Kilo Vermek İçin Doğal Yöntemler: Kilo Vermenin Yolları

kilo vermenin yolları

kilo vermenin yolları

Kilo vermek için ne yapılır?

Günümüzde diyet kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. 5 harfli bu kelimeyi duyan kişilerde nefret uyandırdığı da görülmektedir. Özellikle diyeti daha çok kadınların yaptığı bir gerçektir. Görünümüne önem veren kadınlar küçük bir kilo değişimini bile önemser ve diyete başlamaya karar verir. Araştırmalara gör kadın nüfusunun yüzde 40’ının diyet yaptığını açıklamaktadır. Böyle bir durumda kadınların yemek tabaklarında az yiyecek olması şaşırılacak bir durum değildir. Kadınlar çoğu yemeğe karşı direnebilmekte ancak sıra tatlıya geldiğinde karşı koymak oldukça zordur. Son istatistiklere göre Amerika nüfusunun 97,1 milyonun kilolu olduğu açıklanmıştır. Bu nüfusun içinde kadın ve erkeklerin oranı da hemen hemen birbirine eşittir. Nüfusun 46,9 milyon kadın, 50,2 milyonunda erkek olduğu görülmektedir.

Yetişkinler ve çocuklarda görülen aşırı kilo endişe verici bir hal almıştır. Uygulanan geleneksel yöntemlerin zamanla işe yaramadığı ortaya çıkmıştır. Diyet kelimesi insanlarda negatif bir duygu uyandırmaktadır. Bunun yerine kilo veya ağırlık kaybetme denilmesi daha uygun olabilir. Kilo kaybının ilk ve en önemli yolu yemeklerinin doğru seçimidir. Fastfooddan uzak durmak ve evde sağlıklı besinler pişirmek daha kolay kilo verilmesini sağlayacaktır. Bunun dışında spor ve doğal ev tedavileri ile sağlıklı kilo kaybı sağlanır.

Dengeli beslenme ve egzersizler sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Bu tarz bir düzen çoğu insan için büyük bir yaşam tarzı değişikliği anlamına gelmektedir. Tatlılardan ve yağlı yemeklerden uzak durmak, dengeli ve düzenli beslenmek yaşam tarzı haline geldiğinde kilo vermek oldukça kolay olacaktır. Aşırı kilolu ya da obez olmak, günlük hayatı oldukça fazla etkileyeceği gibi görevlerin yapılmasını da zorlaştırır. Bunun yanında aşırı kilolu insanlar için ciddi sonuçlara neden olabilecek faktörler de vardır. Ulusal Sağlık Enstitüleri, kilolu ve obez kişilerin diyabet, kalp hastalığı, yüksek kolestrol, felç, yüksek tansiyon, safra kesesi hastalığı, osteoratrit, uyku apnesi ve bazı kanser türleri gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini açıklamaktadır.

Mutfakta yapılacak birçok doğru tercih kilo verilmesinde oldukça yardımcı olacaktır. Diyete yardımcı olacak yemek tarifleri için başvurulacak birçok diyetisyen ve uzman bulunmaktadır. Genel olarak sağlıklı yemeklerin sırlarını öğrenmek de zor değildir. Kilo vermek çoğu insan için zor bir iştir. Bunu kolaylaştırmak ve doğru diyeti uygulamak da kişilerin kendi ellerindedir. Yazının devamında doğru diyet ve doğal tedavileri hakkında geniş bilgiler bulunmaktadır.

Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için yaşam tarzının değiştirilmesi gerekmektedir. Doğru saatlerde ve doğru tariflerle yapılan yemekler kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktadır. Kişilerin bünyesine ve alışkanlıklarına göre de diyet programı değişiklik gösterebilir. Bu nedenle öncelikle aşırı kilo alımının nedeni ortaya çıkarılmalıdır.

Zayıflamak için ne yapmalı: Kilo vermenin sırları:

Kilo vermenin birçok yolu vardır. Ancak mutfaktan uzak durmak ve günlük öğünleri yetersiz almak doğru olmayan bir yoldur. Bu şekilde kilo kaybı sağlanabilir ancak bu şekilde sağlıksız kilo kaybı ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Yemeklerde yağı azaltmak ve öğün aralarında çorba tüketmek oldukça iyi bir başlangıç olacaktır.

1 – Zayıflamak için öneriler: Yağ ayırıcı sürahi:

Özel olarak hazırlanmış damıtma usulünü baz alan yağ ayırıcı sürahiler ile çorba ve benzeri sıvı yemeklerin içerisindeki yağ ayrılıp çöpe atılabilir. Bu şekilde vücuda alınan kalori miktarı azaltılmış olur

2 – Zayıflamak için ne yemeliyiz: 

Özellikle etler ızgarada pişirilmelidir. Tavada yağ ile pişirmek vücuda daha zararlı olur. Bu yüzden ızgarada pişirilmelidir. Zaten ızgarada pişerken etler kendi yağında pişerler ve bu etlerin çok daha tatlı olmasını sağlar.
Bunun yanı sıra etler ile ilgili söylenmesi gereken bir diğer önemli nokta pişirilme düzeyleridir. Birçok insan pişmemiş severken birçoğu da pişmiş sever. Damak tadına göre değişen bu duruma sağlık açısından bakıldığında iki durum da yanlıştır. En sağlıklısı yarı düzeyde pişmiş ettir. Az pişmiş et içerisinde birçok bakteri ve virüs barındırabilir ve çiğ olması midede uzun süre sindirilmezse kurtlanmaya bile yol açabilir. Çok pişmiş etlerde ise küçük küçük siyah izler gözlemlenir. Bu izler etin fazla yanması nedeniyle olur ve bu durumda et atomik ve hücresel açıdan çok büyük deformasyon yaşar. Yaşadığı bu deformasyon ise kanserojen etkiler içerir. Bu yüzden ne az pişmiş ne çok pişmiş et sağlık açısından faydalı değildir.

3 – Kilo vermek için kalori hesabı ve mutfak terazisi:

Mutfakta her besinin kalori miktarını gösteren ve mümkünse ölçüm yapabilen bir aletin bulunması kişinin kilo vermesi için çok önemlidir. Bu şekilde alınan kalori hesaplanabilir ve yakılan kaloriden daha az tutulabilir. Sonuç olarak kişi her gün kaç kalori yediğini öğrenebilir.

4 – Kilo vermeye yardımcı olan yiyecekler: Dondurulmuş yoğurt:

Dondurulmuş yoğurt laktik asit açısından vücudu çok yormaz ve hatta vücudu çok güzel besler. Aynı zamanda doyurucudur. Kilo vermek isteyen kişilerin beslenme planına eklemesi gereken bir besindir.

5 – Zayıflamaya yardımcı formüller: Az yağlı dondurulmuş akşam yemekleri:

Dondurulmuş gıdaların özelliği kolayca sindirilebilmesi ve kalori miktarının az olmasıdır. Üstüne bir de besin az yağlı üretilmişse dondurularak kalori oranı sıfıra yakın bir duruma getirilir. Bu şekilde kolay hem doyup hem de kilo vermek mümkün olduğu gibi aynı zamanda son derece sağlıklıdır.

6 – Meyveyle zayıflama: Elma püresi:

Elmalı kek ya da elmalı pasta pişirme sırasında doğal malzemelerin kullanımı hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek için son derece etkilidir.

Tarifi:

– Yarım bardak bitkisel yağ alınır

– Çeyrek bardak elma püresi

– Çeyrek su bardağı yağ

Hazırlanışı çok basittir. Sadece malzemeler birbirine karıştırılır.

7 – Buharlaştırılmış süt:

Bu yöntem alternatif yöntemler arasından en harika olanıdır. Bu buhar solunacak ve tüm vücuda hızlıca işlemesi sağlanır. Ancak yeterli bir beslenme olarak sayılmaz.

8 – Zayıflamak için ne yemeli: Ekstra yağsız kıyma:

Kıymanın çeşitleri vardır. Bu çeşitler içerisindeki yağ oranına göre değişir. Kilo vermek için yağdan kaçınmak gerekir. Bu yüzden kıyma alırken de en az yağlı kıyma tercih edilir.

9 – Meyve:

Meyve, doğal tatlı içeriği ile kişinin kan şekerini düzenlemeyi sağlayan bir yöntemdir.

Bu amaçla tüketilebilecek besinlere şu şekilde örnek verilebilir:

– Kayısı

– Kavun

– Greyfurt

– Portakal

– Şeftali

– Çilek

10 – Düşük yağlı salata sosu:

Az yağlı salata soslarındaki flavanouslar vücutta kullanılmazlar. Bu yüzden tüketimi faydalı değil hatta zararlı olabilir. Ancak kaliteli malzemeler ile düşük yağ salata sosları hem lezzetli hem de vücuda zararlı değildir.

11 – Sebze:

Bazı akıllı sebzelerin lif içeriklerinin bol olması sağlıklı yaşamayı sağlayan faktörlerden bir tanesidir.

Bu sebzelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

– Brokoli

– Havuç

– Patates

– Ispanak

– Tatlı patates

– Domates.

Kilo Vermek İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı: Kilo Vermeye Yardımcı Egzersizler

kilo vermeye yardımcı egzersizler

kilo vermeye yardımcı egzersizler

Kilo vermek için ne yapmalıyım?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tabii ki beslenme planının ayarlanması ve günlük olarak fazla kalori alınmaması gerekir. Ancak bunun yanında en önemli etken spordur. Doğru yapılan spor ile kilo vermek çok daha kolay bir hale gelir. Dolayısıyla beslenme için yapıldığı gibi egzersiz için de plan yapılması etkili olacaktır.

Doyurucu bir beslenme planı ile beraber uygulanabilecek egzersiz türleri şu şekilde sıralanabilir:

Kilo vermek için egzersiz: Kilo verdiren egzersizler:

1 – Kilo verdiren hareketler: Yürüyüş:

Kilo kaybı için ideal egzersizlerden biri yürüyüştür. İyi bir yürüyüş ayakkabısı dışında herhangi bir donanım gerektirmez. Spor salonuna gitmek de gerekmez.

Kilo vermek için yürüyüş nasıl olmalı?

Tabii ki spor salonlarında yürüyüş bantları kullanılarak da yürüyüş yapılabilir. Ancak uzmanların önerileri yürüyüşün açık havada yapılmasıdır. Temiz hava soluyarak yürümek hem kondisyonun daha hızlı artmasını sağlar hem de kişinin ciğerlerini güçlendirir.

Bunların dışında çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için de ideal bir egzersiz türüdür. Özellikle obezite ve kalp hastalıkları için son derece faydalı olan yürüyüşü normal sürelerde yapmak gerekir. Çünkü yorucu olan sporlardan bir tanesidir ve kasların zedelenme ihtimali vardır. Her sporda olduğu gibi yorulduktan sonra daha fazla yürüyerek vücudu zorlanmak sinir sistemine de zarar verebilir. Fazla yürüyüp yürümediğinizi anlayamıyorsanız belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
– Bacaklarda geçici his kaybı ya da uyuşukluk

– Bacakların vücut ağırlığını taşımıyorken istemsiz şekilde titremesi

Bunların yanı sıra yürüyüş kişinin zihinsel olarak da dinlenmesini sağlar. Vücudun kan akışı hızlanacağı için kişide rahatlama ve psikolojik olarak düzelmeler görülür.

Kişinin kilosuna bağlı olarak yürüyüşünü ayarlaması gerekir. Orta tempoda yüründüğü varsayılırsa 45 dakika 225 kalori, 1 saatte ise yaklaşık olarak 360 kalori yakılır. Ancak 1 saatten fazla yürünmesi asla önerilmez.

Bir kişi her gün 45 dakika yürüdüğünde ve beslenmesine dikkat ettiğinde en az yarım kilo verdiği görülür.

Eğer sıkıcı bir egzersiz türü olarak geliyorsa müzik dinleyerek daha eğlenceli hale getirilebilir. Bir müzik çalar ya da telefona kulaklık bağlanarak istenilen müzikler dinlenirken yürünmesi daha cazip olabilir. Bunun dışında yeşilliğin ve ağacın bol olduğu ortamlarda yürünmesi önerilir. Kişi müzik dinleyerek yürüyorsa mutlaka yaya yolunda olduğundan emin olmalıdır. Bunun haricinde egzoz dumanından korunmak için taşıtlara kapalı alanlarda yürüyüş yapılması önerilebilir.

2 – Kilo vermek için egzersiz hareketleri: Kettlebell:

Kettlebell ağırlık aletidir. Dökme demirin alaşım şeklinde ağırlığının ayarlanması yöntemi ile üretilir. Dumbell aletinden farklı olarak gülle şeklindedir ve genellikle iki el ile yapılacak hareketler için kullanılır. Dökme yöntemiyle hazırlanmış olan bu gülleler kişinin gücüne göre farklı ağırlıklara sahiptir. Doğru ağırlıkta çalışıldığından emin olunmalıdır. Bunu anlamak için kesin olmasa da uygulanabilecek bir yöntem vardır. Kullanılacak olan ağırlık kafa hizasının üstünde 30 saniyeden fazla tutulabilirse bu ağırlığın kişiye göre ağır olmadığı kesinleştirilir.

Bu yöntem ile sadece 20 dakika içinde 400 kalori civarı yakmak mümkündür. Ancak kişiyi kısa sürede yoran bir yöntemdir. Aynı zamanda bu hareketler, ağırlık kaldırıldığı için kas hacmini arttırarak kişinin kas açısından güçlenmesini sağlayabilir. Bu durum ise çoğu bayan tarafından istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden kullanım aşamasında da dikkatli olunması gerekir.

Tüm vücudu etkileyecek birçok hareketi kettlebell ile yapmak mümkündür, Çünkü ağır bir alet olduğu için vücut kolayca yağ yakar. Bunu ise harekete geçen kaslar ile sağladığı metabolizma hızının artması yöntemiyle sağlar.

Bu konuda yapılabilecek en etkili egzersizlerden bir tanesi aerobiktir. Kolay olmayan ancak zamanla yüksek oranda kilo yaktıran bir yöntemdir.

Ancak, yaralanmaları önlemek ve en sağlıklı şekilde egzersiz yapabilmek için bir spor hocasına başvurmakta fayda vardır. Egzersiz türleri kişiye kolay gelebilir. Ancak küçük yanlışlar ile geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına sebebiyet vermek de mümkündür. Eğer ağırlık kaldırma konusunda pek başarılı olunamıyorsa spor hocasına da danışılarak çeşitli vücut egzersizleri ile önceden kas gücünü arttırmak gerekebilir. Bu şekilde hem sağlıklı bir vücuda sahip olunur hem de sağlıklı bir şekilde kilo verilir.

3 – Zayıflamak için egzersiz: Yüzme:

Uzmanlar tarafından da onaylandığına göre yüzme diğer sporlar arasında en çok kalori yakmaya yardımcı olan spordur. Vücudun tamamını çalıştırır ve ciddi anlamda kısa sürede kilo vermeyi sağlar. Aynı zamanda kas açısından da az miktarda artış sağlar. Bu yüzden hem sağlıklı bir şekilde kilo verilir hem de fit bir vücuda sahip olunur. Durmadan 1 saat yüzüldüğünde günlük 700 kalori vermek mümkündür. Ancak tabii ki bu 1 günde zayıflamak olarak düşünülmemelidir. Çünkü aynı oranda kişi acıkır ve yemek yer. Ancak yemek yeme belli bir şekilde sınırlandırılırsa verilen ve alınan kalori arasında fark olacağı için kilo vermek çok kolay bir hal alır. Yüzme özellikle erkeklerde meme dokusunda artış varsa bunun inmesini ve bunun yerine göğüs kaslarının gelişmesini sağlar. Ayrıca göbeğin de tamamen yok olmasını sağlar ama karın kaslarının gelişiminde çok etkili değildir. Kas gelişimi olarak en etkili olduğu bölgeler şu şekilde sıralanabilir:

– Omuz bölgesi

– Kanat bölgesi

– Arka kol bölgesi

– Sırt bölgesi

– Göğüs bölgesi

– Bacak bölgesi

Zayıflatan egzersizler:

Kilo kaybı için son derece etkili olan bu egzersiz türü başlangıçta çok yorucu gelebilir. Diğer egzersiz türlerinden çok daha fazla yorar ve bu yorgunluğu çok kısa sürede oluşturur. Kasların yoğun olarak çalışması nedeniyle egzersizin süresi de kısadır.

Doktor kontrolünde olması şartıyla uygulanmasının faydalı olabileceği dönemleri şu şekilde sıralanabilir:

– Gebelik

– Artrit

– Obezite

– Kas hastalıkları

– Kemik hastalıkları

– Daha önce felç geçirmiş olan kişiler

Ayrıca egzersizi türünü uygulayan kişilerde astım ve benzeri solunum yolu sorunları mevcutsa bu kişilerin özel sıcak havuzlarda yüzmeleri de etkili olur. Ancak bilindiği üzere bu işlemler uygulanmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerekir. Birçok atlet de fit kalmak ve aynı zamanda nefes koordinasyonunu geliştirmek için yüzme egzersizleri yapar. Koşu yarışlarında nefesin nasıl kullanılacağı çok önemlidir. Aynı zamanda bacak kaslarının da mutlaka gelişmiş olması gerekir. Yüzme her ikisini de sağlayan bir spor dalıdır. Suyun hareketi kısıtlaması da su da yapılan her hareketin normaldekinden daha zor yapılması anlamına gelir. Bu yüzden karada yapılacak egzersizlerin aynıları suda yapılarak çok daha fazla kasların çalıştırılabilmesi mümkündür.

Yüzme genel olarak büyük kas gruplarını çalıştırır. Bu kas grupları şu şekilde sıralanabilir:

– Karın kasları

– Sırt kasları

– Kol kasları

– Bacak kasları

Yüzmeyi bilemeyen kişiler çoktur. Ancak öğrenilmesi zor değildir. Makul fiyatlarla yüzmenin temel bilgilerini öğreten kurslar mevcuttur. Bundan sonrası kişinin ilgisine ve kendisini geliştirmesine bağlıdır.

1 Ayda Nasıl Kilo Verilir: 1 Aylık Diyet Listesi

1 aylık diyet

1 aylık diyet

1 ayda nasıl zayıflanır?

Kilolu insanlar tarafından belli bir tarihte yapılacak düğün ya da bazı önemli olaylar için yapılmak istenen ilk şey fazla kilolardan kurtulmaktır. Ancak, uzun stratejiler sonucu en ideal kilo bir ayda verilir. Hatta sürdürülen doğru alışkanlıklar ile kilo kaybından sonraki bir ay bile sahip olunan kilo korunabilir. Fiziksel aktivite, kalori yakma ve kalori alımını azaltmak bakımından çok önemlidir. Bu yüzden egzersiz programı etkinliği ve yoğunluğu, kilo vermek için büyük rol oynar.

1 ayda ne kadar yağ yakılır: 1 ayda kaç kilo verilir?

Bir ay boyunca güvenli bir şekilde kilo vermek mümkündür. Vücut ağırlığının fazlalığının atılması diyet ve egzersiz yoğunluğu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Beslenme ve kalori alımını günlük fiziksel aktivite ile birlikte sağlıklı değişiklikler yaparak ayda 3-4 kg kadar kilo kaybı sağlanabilir. Haftada 1 kg kilo kaybı, gerekli olan kas ve vücuttaki yağ kaybı ile su ağırlığı kaybı anlamına gelmektedir. Hızlı verilen kilo, vücuttaki enerji seviyelerinin tüketilmesine ve zayıf düşmesine neden olabilir. Bu neden ile kilo kaybı yolculuğuna başlamadan önce kilo aralığını belirlemek için vücut kitle endeksinden (kilo ve boy baz alınarak ideal kilo hesaplanması) emin olmak gerekir. Ayrıca, vücut yağ yüzdesi ya da vücut kitle endeksi sağlık açısından da iyi bir göstergedir.

– 1 ayda kilo verme egzersizleri:

Kilo verme girişimi için birçok kişi diyet ile birlikte egzersiz uygulamasından da faydalanır. Egzersiz, fazla kiloları vermek için yardımcı olurken aynı zamanda ruh halini yükseltir ve parlayan cildi korur.

1 ayda kilo verdiren egzersizler:

Gün içerisinde 30-45 dakika egzersiz yapmak daha fazla kalori yakmak ve kas oluşması açısından faydalı olur. Bunun yanı sıra her gün hiç ara vermeden yapılan 30 dakikalık yürüyüş, aerobik ya da yoga bir ayda kilo kaybı hedefine ulaşmak için yeterli olabilir.

Kardiyo egzersizi:

Kaybetmek istenen kiloya bağlı olarak ilk hafta 10-15 dakika başlanan kardiyo egzersiz, daha sonra ki iki hafta içinde 30-45 dakikaya kadar arttırılması gerekir. Egzersizi yeni yapmaya başlayanlar için yürüme ile başlanır ve yavaş yavaş koşu yaparak bitirilir.

Vücut geliştirmek için kardiyo egzersizi:

Spor salonlarındaki kardiyo ile kuvvet eğitiminin birleşmesi, başarılı bir şekilde kilo kaybetmeye yardımcı olur. Vücut geliştirme, yağsız kas oluşumu ve vücudun kilo kaybını kolaylaştırmak için daha fazla kalori yakmak gerekir. Ayrıca, egzersiz uygulaması kilo kaybı için vücuttaki yağ yakma işlemine de yardımcı olur. Daha fazla yağ yakmak için kas gurubunu hedefleyen çalışmalar yapmak gerekir. Bunun için en iyi egzersizler şöyle sıralanabilir.

Ağırlıklar ile yapılan egzersizler:

Ağırlık ile yapılan egzersizler vücudun yağ kaybetmesine yardımcı olurken aynı zamanda kas gelişimine de faydalı olur. Ekipman güçlendirmesi ve ağırlık egzersizi vücut gelişimi için çok önemlidir. Egzersiz sırasında büyük miktarda yağ yakma sonucu vücuttaki metabolizma hızı artar. Yağ kaybını hızlandırmak için uygulanan egzersizin mümkün olduğunca çok sayıda tekrarlanması gerekir.

Yoga egzersizi:

Kardiyo egzersizleri ve ağırlık çalışması ile birlikte yoga uygulamasının da rejimin içerisinde olması gerekir. Çeşitli yoga hareketleri vücutta bulunan bazı kasların gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca, uygulanan yoga egzersizi ağırlık eğitiminden sonra performans kaslarını germek ve kas ağrılarını önlemek için yardımcı olur. Yoga kilo vermek için düzenli yapıldığında oldukça faydalı olur.

– 1 ayda kilo verdiren diyet:

Kilo vermek için egzersiz % 20, diyet ise % 80 rol oynamaktadır. Bunun için tüketilen gıdaların önemi çok büyüktür.

1 ayda kilo vermenin yolları: Şeker alımını azaltmak:

Kilo kaybı için yapılan plan içerisinde günlük şeker, tuz ve yağ tüketimini en aza indirmek kesinlikle çok önemlidir. Ayrıca, çay ve kahve kullanırken çok şeker eklemekten kesinlikle kaçınmak gerekir. Şeker tüketimine sınırlama getirmek oldukça faydalı olur. Bunun için, piyasada bulunan bisküvi gibi düşük yağlı ve şekerli gıdaları diyet listesine eklemek gerekir.

Sodyum bakımından zengin gıdaları önlemek:

Fazla tuz vücutta şişkinlik ve ödem olmasına katkıda bulunur. Bu yüzden diyet uygulaması sırasında tuz ve soyum açısından zengin olan gıdalardan kaçınmak gerekir. Tuzun kesilmesi, kilo vermeye yardımcı olmanın yanı sıra genel sağlıklı yaşam için de yararlı bir alışkanlıktır.

– Yeşil çay içmek:

Yeterli kilo vermek için her gün 2 su bardağı yeşil çay içmek çok faydalı olur. Yeşil çay metabolizma hızını arttırmak için etkilidir. İçerisinde çeşitli vitaminlerin yanı sıra birçok mineraller taşımaktadır. Yeşil çay tüketimi aynı zamanda vücutta bulunan toksinleri ortadan kaldırmak ve kilo kaybını hızlandırmak için atıkların atılmasına yardımcı olur.

Bir ayda kilo kaybı için beslenmeye yardımcı olacak bazı ipuçları:

Uyku yetersizliği metabolizmayı etkiler ve kilo alımına neden olan uyku yeterli alınmalıdır. En azından gün boyunca yedi sekiz saat aralıksız rahat bir uyku uyumak gerekir.

Uzun süre aç kalmaya izin vermemek gerekir. Çünkü çok aç olmak kötü gıda seçimlerine neden olabilir. Sağlıksız gıdaları önlemek için aç kalmamak çok önemlidir. Yeme alışkanlığı normalde olması gerekenden biraz daha az olması faydalı olur. Gün içinde her öğünde kalori alımını engelleyerek en az 100 kalori alınmasına izin verilmelidir.

Diyet uygulamasında vücudun nemli tutulması çok önemlidir. Yeterli su almamak diyet planlarına engel olabilir. İçilen su vücuttaki şişkinliği azaltmak için yardımcı olur. Yeterli su alımı kilo verme süreci sırasında sayısız faydaları vardır. Vücudun toksinlerini dışarı atılmasına ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar.

Etkili kilo kaybı için her gün en az 2 litre su içmeyi denemek gerekir.

Diyetisyenler tarafından hızlı bir şekilde kilo kaybı sağlanması için önerilen diyet planında bulunması gereken gıdalar şöyle sıralanabilir.

– Kahvaltı:

Bir bardak ılık su içine limon ve bal karıştırarak güne başlanır. Süt ve mısır gevreği ya da sade süt kahvaltı için idealdir. Ayrıca, kuzey Hindistan’da kullanılan parathas bizdeki adı buğday ekmeği az yağlı olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra buğday ekmeğinin yerine turp, patates, karnabahar gibi sebzeler karışık olarak kullanılabilir. Hatta kahvaltıda yumurta omlet ya da sandviç de seçenek olarak tüketilebilir.

– Öğle Yemeği:

Kilo vermek için öğle yemeğinde sebze, salata gibi besinlerden oluşan protein kaynağı düzgün bir yemek tüketilebilir. Öğle yemeğinde sebze yemeklerinin yerine yumurta, balık, tavuk ve pirinç gibi gıdalardan yardım alınabilir. Fakat turşu ve kızartma gibi gıdalardan kaçınmak gerekir.

– Atıştırmalık (abur cubur):

Atıştırmalıkların içinde kuru meyve, mevsimlik meyve ya da meyve olabilir. Bu atıştırmalıkların miktarı bir kaseyi geçmemelidir.

– Akşam yemeği:

Akşam yemekleri erken saatlerde tüketilmesi tercih edilmelidir. Akşam yemekleri hafif olmalıdır. Bunun için bir kase çorba içilebilir ya da sebze yemeği yenilebilir.

Gıdı Nasıl Erir: Gıdı Sarkması Egzersizleri

gıdı sarkması egzersizleri

gıdı sarkması egzersizleri

Gıdı nasıl eritilir?

Çift çene sorunu yani gıdı sarkması aslında bir hastalık değildir. Yüz mimiklerinin kullanımı ve genetik kemik yapısı nedeniyle çenenin tam ortasında oluşan çukur çeneyi ikiye bölünmüş gibi gösterir. Bu durumda iki çene var gibi gözükür. Görüntüsünden dolayı bu duruma çift çene durumu denir. Çift çeneden tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bunun nedeni durumun genetik ve yaşlanma ile ilgili olmasıdır. Genetik kemik yapısı ya da yaşlanarak sarkma nedeniyle oluşan bu durum normalde çok az belli olur. Ancak başka etkenler nedeniyle çok daha belirgin bir hal alabilir. Bunu engellemek ve normal görünmesini sağlamak mümkündür.  Bunun için çeşitli yollar izlenebilir.

Gıdı neden sarkar?

Çift çenenin nedeni daha belirgin olmasına neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

– Genetik

– Yaşlanma

– Yağlanma ve yanlış beslenme alışkanlıkları

Çift çene durumunu ortadan kaldırmak için uygulanabilecek egzersiz yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Gıdı sarkması nasıl giderilir

1 – Gıdı sarkması için egzersizler: Çene asansörü hareketi:

Bu egzersiz ile boyun ve yüz kasları çok güçlü ve sıkı hale getirilebilir.

Yapılması gerekenler:

– Düz ve dik bir şekilde durup kafa boyundan arkaya doğru yatırılır.

– Sonrasında çene tavana doğru kaldırılır.

– Dudak öperken yapıldığı gibi büzülür.

– Bu şekilde 10 saniye kadar beklenir.

– Sonrasında 15 saniye kadar dinlenerek hareket 10 kez tekrarlanır.

2 – Gıdı sarkması için uygulanabilecek yöntemler nelerdir: Platizma egzersizi:

Platizma çeneye ait olan büyük kas kütlesidir. Çene hattını omza bağlayan kas olarak da nitelenebilir. Boyun tutulmasına yardımcı olur. Tonlama ve çene şeklinin gelişimine katkı sağlar.

Yapılması gerekenler:

– Ayakta ya da otururken omurga dik duruma getirilir.

– Dudaklar gerilerek dişlere yapıştırılır. Gülüyormuş gibi bir pozisyondur. Bu şekilde alt çene üst çeneden daha öne getirilir.

– Sonrasında alt çene yapılabildiği kadar sağa ve sola arka arkaya görülür. Bu işlem 10 kez tekrarlanır.

– Ardından aynı konuma ağız açılabildiği kadar açılır ve bu şekilde 15 saniye beklenir.

– Boyun tendonları öne çıkmış olur.

– Bu yöntemin 10 saniye molalar ile 15 kez uygulanması gerekir.

3 – Gıdı sarkmasını önleyen egzersizler: Çene yayma hareketi:

Bu yöntem en etkili çift çene karşıtı egzersizlerinden biridir ve istenen sonuçlara büyük oranda ulaşmayı sağlar.

Yapılması gerekenler:

– Otururken ya da ayakta iken omurga dümdüz olacak şekilde sabitlenir.

– Burundan derince bir nefes çekilir ve dudaklar kapatılır.

– Nefes ağza bırakılır ancak dudaklar açılmaz. Verilen hava ağzın içine dolar.

– Hava çıkarılması için baskı yapılır ancak dudaklar açılmadan tutulur. Bunun sonucunda tüm yanak ve tabii ki çene gerilir. Bu şekilde 15 saniye beklenip ağız 10 saniye kadar dinlendirilmelidir. Bu sırada nefessiz de kalınmamış olur.

– Bu yöntemler 10 kez yinelenir.

4 – Gıdı sarkmasına çözüm: Başı yatırma hareketi:

Çift çene sorununu hafifletmek için uygulanabilecek en kolay egzersizlerden bir tanesidir. Bu nedenle en popüler egzersiz türlerinden birisi olarak da nitelenebilir.

Yapılması gerekenler:

– Kollar düz olacak şekilde rahatça oturulur.

– Sonra yavaş yavaş kafa boyunla geriye doğru devrilir.

– Başın mümkün oldukça geriye doğru eğilmesi önemlidir.

– Bu şekilde boyun uzatılmış olacaktır.

– Bu 10’ar saniye molalar ile 10 kez tekrarlanır.

5 – Gıdı sarkmasına karşı dil basma hareketi:

Bu egzersiz, çoğunlukla dil ve ağzı içerisinde barındırır. Bu yöntemin yatmadan önce uygulanması önerilir.

Yapılması gerekenler:

– İlk olarak omurga düz olacak şekilde oturmak şarttır.

– Sonrasında baş geriye eğilerek yüz tamamen tavana çevrilir.

– Dil tavana doğru çıkarılabildiği kadar çıkarılır.

– Sonrasında alt çene göğse değdirilir. 10 saniye kadar böyle durulup dil yine eski konumuna döndürülür.

– Bu işlem birkaç kez tekrarlanmalıdır.

6 – Gıdık sarkması için hareketler: Hayat dairesi hareketi:

Bu egzersiz ise kolay olup az zaman alan bir çift çene egzersizidir. Verimli sonuçlar elde etmek için önemli katkılarda bulunur.

Yapılması gerekenler:

– İlk başta, tavana bakacak şekilde kafa arkaya eğilir.

– Dudaklar kapalıyken biraz açılır.

– Dudaklar yuvarlak forma getirilir ve bu pozisyonda 20 saniye kadar beklenir.

– 10 saniyelik molalar ile 5 kez tekrarlanır.

7 – Gıdı sarkması nasıl gider: Yan boyun hareketi:

Bu alıştırmada en çok boyun ve yüz kasları çalışır ve bu şekilde çift çenelik olabildiğince aza indirgenir. Tabii yüzdeki muhtemel kırışıklıkların da azaltılması ya da daha sonraki yaşlara ertelenmesini sağlar.

Yapılması gerekenler:

– Baş boyun ile birlikte sağa ya da sola doğru yere paralel olacak şekilde yatırır.

– 15 saniye kadar bu şekilde beklenir.

– Ardından diğer yana aynı şekilde eğilip 15 saniye de bu şekilde beklenir.

– Bunlar arka arkaya yapıldıktan sonra 10 saniye kadar mola verilir.

– Bu yöntem 10 kere tekrarlanmalıdır.

8. Gıdı sarkmasını azaltmak için egzersiz: Güvercin yüzü hareketi:

Çift çene sorununu azaltmak için diğer kolay ve etkili yollardan biri de bu yöntemdir.

Yapılması gerekenler:

– İlk olarak, çene bir yana doğru uzatılır ve o taraftaki elin parmaklarıyla daha da o yöne doğru çeneye bastırılır. Bu şekilde 15 saniye beklenir.

– 10 saniye mola verdikten sonra aynı hareket diğer yana doğru da yapılır ve yine 15 saniye bu şekilde beklenir.

– 10 saniyelik bir mola daha verilir ve çene yüzün baktığı yöne doğru kafa yerinden oynamadan parmaklar yardımı ile uzatılır.

– Son 10 saniyelik molanın ardından yine kafa yerinden oynamadan parmaklar yardımı ile çene göğüslere doğru, yani aşağıya doğru bastırılır.

– Sürekli 10 saniyelik molalar ile arka arkaya yapılan bu egzersiz 5 kez tekrarlanmalıdır.

9 – Gıdı sarkması için boyun rulosu hareketi:

Çift çene sorunun azaltılması için uygulanabilecek en kolay yöntem bu yöntemdir. Aynı zamanda insanlar diğer egzersizlere göre daha çok eğlendiklerini ifade etmiştir.

Yapılması gerekenler:

– Öncelikle omurga dik olacak şekilde oturulur ve rahat nefes alınır.

– Baş herhangi bir yöne çevrilir ve çene omza değecek şekilde uzatılır.

– Çok yavaş bir şekilde nefes almaya başlanıp çene yavaş yavaş bedenden ayırmadan göğüs bölgesine getirilir.

– Çene göğüs hizasındayken nefes verilir ve tekrar nefes alınarak çene göğüs hizasından diğer omza doğru bedenden ayırmadan kaydırılır.

– Bu yöntemi 10 saniyelik molalar ile 10 kez uygulamak gerekir.

10 – Gıdı sarkması için yapışkan dil hareketi:

Bu yöntem çok gereksiz ve kötü gibi dursa da ciddi faydaları olan bir egzersiz yöntemidir.

Yapılması gereken:

– Dik durularak omurga düz hale getirilir.

– Ağız geniş bir şekilde açılır ve dili olabildiği kadar tam karşıya doğru dışarı çıkarılır.

– Dil 10 saniye boyuna bu şekilde tutulur.

– Daha sonra dinlenmek için normal konuma çekilerek 10 saniye dinlendirilir.

– Bunu yöntemin 10 kez tekrarlanması gerekir.

Gece Terlemesi Nasıl Önlenir: Gece Terlemesine Bitkisel Çözüm

gece terlemesine bitkisel çözüm

gece terlemesine bitkisel çözüm

Gece terlemesi neden olur?

Terden sırılsıklam olmuş bir şekilde gecenin ortasında uyanılmasına genel olarak gece terlemesi denir. Bu durum kişinin rahatsız olmasına neden olur. Aynı zamanda bu sorun uyanılmadığı takdirde sürekli her gece devam ederse, sabaha kadar cildin ıslak kalması nedeniyle cilt açısından sorunlara neden olabileceği gibi soğuk havalarda ciddi ciğer hastalıkları ya da kas tutulmalarına yol açabilir.

Gece terlemesinin nedenleri:

Gece uyku sırasında ve hiperhidroz sırasında (derin uyku sırasında) aşırı terleyerek sırılsıklam olma durumuna gece terlemesi denir. Bu durum kadınlar için menopoz, erkekler için de antropoz döneminde en sık görülen belirtilerden bir tanesidir. Dolayısıyla kadınlarda genellikle 40 45 yaşından sonra, erkekler ise 55 60 yaşından sonra be gece terlemelerini sık sık yaşamaktadır.

Bu hormonal değişiklik dönemlerinin yanı sıra birçok hastalıkta da ateşin yükselmesi ve gece terlemeleri görülebilir.

Uyku sırasında görülen bu terlemenin dar kıyafetler giyilmiş olması ve çok sayıda battaniye ya da yorgan kullanılması ile de yakından alakası vardır. Aşırı ısınmaya neden olan bu durum dolayısıyla terleme ile sonuçlanır. Ancak, şiddetli gece terlemesi ve tıbbi durumlar dışında ortaya çıkan sıcak basması kişiyi sırılsıklam yapabilir.

Gece terlemeleri birçok koşulları neden olabilir ve gece ter erkeklerde kesin nedenini belirlemek, kadınlar ya da çocuklar bile kez zor olabilir. Genellikle, doktorlar gece terlemesi nedenlerini anlamak için her bireyin tıbbi geçmişini inceler.

Gece terlemesinin sebebi nedir?

1 – Menopoz ve perimenopoz:

Menopozal geçiş dönemi geçiren kadınlarda genellikle gece terlemelerinin başladığı görülür. Bu işlem ise regl döneminin gecikmesi, yani yumurta üretiminin aksaması ile görülür. Perimenopoz ise bu gecikmeli başlayan yumurta üretimidir. Geç üretildiği için çeşitli sıkıntılar görülür. Bunlardan bir tanesi de ter basmasıdır. Yumurtada üretilen ostrojen miktarının azalması ile birlikte gece terlemeleri genellikle menopozdan 1 sene kadar önce başlar. Bu şekilde 1 sene boyunca şiddetli şekilde devam eder ve sonrasında menepoza dönemi başladığında şiddetinde azalma görülür.

2 – Hipoglisemi:

Düşük kan şekeri düzeyi (hipoglisemi) de aşırı terleme ya da gece terlemeleri yol açabilir. Bu durumda doktor kontrolünde insülin kullanılması sorunun çözümü olabilir.

3 – İdiyopatik hiperhidroz:

Genellikle artan terleme “hiperhidroz” olarak adlandırılır. İdiyopatik hiperhidroz ise aşırı terin en yaygın belirtilerinden biridir. İdiyopatik hiperhidroz ise kan testleri ve idrar testleri ile doğrulanır. Bu durum genellikle ter bezlerinin yoğun olduğu birçok vücut bölgelerini etkiler. Bu durum özellikle sıcak havalarda kişinin ciddi anlamda çok kötü kokmasına neden olabilir.

4 – Hormon bozuklukları:

Gece terlemelerinin temel nedeni hormon bozukluklarıdır. Çünkü terlemeler hormonaldir. Hormon üretiminde katekoiamin adı verilen bir hormonun aşırı üretimi koku oluşumuna neden olur. Bu hormon ise böbrek üstü bezi tarafından oluşur. Bu durumda böbrek üstü bezlerinde herhangi bir sorun olursa bu kişinin fazla terlemesine ve kokmasına neden olabilir. Bunun en önemli nedeni böbrek üstü bezlerindeki tümör yapılarıdır. Karsinoid Sendromu (akciğer ya da gastrointestinal tümörlerin belirli hormonları aşırı üretilmesine neden olan sendrom) da böbrek üstü bezlerini tetikleyerek gece terlemesi ve genel olarak aşırı terleme sorunlarına neden olabilir.

5 – Nörolojik koşulları:

Bazı nörolojik koşullar nedeni ile de kişide gece terlemesi ve ter bezlerinin çok çalışması gibi sorunlara yol açabilir. Buna neden olabilecek bazı nörolojik koşullar şu şekilde sıralanabilir:

– Kontur sorunu

– Otonomik disrefleksi

– Post-travmatik Syringomyeli

– Otonomik nöropati

6 – Enfeksiyonlar:

Bazı bakteriyel ve viral enfeksiyonlar ile beraber görülen hastalıklar da aşırı terlemeye neden olur. Bu durumun nedeni ise vücudun zararlı maddeler ile savaşırken ısınması ve ısınma sonucu ter bezlerinin çalışarak ter üretmesidir. Bunun yanı sıra bazı hastalıklarda ise vücut terleme yolu ile zararlı maddeleri dışarıya atmayı da amaçlayabilir.

Sıcak basması ve gece terlemelerine yol açabilecek bazı enfeksiyonlar şu şekilde sıralanabilir:

– Endokardit (Genellikle kalp kapaklarında iltihabı oluşmasına neden olur.)

– Osteomiyelit (Genellikle kemiklerin içinde inflamasyon görülmesine yol açar.)

– Apse kaynaklı sorunlar:

  * Divertikülit

  * Apandisit

  * Bademcikler şişmesi

– AIDS (HIV)

Gece terlemesine ne iyi gelir: Gece terlemesi bitkisel çözüm:

Gece terlemelerinin giderilmesi ya da en aza indirgenmesi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1 – Gece terlemesine iyi gelen bitkiler: Ginseng:

Ginseng yüzyıllar boyunca baş ağrısını rahatlatmak için kullanılan bir bitkidir. Ginseng’ın tıbbi özelliklerine bakıldığında gece terlemeleri ve benzeri menopoz semptomları rahatlatmak için de ideal bir çözüm olduğu anlaşılır.

Ancak çok fazla ginseng tüketilmemesi gerekir. Aksi takdirde bazı yan etkiler görülebilir.

Fazla ginseng tüketildiğinde görülebilecek yan etkiler şu şekilde sıralanabilir:

– Zona

– Uykusuzluk

– İshal

– Mide bulantısı

– Östrojen seviyesinde ani artış

2 – Gece terlemesine çözüm: Keten tohumu:

Bu gece terlemelerinden kurtulmak için kullanılabilecek bir başka iyi çözüm keten tohumudur. Keten tohumu, içerisindeki lif ve omega-3 yağ asidi içerikleri açısından son derece zengin bir bitkidir. Bu bileşenler, gece terlemelerinin sıklığını azaltmaya yardımcı olur. Keten tohumu, içeceklerin içine, yiyeceklerin içine ya da sabahları sık sık tüketilen bir kase mısır gevreğinin içerisine de eklenebilir. Keten tohumunun bilinen bir yan etkisi yoktur.

3 – Gece terlemesinin sebepleri: Kafein kesilmelidir:

Kafein gece basmalarını ve kişinin aşırı terlemesini tetikleyen etkenlerden bir tanesidir. Günlük içilen kahve sayısını mümkün oldukça az tutmaya özen gösterilmelidir. 1 ya da 2 bardak kahve içmek günlük olarak idealdir. Ancak daha fazla kahve içmek büyük ihtimalle gece terlemelerinin görülmesine neden olacaktır.

4 – Gece terlemeye bitkisel çözüm: Karayılan otu:

Bu bitki sıcak basması ve gece terlemeleri tedavisi için en eski çağlardan beri alternatif tedavide ilaç olarak kullanılır. Ancak bunun dışında bitkinin çok önemli başka etkileri de vardır. Karayılan otunun meme kanseri oluşumuna neden olabilen menepoz harici hormonal koşulları şiddetlendirici ve kansere çevirici özelliği de vardır. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde kullanılması önerilir. Özellikle hamile bayanların gece terlemesi sırasında asla karayılan otunu kullanmaması önerilir.

5 – Gece terlemesine doğal çözüm: Giyim tarzı:

Giyim tarzı da aşırı terleme ve gece terlemesine neden olabilecek etkenlerden bir tanesidir. Eğer ki kişi çok kalın veya dar giyiniyorsa ya da yatarken çok kalın yorganlar ya da birçok battaniye kullanıyorsa aşırı terleyebilir ya da gece terlemelerine maruz kalabilir.

6 – Nikotin kullanımı:

Sigara ve benzeri nikotin içeren ürünlerin kullanılması da aşırı terleme ve gece terlemelerine neden olabilir. Bunun nedeni dumanıyla ve kana karışan nikotini ile gözenekleri belli oranda tıkayarak kişinin vücudunun nefes alamamasına ve doğal olarak terlemesine neden olabilir.

Detoks Nasıl Yapılır: Detoks Diyeti

detoks diyeti

detoks diyeti

Detoks diyetleri nasıl yapılır?

Fazla kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için önemli olan iki şey vardır. Biri doğru beslenmek, diğeri de spor yapmaktır. Aynı zamanda bu ikisi birbiri ile bağlantılıdır. Çünkü spor yapmak için dinç ve enerjik olmak gerekir. Ancak vücuttaki toksinler kişinin yorgun olmasına neden olur ve hareketi kısıtlar. Bunun önüne geçmek için detoks etkisi olan beslenme planlarına uymak gerekir.

Detoks diyeti nedir?

Detoks diyeti vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu toksinler kaslara ve organlara etki eden, onları yavaşlatan maddelerdir. Bu yüzden vücudunda toksin biriken kişiler genellikle uykulu ve yorgun olurlar.

Toksinler havadan, yiyeceklerden ve sudan ile bolca yutulur. Tek çözümü doğru beslenme ile detoks etkisi yaratarak toksinlerden kurtulmaktır. Yetersiz beslenme ve hastalık sırasında daha fazla toksin birikir ve halsizlik hatta çok birikirse ara sıra bayılmalar görülür.

Detoks diyeti faydaları:

Toksin birikiminin genel olarak neden olduğu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

– Hazımsızlık

– Baş ağrısı

– Halsizlik

– Yorgunluk

– Çeşitli cilt sorunları

– Kas hastalıkları

Detoks diyeti tarifleri: Detoks diyetinde neler yenir?

Toksinlerden kurtulmak için uygulanabilecek olan detoks beslenme planına eklenebilecek meyveler şu şekilde sıralanabilir:

– Elma

– Muz

– Greyfurt

– Ahududu

– Çilek

– Kuş üzümü

– Nektar

– Portakal

– Armut

– Kavun

– Yıldız meyvesi

Taze, donmuş, kurutulmuş ya da doğal meyve suları da içilebilir. Ancak posası ile beraber tüketilmesi önerilir. Çünkü tamamen süzülen meyve sularının besin değerlerini en az %70 oranında kaybettiği görülmektedir.

Toksinlerden kurtulmak için uygulanabilecek olan detoks beslenme planına eklenebilecek sebzeler şu şekilde sıralanabilir:

– Şalgam

– Soğan

– Havuç

– Mantar

– Mısır

– Biber

– Karnabahar

– Salatalı

– Brokoli

– Taze soğan

Çok tuz ilave edilmeden ve taze, dondurulmuş ya da kurutulmuş sebzeler tüketilmelidir.

Diyete dahil olabilecek diğer besinler:

– Kurutulmuş ya da konserve şeklinde fasulye, pinto, kırmızı mercimek, yeşil mercimek ve kahverengi mercimek içeren yemekler tüketilebilir.

– Deniz ve deniz ürünlerinden: somon, ıstakoz, yengeç, maymunbalığı ve herhangi bir konserve balık tüketilebilir (orkinos gibi). Ancak taze balıkların tüketilmesi çok daha etkili olur.

– Tuzsuz fındık ve fıstık, ceviz, badem, çam fıstığı ve benzeri kuruyemişler tüketilebilir.

– Bakla ve yağ olarak tüketilebilecek besinler şu şekilde sıralanabilir:

  * Tofu

  * Yulaf

  * Kahverengi pirinç

  * Beyaz pirinç

  * Çavdar ekmeği

  * Tuzsuz tohum meyveler

  * Sızma zeytinyağı

  * Balsamik sirke

  * Sarımsak

  * Zencefil

  * Karabiber

  * Bal

  * Bitki çayları

– Gün içerisinde en az 1,5 litre su mutlaka içilmelidir. En önemli etken sudur.

Doğal protein zengini besinler:

Detoks atımı ile beraber doğal protein açısından zengin besinlerin tüketilmesi gerekir. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Tavuk eti

– Kırmızı et

– Hindi eti

Bunların dışında işlenmiş olan et ürünlerinden kaçınılması gerekir. Bunların içerisindeki trans yağlar ve diğer zararlı maddeler hem kilo alınmasını sağlar hem de kalp damar sağlığına ciddi zararlar verir.

Tüketilmemesi gereken bu besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Sosis

– Hamburger

– Pate

– Salam

– Nugget

– Piliç sucuk

Bunun dışında kaçınılması gereken diğer besin türleri de yağlı olan besinlerdir. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Süzme ya da krem peynir (İşlenmiş tüm besinler, işlenmemiş olan teneke peynirler tüketilebilir.)

– Tereyağı

– Krema

– Yağda kızartılarak yapılan yemekler

– Çok fazla margarin ekleyerek yapılan yemekler

Bunlara bağlı olarak yüksek kalorili ve karbonhidratlı besinleri de tüketilmemesi ya da mümkün oldukça en az seviyede tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Buğday ekmeği

– Bisküvi

– Tahıllar

– Kek

– Börek

– Pasta

– Bol susamlı gıdalar

– Ay çöreği

– Poğaçalar

Bunların dışında tabii ki yüksek oranda şeker içeren besinlerin de tüketiminden kaçınmak gerekir. Bu besinler de şu şekilde sıralanabilir:

– Çikolata

– Şeker

– Revaklı tatlılar

– Reçel

– Dondurma

– Sütlü tatlılar (az şeker ile yapılanları hariç)

Son olarak da vücuda zararlı olan ve aynı zamanda toksin birikimini arttıran diğer faktörlerin de hiçbir zaman tüketilmemesi gerekir. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir:

– Alkol

– Kahve

– Çay

– Hazır soslar

– İşlenmiş gıdalar

– Diğer kafeinli içecekler

– Turşu

– Mayonez

– Ketçap

– Aşırı tuz

Detoks diyetinde asıl amaç az kalori almak değildir. Asıl amaç vücuttaki toksinler atarak kişiyi spor yapmaya teşvik etmek ve kilo verme sürecini hızlandırmaktır. Toksinler atıldığında kişi kendini dinç hissedeceği için yiyerek aldığı kaloriden daha fazlasını günlük yaptığı spor ile yakarak kilo verebilir. Bu şekilde kişi hem doyurucu beslenmiş olur hem de kilo verebilir. Aynı zamanda dinç hissetmek ve temiz bir vücuda sahip olmak da cabasıdır.

Detoks diyetini uygulamak için izlenebilecek adımlar şu şekilde sıralanabilir:

1 – Protein zengini olan ancak az kalorili besinlerin tüm beslenme planına yayılması:

Protein açısından zengin ve kalori açısından fakir olan besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Fasulye

– Soya peyniri

– Yoğurt

– Kinoa

– İşlenmemiş beyaz et

– Balık

Bu besinler lif ve proteini yeterli miktarda alarak vücudun metabolizmasını hızlandırmada son derece etkilidir. Sistemin yavaşlamaması için hazırlanmış olan bu liste metabolizmayı hızlandıran mineraller ile doludur. Bu mineraller magnezyum ve mineraldir. Bunun yanı sıra hayvansal proteinlerin de alınması gerekir. Bunların alınması gereken besinler kırmızı etler, pastırmalardır.

2 – Gereksiz yağ ve karbonhidrat alımından kaçınmak:

Yüksek yağ ya da karbonhidrat içeriği olan gıdalardan kaçınmak gerekir. Bu gıdalar şu şekilde sıralanabilir:

– Buğday ekmeği

– Beyaz pirinç

– Krakerler ve bisküviler

– Cipsler

– Gluten zengini besinler

– Yağlı peynir çeşitleri

– Kremalı gıdalar

Tüm bu besinlerden kaçınarak onların yerine alternatif olarak hindistan cevizi sütü ve badem sütü gibi sağlıklı besinleri tüketmek gerekir. Ketçap ve mayonez gibi işlenmiş soslar yerine bitkilerden ve meyvelerden yapılan doğal ve sağlıklı sosların tüketilmesi gerekir.

3 – İşlenmiş tatlılardan ve gazlı içeceklerden kaçınmak gerekir:

Baklava ve türevi revaklı tatlılar ile bazı çok hafif olan sütlü tatlılar hariç diğer tüm sütlü tatlılardan kaçınmak gerekir. Bunun yerine tatlı ihtiyacı organik ve doğal olan bal ile giderilmelidir. Bu şekilde sağlıklı şeker tüketilmiş olur.

4 – Alkol ve sigaradan kaçınmak gerekir:

Rutin olarak tüketilen alkol ve sigara üretiminden kesinlikle kaçınmak gerekir. Bu iki madde vücuda çok ciddi zararlar verir. Ancak kırmızı şarap için dozu ayarlandığı sürece aynı şey söylenemez. Vücuttaki toksinlerin atılması için hafta 3 ya 4 kadeh kırmızı şarap içmek etkili olur. Her kadehin farklı günde tüketilmesi önerilir.

İshal İçin Ne Yapılmalı: İshale Bitkisel Çözüm

ishale bitkisel çözüm

ishale bitkisel çözüm

İshal nedenleri:

İshal çok sık karşılaşılan bir sorundur. Kendi başına bir hastalık olarak kabul edilebildiği gibi aynı zamanda birçok hastalığın belirtisidir. İshale neden olan organ bağırsaktır. Ancak bağırsağı bu yönde etkileyen faktörler çok çeşitlidir.

İshal genellikle hoş olmayan bir durum da olsa hayati risk taşıyan bir sorun değildir. Ancak, ishalin kronik bir durumu olursa o zaman durum değişir. Ya da çok küçük bebeklerde ve çok yaşlı kişilerde sürekli ishal durumu varsa bu da tehlikeli bir durum olduğunu gösteriyor olabilir. Bu durumlarda mutlaka doktora başvurmak ve bol bol su içmek gerekir. İshalin temelde iki tür vardır: akut ishal ve kronik ishal. Neyse ki, ishal hastalarının büyük çoğunluğunda ishalin akut ve kısa süreli olduğu gözlemlenir. Bu tür bir ishal kişinin birkaç gün tuvalette daha fazla vakit geçirmesine neden olur ama bundan daha fazla bir belirti görülmez ve daha uzun sürmez.

İshal belirtileri:

Non-inflamatuar diyare olarak da adlandırılan akut ishalin genellikle görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

– Mide krampları

– Gaz birikmesi

– Mide bulantısı

– Sulu ve sık dışkılama

Akut ishal genellikle bakteriyel ya da viral nedenlerden görülür. “Mide gribi” adı verilen gastroenterit, ishale neden olduğu en sık görülen enfeksiyonlardan bir tanesidir. Gastroenterite neden olan birçok farklı virüs vardır. Daha çok hazır olarak alınan işlenmiş yiyecek ve içeceklerde bulunan bakteri ve virüslerin ishale neden olduğu gözlemlenir.

Akut ishal nedenleri:

– Laktoz intoleransı

– Sorbitol gibi tatlandırıcılar

– Fazla magnezyum alımı

– Fazla C vitamini alımı

– Antibiyotik içeren reçetesiz ilaçlar

– Antasitler

Bunların haricinde ishal olunduğu zaman dışkıya dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ishalin çok fazla görülmeyen ancak ciddi tehlike taşıyan bir türü kanlı ishaldir. Kanlı ishal kişinin bağırsaklarından birinde durmayan bir kanamanın olduğunu gösterir ve bu durumda acilen tedavi edilmezse kişi hayati risk taşıyan bir hale gelebilir. Bu yüzden ishal olunduğunda eğer dışkıda kan varsa ya da ishal bir türlü geçmiyorsa (en geç 1 haftada geçmesi gerekmektedir.) mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İshale ne iyi gelir: İshal için bitkisel çözüm:

İshalin tedavi edilmesi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1 – İshal tedavisinde su içilmelidir:

İshal sırasında yüksek miktarda su kaybedilir. Su ile birlikte tabii ki elektrolitler de azalır. Bu elektrolitlerin arasında vücuttaki önemli dengeleri sağlayan sodyum ve potasyum gibi mineraller vardır. Bu yüzden sıvı kaybının engellenmesi gerekir.

– Bolca sıvı içilmelidir. Kişinin günlük olarak en az 8 bardak en çok 12 bardak su içmesi önerilmektedir. Ancak bunun yanı sıra mineral eksikliklerinin de giderilmesi gerekmektedir. Bunun giderilmesi için de çeşitli meyveler ve sebzeler tüketilebilir. Bu şekilde mineral açığı kapatılabilir ve kişinin elektrolit seviyesi dengelenebilir.

– Her ne kadar önerilmese de reçetesiz ilaçlar da kullanılabilir. Elektrolit ihtiyacı Pedialyte, Rehydralyte ve Ricelyte ilaçlarından karşılanabilir. Bu ilaçlar eczanelerden reçetesiz şekilde temin edilebilir. Bu ilaçlar sıvı ve içerisinde uygun oranda mineraller içerir.

Su sıcak değil serin şekilde içilmelidir. Serin olmaları daha hızlı ve daha etkili sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

2 – İshale iyi gelen besinler: Yoğurt:

Yoğurt içerisinde zengin bir canlı kültürü bulundurur. Bu kültür bakteri kültürüdür. Ancak bu kültürdeki bakteriler insan sağlığına faydalıdırlar. Bağırsaklarda yer ederler ve sindirime yardım ederek zararlı bakterilere karşı savaşırlar. Bu yüzden ishal olan kişilerin mutlaka yoğurt yemesi önerilir. Çünkü ishal olması demek bağırsaklarda zarar bakterilerin ya da virüslerin bulunması demektir. Yoğurt yiyerek içindeki probiyotik bakteriler ile bu zararlı bakterilerin yok edilmesi mümkündür.

Yoğurt yerine aynı etkileri sağlayacak bir diğer süt ürünü de kefirdir. Kefir, içerisindeki bileşenler sayesinde oral antibiyotik görevi görür. Bu nedenle de ishal tedavisi için görülebilecek en iyi yollardan bir tanesidir. Ancak antibiyotik bağırsaklardaki bu yararlı bakterileri öldürür. Bu yüzden antibiyotik kullanılacaksa özellikle yoğurt yenmesi gerekmektedir.

3 – İshale ne yapılır: Dinlenmek gerekir:

İshal kişinin sıvı ve mineral kaybetmesine neden olacağı için kişi yorgun olur. Hastanın iyileşmesi için daha fazla enerji ve su kaybetmesi zararlı olur. Ayrıca vücudu yormamak mikroplarla savaşıp onları yenmenin süresini de kısaltır. Bu yüzden dinlenerek de ishal hastalığı son derece hafifler.

İyileşme sürecini hızlandırmak için yatakta ayakları uzatıp yatarken et suyu içilmesi gerekir. Eğer et suyu tuzsuzsa tuz da eklenmelidir. Bir Isıtma yastığı kullanarak da karnın üzerine karın krampları girmesine neden olur ve kişinin rahatlatmasına yardımcı olabilir.

4 – İshali ne geçirir: Süt ve süt ürünlerinden kaçınmak gerekir:

Süt, peynir ve diğer süt ürünlerinden kaçınmak gerekir. Ancak bu süt ürünleri arasında sadece bir tane istisna vardır. O istisna ise yoğurttur. Ancak diğer süt ürünlerinin kullanımı ishalin şiddetini bir hayli arttırır. Süt ince bağırsaklara inerek kişinin ishalle savaşan mekanizmasının belli oranda sekteye uğramasına neden olur. Bu yüzden yoğurt dışında tüm süt ürünlerinden kaçınılması gerekir.

Yoğurt sinir sistemini uyarır ancak kafeinli içecekler ya da yüksek konsantrasyonlu şekerli içecekler ishali artırabilir. Meyve şekerleri de aynı etkiyi yaratabilir. Kafein ise sindirim sistemini uyararak bağırsakların çalışmasını sekteye uğratabilir. Bu yüzden bağırsak hastalığında bu şekilde kafeinli ve şekerli içeceklerin etkisi büyüktür.

İshalken kolay sindirilen yüksek lifli gıdalardan ve yağlardan kaçınmak gerekir.

Bunun dışında ishal olan kişinin hastalığının geçmesi için şunlar kullanılabilir:

– Hafif bir çorba

– Pirinç

– Şehriye

– Muz

– Patates

– Havuç

– Soda krakeri

– Derisiz tavuk eti

5 – İshali ne durdurur: İshale bitki çayı:

Papatya bağırsak iltihabının tedavisi için iyi ve antispazmodick özellikleri sahip bir bileşendir. Papatya çayı için 1 çay kaşığı papatya ve bununla birlikte 1 çay kaşığı nane kaynar su dolu bir bardağın içine konur ve on beş dakika demlenmesi için beklenir. Günde 3 fincan içilmesi maksimum sınırdır. Çok içilmesi ile çok kısa sürede ishalin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

6 – İshale iyi gelen meyveler: Böğürtlen yemek gerekir:

Böğürtlen eski zamanlardan beri halk tarafından ishal için bir çözüm olarak kullanılmıştır. İsveç’teki doktorlar mide problemleri için “Kuru yaban mersini” içeren bir çorba içilmesini önerir. Yaban mersini de zengin antioksidan ve anti bakteriyel özelliklerinin yanı sıra, ishal ile mücadele etmeye yardımcı bir besindir.

7 – İshale iyi gelen içecekler: Portakal kabuğu çayı:

Portakal kabuğu da ishalin tedavisinde oldukça önemli rol üstlenir. 1 portakalın kabuğu soyulur ve bir cezve içerisine su ile kaynatılır. Bu karışımdan günde 2 fincan içmek gerekir. Bu şekilde 1 haftada olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Kilo Vermek İçin Neler Yapmalı: Kilo Vermenin Doğal Yolları

kilo vermenin doğal yolları

kilo vermenin doğal yolları

Kilo vermek için ne yapmalıyım?

Günümüzde insanların en muzdarip olduğu konulardan bir tanesi kilo almaktır. Gıda sektörünün kaydığı yöne bakılırsa bunun kaçınılmaz olduğu anlaşılır. En güzel lezzeti yakalamak için daha yağlı ve daha baharatlı yemekler yönüne kayan gıda sektörü aynı zamanda fast food ile beraber insanlığa ciddi anlamda zarar verir. Obezite ve kanser başta olmak üzere birçok hastalığın dünya genelinde %100’den fazla artmasına neden olan bu faktördür. Bunun yanı sıra çocuklarda da zeka geriliği ve benzeri zihinsel problemlerin görülme riskini arttırır. Bu yüzden doğal ve organik beslenmeye özen göstermek gerekir. Sağlıklı bir hayat için bu şarttır. Ancak maalesef tüm insanlık ile ortak kullanılan hava gibi çevresel koşulların iyileşmesi için kişisel değil toplumsal kalkınmalar gerekir. Bunun için bilmeyenleri bilinçlendirmenin dışında yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Beslenme açısından bakıldığında ise mümkün oldukça doğal üretim besinler almak ya da kendi besinini üretmek gerekir. Ayrıca mevsimi olan besinlerin tüketilmesi en doğrusudur.

Ancak bunlardan önce vücut sağlığının geri kazanılması gerekir. Bunun için de kişi sağlıklı ve doğal yollardan kilo vererek kendisi için uygun olan kiloya ulaşmalıdır. Kilolu kişilerin kilo almasının temel nedeni yüksek kalorili beslenme şeklidir. Bunun temelinde ise yağlı ve şekerli besinler gelmektedir. Bu besinler vücutta az miktarda yakılır. Kalanı ise yağ olarak depo edilir. Bu da kilo alınmasına neden olur.

Kilo vermenin yolları: Kilo vermek için doğal yollar:

1 – Kilo vermenin sırları: Bal ve zencefil suyu:

Bal ve zencefil ile birlikte kilo vermek çok etkilidir. Böylesine lezzetli bir karışımın kilo verdirdiğine çoğu insan inanmaz. Bu karışımdan günde iki kez almak kilo vermeye yardımcı olacaktır. Bal ve zencefil suyu kullanılır.

Gerekli olanlar:

– 3 çorba kaşığı bal

– 2 yemek kaşığı zencefil

Yapılışı:

Zencefil suyu süzülür ve bir kaba 2 yemek kaşığı kadarı dökülür. 3 tatlı kaşığı bal da üzerine eklenerek güzelce karıştırılır. Bu karışımdan günde 2 kez içilir. Bir ay kadar sonra vücutta oluşan değişiklikler fark edilebilir.

2 – Kilo vermeye iyi gelen bitkiler: Bal ve tarçın:

Bal ve tarçının yararları sonsuzdur. Bal sağlıklı bir glisemik indeksi sağlar ve harika bir lezzete de sahiptir. Dolayısıyla normal şekerler gibi vücuda yüksek oranda kalori sağlamamış olur. Tarçın ise kan şekerinin artmasıyla dengesi bozulabilecek olan tansiyonu dengelemek için harika bir özelliğe sahiptir. İnsülin fonksiyonu iyileştirir. Bu nedenle kilo vermek için bal ve tarçın kullanılabilir.

Gerekli olanlar:

– 1 çorba kaşığı bal

– 1 yemek kaşığı tarçın

Yapılışı:

Tarçın suya eklenip 15 dakika kadar kaynatılır. Ocaktan aldıktan sonra ılık olana kadar beklenir. Bal suya eklenir ve bu karışım her gün içilir. Ancak soğumadan tüketilmesi şarttır.

3 – Kilo vermek için ne yemeli: Limon, bal ve karabiber:

Limon ve balın bir arada kullanılması kilo vermek için oldukça etkilidir. Karabiber eklemek karışıma hem daha iyi bir tat verir hem de kişinin enerjisini arttırarak ve dinç olmasını sağlar.

Gerekli olanlar:

– 1 bardak ılık su

– 1 tatlı kaşığı bal

– 1 tatlı kaşığı karabiber

– 4 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Bir bardak ılık su temin edilir. İçerisine 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber eklenir. 4 yemek kaşığı limon suyu da üzerine eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım her sabah içilerek 1 haftalık bir süreçte etkili çözümlere ulaşılabilir.

4 – Kilo vermenin püf noktaları: Hünnap veya hint eriği:

Bu yapraklar, vücuttaki yağları azaltmak için son derece etkilidir. Hint eriği yaprağı ya da hünnap yapraklarından birinin 1 avuç kadarı gece suya konarak ıslatılır. Sabah aç karnına bu yapraklar yenir ve ardında 1 bardak su içilir. Bu tedavinin 1 ay boyunca uygulanması gerekir.

5 – Kilo vermek için elma sirkesi

Su ilave vücuttan toksinlerin dışarı floş için iyi olsa da, elma sirkesi, metabolizma hızını artırmak için yardımcı olur. Limon suyu, sirke tadını katlanılabilir olmasına yardımcı olacaktır. Bu karışım vücutta anında değişiklik olmasına yardımcı olur.

Gerekli olanlar:

– 1 şişe su

– 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

– 1 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı:

1 çay kaşığı elma sirkesi 1 bardak suyun içerisine eklenir. 1 çay kaşığı limon suyu da bu karışıma eklenir ve iyice karıştırarak günde en az 1 kez içilir. Zamanla kesinlikle iyi bir sonuç görülür.

6 – Kilo verdiren bitkiler: Karahindiba:

Karahindiba bitkisinin içinde yüksek miktarda A vitamini, B vitamini, C vitamini ve D vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden kilo verirken aynı zamanda vücudun beslenmesinde çok etkili bir bitkidir.

Bunların dışında içerisinde bolca bulunan mineraller şu şekilde sıralanabilir:

– Demir

– Bor

– Silikon

– Klor

– Kalsiyum

– Potasyum

– Magnezyum

– Manganez

– Bakır

Bu besin maddelerini içermesi sayesinde vücudu çok iyi beslemektedir. Bu yüzden kişinin haftalık beslenme planına en az 4 ya da 5 gün için eklenmelidir.

7 – Zayıflatan bitki çayı: Nane:

Geleneksel olarak nane şekeri sağlıklı sindirim için her zaman kullanılmıştır. Nane bileşenlerinden gelen özellikler sindirim salgılarının akışını uyarır ve sindirim sistemine ait kasları rahatlatarak kolay bir sindirim sağlar. Midedeki sindirimi geliştirir ve hızlandırır. Mevsimi olan besinlerin doğal olanlarının tüketilmesi üzerine nane de kullanıldığında gerçekten hızlı ve sağlıklı bir sindirim sağlanır. Bu da kişinin daha fazla kalori yakması, yani kilo vermesi anlamına gelir. Bu yüzden kilo vermek amacı ile kullanılan beslenme planına mutlaka nane eklenmesi gerekir.

8 – Zayıflamanın doğal yolları: Elma sirkesi:

Elma sirkesinin tüketilmesine insanlar sıcak bakmaz. Asidik olması nedeniyle zararlı olacağı düşünülse de tam tersine mide sorunlarına karşı son derece etkilidir. Aynı zamanda mide asidine yardım ederek kişinin yediği besinlerin çok daha hızlı sindirilmesini sağlar. Her gece yatmadan önce 1 tatlı kaşığı elma sirkesi tüketmek kilo vermek için oldukça etkili bir yöntemdir. Uyurken elma sirkesinin içindeki tartarik asit vücuttaki mevcut yağların yakılmasına yardımcı olur.

9 – Zayıflamak için ne yemeliyiz: Salatalık:

Salatalığın %90’ı sudur ve kalori miktarı sadece 13.25’tir. Bu özellikleri ile vücut yağlarının yakılması ve aynı zamanda kişinin su ihtiyacının karşılanması için kullanılabilecek ideal besinlerden bir tanesidir.

Salatalığın içindeki vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

– A vitamini

– C vitamini

– E vitamini

E vitamini vücuttaki toksinlerin ortadan kaldırmayı sağlar. A ve C vitamini de kişiye enerji verir. Sulu olması ile de su ihtiyacını karşılayan bu besin vücudun dinç kalmasını ve kişinin enerjik olmasını sağlar. Her gün en azından 1 adet salatalık tüketilmesi etkili olacaktır.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı: Sağlıklı Kilo Verme Yöntemi

sağlıklı kilo verme yöntemi

sağlıklı kilo verme yöntemi

Sağlıklı kilo vermenin yolları:

Günümüzde birçok insanın başı kiloları ile derttedir. Hızla yayılan ve gelişen fast food gıdaları içerisindeki trans yağlar ve yüksek kalori değerleri ile dünya genelinde obeziteyi arttırmıştır. Bunun yanı sıra obezite olmasa bile dünya çapında insanların %50 den fazlası kilolu denecek ağırlıktadır. Bunun nedeni hareketsiz yaşam ve beslenme bozukluğudur. Ancak bu kilolar kişilerin çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden olabilir. Özellikle fazla olan vücut yağları organların üzerine birikir. Bu da organların çalışma verimini düşürür. Ayrıca kanla taşındıkları için damarlarda da tıkanmalar gözlemlenebilir. Bu da kalp ve damar hastalıklarının yaşanmasına neden olur. Sonuç olarak kişinin hayatı tehlikeye girer. Bu yüzden beslenme bozluklarının önüne geçerek spor yapmak ve normal bir kiloda sağlıklı yaşamak gerekir.

Bunun sağlanması için mutlaka bir beslenme planının hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda en etkili beslenme planın vejeteryan beslenme planı olarak adlandırılan plan olduğu söylenebilir. Günden güne ve öğünler halinde yenmesi gerekenler yenmeli ve plana sadık kalınmalıdır. Kısa sürede kilo verildiği gözlemlenecektir.

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı:

7 günlük bu vejeteryan beslenme planının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

– 1 haftada 1 kilo kaybetmek mümkündür.

– Cilde doğal bir ışıltı verir.

– Toksinlerin ortadan kaldırarak kişinin kendini enerjik ve dinç hissetmesini sağlar.

– Karın ve bel çevresindeki sarkma ve yağ birikimlerini azaltır

1 haftada tüm bunların sağlandığı çok fazla diyet tipi yoktur. Ancak bu beslenme planının çeşitli hastalıklar varsa kullanılmaması gerekir. Bu yüzden beslenme planı uygulanmadan önce mutlaka doktora danışmanız önerilir.

Şu hastalıklara sahip kişilerin bu beslenme planını uygulaması önerilmez:

– Şeker hastalığı

– Tansiyon hastalığı

Bu beslenme planı nişasta, sebze ve meyve ağırlıklıdır. Bu beslenme içerisinde asla alkol barındırmaz. Bunun yanı sıra beslenme planına başlamadan 3 ya da 4 gün önceden alkol alımının kesilmesi önerilir. Bunun nedeni alkolün su kaybına yol açan vücuttaki ürik asit miktarını arttırmasıdır. Sonuç olarak doğal detoks sürecini engeller. Bu yüzden alkol kullanımı diyetin etkisini büyük ölçüde engellemiş olur ve vücuda verdiği zarar çok daha artar.

Temel aldığı ilke her gün 10 bardak su içilmesidir. Bu kişinin tok kalmasına yardımcı olacağı gibi aynı zamanda detoks etkisi göstererek dinç kalmasına katkıda bulunur. Su bilindiği üzere vücudun onarımında görevli asli maddelerden biridir. Bu açıdan da vücutta ters giden şeylerin düzene sokulması sağlanır. Sonuçta istenmeyen kiloların doğal yollar ile vücuttan atılmasına yardım edilmiş olur. Bu beslenme planından istenilen verimin alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur plana sadık kalınmasıdır. Aksi takdirde istenen sonuçlara tam anlamıyla ulaşılamayabilir.

Sağlıklı kilo verme diyeti: Sağlıklı kilo vermek için diyet listesi

Sağlık ve hızlı bir şekilde kilo vermek için benimsenebilecek vejeteryan beslenme planı günden güne şu şekilde uygulanır:

1. Gün:

İlk gün mutlaka zor olacaktır. Ancak iradeye sahip çıkılmalı ve beslenme planına sadık kalınmalıdır. Şeker oranı aşırı yüksek olan meyveler dışında tüm meyveler tüketilebilir. Sadece üzüm, muz ve mangodan uzak durulması gerekir. Bunların dışında herhangi bir meyve seçilebilir. Doyana kadar yenmesi serbesttir. Ancak gün boyunca sadece meyve yenmelidir. 20 adet meyveye kadar normaldir ki zaten kişi 20 meyve ile günlük olarak mutlaka doyar. Ne zaman yendiği de önemli değildir. İstenilen zaman arka arkaya ya da farklı zamanlarda, istenen şekilde tüketilebilir.

Sağlıklı kilo vermek için ne yemeli: Sağlıklı kilo verdiren yiyecekler:

Özellikle tüketilmesi önerilen meyveler şu şekilde sıralanabilir:

– Karpuz

– Limon

– Portakal

– Elma

– Nar

– Çilek

– Kavun

Vücudu daha sonraki günlere hazırlamanın en sağlıklı yolu budur. Meyve doyurucu olabilecek ve aynı zamanda hiçbir zararı olmayan tek kaynaktır. Sağladıkları tüm mineraller ve vitaminler vücut için çok önemlidir. Daha ilk günden 60 – 100 gram arasında kilo verildiği tartılarak görülebilir.

2. Gün:

İlk gün meyve günü olduğu gibi ikinci gün de sebze günüdür. Diyetin ikinci gününde sadece sebze yenmesi serbesttir. Kalp dostu olan sebzeler ile de doymak mümkündür. Sadece haşlanmış ya da çiğ sebze yenmelidir. Haşlanmış patates ile beraber sadece 1 çay kaşığı tereyağı tüketilebilir. Bu da patatesin üzerine dökülebilir. Yenen patates vücut için yeterli enerji ve karbonhidratı vermesi açısından oldukça önemlidir. Bunun dışındaki sebzelerin de çiğ ya da haşlanmış olarak tüketilmesi gerekir.

2. gün için tek bir patates yeterlidir. Daha fazla patates tüketilmemelidir. 1 tutam kekik ya da karabiber ile haşlanan sebzelere baharatlar hazırlanabilir. Özellikle haşlanmış fesleğen baharatla ile çok lezzetli olur. Bu şekilde beslenme planının 2. gününde vücuda iyi lif depolanmış olur.

3. Gün:

3. gün, 1. ve 2. günün bir karışımıdır. İlk iki günde bahsedilen meyve ve sebzelerden karışık olarak tüketilebilir. Herhangi bir zamanda istendiği kadar tüketilebilir. Öğünler arasında 1 ya da 2 bardak su içilmesi önerilir. Karbonhidrat oranı yüksek meyveler yiyerek bu ihtiyaç karşılanıyorsa 3. günde patatesten kaçınmak gerekir. Çünkü gereğinden fazla alınan karbonhidrat vücut tarafından yakılmak istenir ve bu sefer de yakılma sırası bu gün için vücutta depolanan yağlara gelemez.

4. Gün:

Her diyette olduğu gibi bu diyette de lezzetin biraz daha yüksek olduğu bir gün vardır. 4. gün için bu söylenebilir. Bütün gün için 6 muz yeme özgürlüğü vardır. Bunun yanı sıra 4 bardak da süt içilebilir. Muz normalde kilo aldırabilecek bir besin olmasına karşılık bu diyetteki yerine göre kilo aldırmaz. Sadece vücuttaki potasyum ve sodyum miktarlarını dengeler. Muz yendiği gün tuz kullanımının düşürülmesi önerilir.

Bu gün için diğer bir öneri:

1 fincan çok sulandırılmış çorba içilebilir. Çorbaya kırmızı biber, soğan, sarımsak ve domatesten yapılabilir. Bu malzemelerin olması metabolizma hızını arttıracağından kilo vermeyi de kolaylaştırır. Günde sadece 1 kez içilmelidir. Damak tadına göre sebze ve meyveler de eklenebilir.

5. Gün:

Leziz bir yemek günü olarak nitelenebilir. 5. gün ilk 4 günden sonra mideniz bayram eder. Bu gün domates, brüksel lahanası ve süzme peynir yenir. Yemeğe az olmak şartıyla soya da eklenebilir. Söz konusu malzemeler ile lezzetli bir çorba yapmak mümkündür. Tabii ki her gün olduğu gibi 10 bardak suyun içilmesine de özen gösterilmelidir.

6. Gün:

6. günde dikkat edilmesi gereken 5. günden farklı olmasıdır. Brüksel lahanası, süzme peynir ve diğer sebzeler yenebilir ancak 5. günde domates yendiyse 6. günde domates yenmemesi gerekir. Lezzetli bir çorba içilmeli ve güne bol su ile devam edilmelidir. Bunun yanı sıra doymak için yeşillik olan sebzelerden sınırsız tüketmek serbesttir. Sebzeler vitamin ve lif açısından oldukça zengindir. Vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri büyük oranda sağlar.

7. Gün:

Beslenme planının son günü en önemli günlerden bir tanesidir. Taze meyve suları içilebilir ve bir bardak kahverengi pirinç ile sebzeli yemeklerden istenileni yapılabilir. Bu gün de tabii ki 10 bardak su tüketilmelidir.

Cildi Güneşten Korumak İçin Ne Yapmalı: Cildi Güneşten Korumanın Doğal Yolları

cildi güneşten korumanın yolları

cildi güneşten korumanın yolları

Cildi güneşten korumanın yolları:

Günümüzde kozmetik ürünlerin kullanımı son derece artmıştır. Hem kadınların makyajları hem de bunun dışında tiyatro ve sahne gösterilerinde kullanılan makyajlar vardır. Makyaj konusunda eskiden bu yana büyük aşamalar kat edilmiştir. Günümüz makyözleri çok gerçekçi makyajlar yapabilmektedir. Bunların sırrı kullandıkları malzemelerden kaynaklanmaktadır. Ancak artık kozmetik ürünler çok fazla zararlı kimyasal içermektedir. Uzun süre boyunca gün içerisinde çıkarmadan sürekli kullanılan kozmetik ürünler belli bir süreden sonra ciltte geri dönüşü olmayan çok ciddi deformasyonlara neden olur. Bu yüzden makyaj yapılması gerekiyorsa doğal ve bitkisel kozmetik ürünleri tercih edilmelidir. Bu bitkisel kozmetik ürünleri evde de üretilebilir.

Güneş ışınlarının cilde zararları

Makyajın yanı sıra doğal yollarla da cilt zarar görebilir. Bu zararı veren etkenlerden birisi güneştir. Güneş, içerisindeki UV ışınlar cilt üzerinde ciddi bozulmalar yaratır. Hücrelerin mutasyon geçirmesine neden olabilir ve bu da cilt kanserinin başlangıcıdır. Bu yüzden sağlık bir cilt için güneş ışınlarından da belirli ölçüde korunmak gerekir.

Güneşin neden olduğu hastalıklar:

– Akne

– Sivilce

– İnce çizgiler

– Kırışıklıklar

– Siyah noktalar

– Hiperpigmentasyon

– Ciltte erken yaşlanma

– Güneş yanıkları

– Güneşe aşırı maruz kalındığı durumlarda cilt kanseri

Güneşten korunmak için bitkisel çözüm: Güneşten korunmanın doğal yolları:

Güneşin zararlı etkilerine karşı uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1 – Güneşten korunmak için doğal maskeler: Salatalık, gül suyu ve limon suyu:

Asidik olan limon sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Gül suyu ve salatalık da cildi temizler ve yumuşatır. Bu iki madde yüze zarar veren maddelere karşı mücadele eder ve doğal bir çamaşır suyu gibi davranır. Ayrıca ikisinin de soğutma ve yatıştırma etkisi de vardır. Güneş nedeni ile yanık olduysa bu yanıkların belirtilerinin geçmesi için de salatalık ve gül suyu kullanılabilir.

1 çorba kaşığı salatalık suyu, 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı gül suyu bir kaba konur ve birbiri ile güzelce karıştırılır. Etkilenen alana sürülür ve yaklaşık 10 dakika kadar kuruması beklenir. Karışımın en doğru uygulanışı pamuk ile uygulanışıdır. Kuruduktan sonra soğuk su ile bölge temizlenmelidir. Bu yöntem güneşe çıktıktan sonraki zamanlar için ideal bir yöntemdir.

2 – Güneşten korunmak için maske: Zerdeçal tozu, yoğurt ve bal:

Cilt üzerinde ağarma ve çeşitli lekelerin oluşumu gözlemlendiğinde kullanılabilecek en etkili tedavilerden bir tanesi bu tedavidir. 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı yoğurt ve bir tutam zerdeçal ana malzemeler olarak kullanılır. Bunun haricinde 1 çorba kaşığı süt ve 1 çorba kaşığı ezilmiş portakal kabuğu de isteğe bağlı olarak eklenebilir. Karışım etkilenen alana uygulanır ve 20 dakika boyunca karışımın kuruması beklenir. Nemlendirici özelliği sayesinde susuz kalan ve etkilenmiş olan bölgeleri nemlendireceği gibi aynı zamanda cildin parlamasını sağlar.

3 – Güneşten korunmak için yüz maskesi: Papaya ve bal:

Papayanın içindeki enzimler solan cildi canlandırır ve pul pul dökülmeler olduğunda cildin yenilenmesine yardımcı olur. Bal da nemlendirme ve cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Bu iki maddenin birlikte kullanılması ile oldukça etkili sonuçlar elde edilir. Olgunlaşmış papayanın yarısı 1 yemek kaşığı bal ile güzelce karıştırılır ve tamamen hamur kıvamını alana kadar yoğrulur. Hamur kıvamındaki karışım etkilenen alana sürülür ve kuruması için 30 dakika kadar beklenir. Ardından bölge su ile durulanır. Son olarak cilt kurulanır.

4 – Güneşten korunmanın bitkisel yolları: Domates, yoğurt ve limon suyu:

Bu kür siyah noktaları ve pigmentasyonu ortadan kaldırmaya yarar. Güneşin neden olduğu soyulmuş döküntü halindeki ölü deriyi kaldırmaya yardım eder. Domates, yoğurt ve limon suyu sitrik özelliği ile doğal çamaşır suyu gibi davranır. Ayrıca, domates suyunun açık gözenekleri küçülterek ya da azaltarak cildin aşırı yağlanmasının önüne geçtiği söylenebilir. 2 çorba kaşığı domates ezmesi, 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 kase yoğurt birbiri içerisindeki güzelce karıştırılır. Homojen hal gelen karışım etkilenen bölgelere sürülür. 30 dakika kadar kuruması beklendikten sonra soğuk su ile yıkanır. Domates suyu ilk başta kaşıntı hissine neden olabilir, ancak düzenli uygulanmasında bu olumsuzluklar ortadan kalkabilir.

5 – Güneşten korunmak için doğal yöntemler: Aloe vera, kırmızı mercimek ve domates:

Bu kür özellikle bronzlaşan ciltte ölü hücreleri söküp atmak için idealdir. Aloe vera jeli ve domates ile birlikte komple deri yenilenmesi sağlanır. 1 çorba kaşığı kırmızı mercimek suyun içerisine konur ve 20 dakika bekletilir. Yumuşayan mercimekler sert bir hamur kıvamına gelene kadar yoğrulur. Bu hamur yarım fincan taze aloe vera jeli ve 1 kaşık domates eklenerek hamura yedirilir. Hamur ile yüze ve boyun masaj yapılır. 20 dakika boyunca sürülen hamurun kuruması beklenir ve sonra su ile durulanır.

6 – Güneşten koruyucu maskeler: Yulaf, tereyağı ve süt:

Tereyağı ve süt cildi sakinleştirmeye yardımcı olan besinlerdir. Cilde şifa vererek çıkan kabarcıkları ve döküntüleri temizlerler. İkisinin karıştırılması ile elde edilen kür siyah noktaları ve ölü hücreleri temizler. Bunun hem etkisi arttırmak hem de yüzü besleyerek sorunlara kalıcı çözüm üretmek amacıyla karışıma yulaf da eklemek gerekir. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 3 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı tereyağı birbiri ile karıştırılır ve yüz ile vücudun üzerine uygulanır. Dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapılarak uygulanması daha etkili olur. Masajın ardından 15 – 20 dakika boyunca kuruması beklenir. Kuruyan karşım bol su ile durulanarak ciltten atılır. Son olarak cildin durulanması gerekmektedir.

7 – Güneş koruyucu maske: Portakal suyu ve yoğurt yüz paketi:

Portakal zengin C vitamini içeriği ile cilt lekeleriyle mücadele etmeye yardımcı olur. Portakalın içinde bulunan kolajenler cildi sıkılaştırma yardımcı olur. Bu şekilde cildin yaşlanma süreci yavaşlamış olur. Yoğurt, doğal çamaşır suyu olarak nitelenebilir. Cildi temizler ve yumuşatarak esnekliğini arttırır. Bunu nemlendirici özelliği ile sağlar. 1 çorba kaşığı yoğurt ile 1 çorba kaşığı portakal suyu güzelce karıştırılarak etkilenen alana uygulanır. Kuruması için 30 dakika kadar beklenir ve sonra bölge durulanır. Son olarak mutlaka kurulanması gerekir.

8 – Patates ve limon suyu:

Yapılan araştırmalara göre patatesin içerisindeki bileşenler cildin yumuşaması ve beslenmesi için son derece etkili bir sebzedir. Patates vitamin, mineral, protein ve lif açısından zengin bir besindir. Dolayısıyla patates suyu cilt yaşlanmasına karşı, lekeleri yok eden ve güneş yanıklarını iyileştiren özelliklere sahiptir. Deride tahriş ve kızarıklık varsa bunların iyileşmesine de yardımcı olur. Bir tane patates ezilerek suyu çıkarılır. 1 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırılır ve etkilenen alanlara eşit dağıtılarak sürülür. 30 – 40 dakika boyunca kuruması beklenir. Kuruduktan sonra soğuk su ile yıkanır ve kurulanır.