıdalar

– Mide bulantısı gidermek için yumuşak ve hafif gıdaların tüketilmesi önerilir.

– Pirinç haşlanarak tüketilebilir. Üzerine bir tutam tuz ve kimyon tohumu eklenmesi önerilir. Mide bulantısı ve kusma için en iyi gıdalardan biridir.

5. Mide bulantısını ne geçirir: Anason

– Anason çok hoş bir lezzete sahiptir. Aynı zamanda çeşitli sindirim sorunlarında ve mide bulantısı için de etkili bir çözümdür.

– Yemek yedikten sonra biraz anason çiğnenebilir. Bu bulantının giderilmesine yardımcı olacaktır.

– Düzenli olarak anason çayı da tüketilebilir.

– Çay yaprakları ile birlikte biraz anason kaynatılır. Süzülür ve soğuması beklendikten sonra tüketilir.

6. Mide bulantısını geçiren yiyecekler: Tarçın

– Tarçın da mide bulantısı için iyi bir çözümdür. Küçük bir çubuk tarçın ile çay yapılabilir.

– Hamile kadınların tarçın kullanmaması önerilir. Rahimde kasılmaları tetikleyebilir.

7. Mide bulantısına bitki çayı: Nane

– Nane de mide bulantısı için popüler çözümlerden biridir.

– Birkaç dal nane yaprağı su içerisinde kaynatılır. Demlenmesi beklendikten sonra tüketilir.

8. Mide bulantısına bitkisel çay: Karanfil

– Birkaç karanfil demlenmiş çay içerisine atılabilir. Mide bulantısını kontrol altına almaya yardımcı olur.

– Bu çözüm aynı zamanda mide enfeksiyonunda da son derece etkilidir.

9. Mide bulantısına sirke

– Kusma ve mide bulantısını kesmek için sirke de kullanılan bir çözümdür. Ağızdaki kötü tadın giderilmesine yardımcı olur.

– Sirke ile ağız çalkalanabilir.

– Sirke aynı zamanda mide asidinin nötralize olmasına yardımcı olur.

10. Mide bulantısı diyeti: BRAT diyeti

– BRAT diyeti hamilelikten kaynaklanan mide bulantısı için etkili bir yoludur.

– Diyet muz, pirinç, elma püresi ve tosttan oluşur. Bu gıdalar kuru olduğu için midedeki asidin dengelenmesini sağlar.

11. Mide bulantısına ne yapılır Mideyi boş bırakmamak

– Mide bulantısı var ise aç kalınmamalıdır. Özellikle hamilelik sırasında oluşan mide bulantısını gidermek için sık sık yemek yenmesi önerilir. 2 ya da 3 saatte bir atıştırmalıklar tüketilebilir.

12. Mide bulantısı için bitkisel çaylar: Papatya çayı

– Papatya çayı sakinleştirici etkisi ile mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olan çözümlerden biridir.

– Günde 2 ya da 3 bardak papatya çayı tüketilebilir.

13. Kokulardan uzak durmak

– Özellikle hamilelik durumunda mide bulantısını tetikleyen kokulardan uzak durulması önerilir.

– Kötü kokular ya da yemek kokuları ve diğer keskin kokular bulantıyı tetikleyebilir.

14. Soğuk gıdalar

– Soğuk gıdalar mide bulantısını ve midedeki asidi hafifletmeye yardımcı olur.

– Bir buz küpü emilebilir ya da dondurma tüketilebilir.

– Bir bardak soğuk su tüketilmesi de etkili olacaktır.

Mide bulantısı sık görülen bir durumdur. Pek çok faktör ile oluşabilir. Mide bulantısını kontrol altına almak için tüm bu çözümler uygulanabilir. Ancak bulantı şiddetli ise ya da uzun zamandır devam ediyorsa bir doktora gidilmesi önerilir.