Hangi Besinler Damarları Açar: Damar Açıcı Yiyecekler ve Gıdalar

damar açan besinler

damar açan besinler

Damar sağlığı için ne yemeli?

Arterler, kan damarları ile kalpten vücudun farklı dokularına oksijen iletilmesine yardımcı olur. Ancak arterlerde ve damarlarda plak birikimi söz konusu olduğunda oksijen iletimi azalır ve kalp sorunlarına ya da diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Damar ve arter tıkanıklığı düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL ya da ‘kötü’ kolesterol) düzeyi yüksek ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL ya da ‘iyi’ kolesterol) düzeyi düşük olan insanlarda daha sık görülür. Diğer risk faktörleri ise yüksek tansiyon ve şeker hastalığıdır. Tıkanmış veya plak kaplı arterler; karotid arter hastalığı, periferik arter hastalığı, koroner arter hastalığı gibi farklı sağlık sorunlarına neden olabilir ya da felç ve kalp krizi riskini artırabilir.

Vücudun sağlıklı kalması için damar ve arterlerin açık olması gerekir. Bu şekilde kan akışı daha düzgün olur ve kalp sağlığı korunabilir. Damar ve arter tıkanıklığı engellemek, tıkalı damarların açılmasına yardımcı olmak için bazı besinler mutlaka beslenme düzenine dahil edilmelidir.

Damar sağlığını koruyan besinler: Damar sağlığına iyi gelen besinler

1. Damar sağlığı için faydalı besinler: Sarımsak

– Damarların doğal olarak temizlenmesi için en kolay beslenme düzenine sarımsağın eklenmesidir. Yapılan araştırmalara göre düzenli sarımsak tüketildiğinde aort sertliği önlenmektedir.

– Sarımsak damar sağlığını korurken aynı zamanda LDL kolesterol seviyesini de azaltır. Özellikle insanlar yaşlandıkça kardiyovasküler sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması için sarımsak tüketimi artırılmalıdır.

– Her gün 1 ila 4 diş çiğ sarımsak tüketilebilir.

– Sarımsak çorbalara, yemeklere, güvece ve salata soslarına eklenerek de tüketilebilir.

2. Damar sağlığına iyi gelen yiyecekler: Nar

– Bu egzotik meyve de damarların temizlenmesine yardımcı olur. Yapılan bilimsel çalışmalara göre nar yüksek antioksidan içeriği ile (özellikle C vitamini ve polifenoller) kan akışını hızlandırır. Ayrıca nitrik oksit üretimini teşvik eder ve damarların açılmasını sağlar.

– Bu meyve var olan plakların oluşumunu azaltırken arterlerin açılmasına yardımcı olur.

– Taze sıkılmış nar suyu içilebilir. Nar salatalara ve tatlılara eklenerek de tüketilebilir.

Not: Nar suyu ile bazı ilaçların kullanımı uygun olmayabileceği için damarları temizlemek için nar suyu içilmeden önce doktora danışılması önerilir.

3. Damar sağlığını koruma yolları: Somon

– Somon balığı kalp sağlığını korumaya yardımcı olurken damarlarda plak birikmesini de engeller.

– Sağlıklı omega 3 yağ asitleri ile eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) bakımından zengin olan somon balığı iyi kolesterol düzeylerini artırırken aynı zamanda trigliserid seviyesini azaltır. Kan damarlarında olası iltihabı önler. Ayrıca damar içinde kan pıhtı oluşumunu azaltmaya da yardımcı olur. Bu yağ asitleri daha düşük kan basıncı için etkilidir.

– Yapılan araştırmalara göre her hafta 2 ya da 3 porsiyon somon balığı yenilmesi önerilmektedir. Genel olarak kalp ve damar sağlığı için haşlama ve ızgara somon tüketilmesi tavsiye edilir. Kızartması tavsiye edilmez.

4. Kalp ve damar sağlığı için neler yemeliyiz: Zerdeçal

– Bir baharat olan zerdeçal da damar tıkanıklıklarını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü anti inflamatuar etkileri vardır. İçerisindeki curcumin maddesi ile iltihabı önler. Damar sertleştirmesini engeller.

– Yapılan bilimsel araştırmalara göre curcumin maddesi arterler içinde yağ birikmesini engellemektedir. Yaklaşık yüzde 26 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.

– En yüksek homosistein düzeylerini korumada önemli olan ve plak birikimini ile kan damarı hasarını engelleyen B 6 vitamini içerir. Ayrıca, zerdeçal, kolesterol oksidasyonu ve LDL düzeylerini azaltmaya da yardımcı olur.

– Damarların düzgün çalışması için her gün bir bardak ılık zerdeçallı süt içilmesi önerilir. Zerdeçal salata ve yemeklere baharat olarak da eklenebilir.

5. Damar sağlığını koruyan bitkiler: Zeytinyağı

– Zeytinyağı özellikle sızma zeytinyağı kalp sağlığı için önerilmektedir. Tekli doymamış yağların yanı sıra, polifenoller adı verilen antioksidanlar içerir. Benzersiz kombinasyonu ile zeytinyağı LDL ve HDL düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur. Damarlar içinde plak birikimini azaltır.

– Ekstra sızma zeytinyağı salata sosları yapmak ve yemek pişirmek için kullanılabilir. Gün içerisinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı da tüketilebilir.

6. Kalp damar sağlığına iyi gelen besinler: Avokado

– Yapılan araştırmalara göre avokado, LDL kolesterolü azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yüksek LDL kolesterol düzeyini düşürür ve plak birikimini engelleyerek arter duvarlarının açılmasını sağlar. Ayrıca, avokado vücuttaki HDL düzeyini de artırabilir.

– Avokado kolesterolde oksitlenmeye ve düşük kan basıncına yardımcı olan potasyum ve E vitamini içerir.

– Her gün 1 adet avokado tüketilebilir.

– Avokado çorba, sandviç, salata ve garnitür olarak da tüketilmektedir.

7. Karpuz

– Kalp ve damar sağlığı için faydalı olan besinlerden biri de karpuzdur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre karpuz da damarlarda ve arterlerde plak birikimini engeller. Var olan tıkanıkları azaltır.

– Ayrıca, amino asit ve l-citrulline içeren karpuz düşük kan basıncını korumaya yardımcı olur. Uyarıcı nitrik oksit içeriği ile kan damarlarını genişletir.

– Karpuz kan lipidlerin dengesini korur. Kalp hastalığı ile ilişkili riskleri düşürür ve göbek bölgesindeki yağ birikimi azaltır.

– Her gün 1 fincan taze karpuz yemek damarlardaki plakların çözülmesine yardımcı olacaktır. Kardiyovasküler sorunları engellemek için her gün düzenli olarak bir bardak karpuz suyu da tüketilebilir.

8. Badem

– Aşırıya kaçmadan badem tüketildiğinde bu besin kalp sağlığı için son derece faydalıdır. Badem de kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve iyi kolesterolü yükseltir.

– Badem ve fındık gibi çerezler çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar içerir. Bu içerikleri ile arterlerde plak birikimini azaltmaya yardımcı olurlar.

– Ayrıca, badem magnezyum içeriği ile plak oluşumunu önler ve kan basıncını sabit tutar.

– Uzmanlar her hafta 3 ya da 5 porsiyon badem tüketilmesini önerir. Bir porsiyon badem bir avuç kadardır.

– Taze ya da kavrulmuş badem tercih edilebilir.

9. Brokoli

– Brokoli de damarların tıkanmasını engellemek için etkili olan besinlerden biridir. Her gün en az 1 bardak brokoli tüketilmesi tavsiye edilir. Bu bitki vücutta protein oranını artırır ve arterlerde plak oluşumu önlemeye yardımcı olan sulforaphaneler açısından da zengindir.

– Ayrıca, yüksek K vitamini içeriği nedeniyle damarların kalsiyum nedeni ile zarar görmesini engeller. Lif yönünden de zengin olan brokoli yüksek kan basıncını ve düzensiz kolesterolü normal seviyelere çeker.

– Her hafta 2 ya da 3 porsiyon brokoli tüketilebilir. Bir porsiyon brokoli çiğ brokoli ½ fincan kadardır

– Brokoli ızgara, kavrulmuş ya da haşlanmış olarak tüketilmelidir.

10. Kuşkonmaz

– Kuşkonmaz, sağlıklı yeşil sebzelerden biridir. Arterlerin ve damarların temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iltihabı önler ve antioksidan üretimini artırmaya yardımcı olur.

– Ayrıca alfa linoleik asit ve folik asit içeriği ile damar sertleşmesinin önüne geçmede son derece etkildir.

– Kuşkonmaz buğulama, kavurma, ızgara ve haşlama şekillerde tüketilebilir. Ayrıca çorba ve salatalara eklenerek de yenebilir.

Çillere Neler İyi Gelir: Çiller İçin Bitkisel Çözümler

çiller için bitkisel çözümler

çiller için bitkisel çözümler

Çiller için doğal çözümler şunlardır:

Çiller nasıl gider: Çillere doğal çözümler

1. Çiller için maske: Ekşi krema veya ekşi süt

– Ciltte çilden etkilenen alanlar üzerinde bir tabaka halinde ekşi krema veya ekşi süt uygulanabilir. Kuruması beklenir ve ardından su ile durulanır.

– Bu uygulama en etkili çözümlerden biridir. Ekşi krema ve ekşi sütün yanı sıra ayran da uygulanabilir.

2. Çillere çözüm: Çillere limon iyi gelir mi?

– Limon suyu çil sorununu gidermede faydalı çözümler arasındadır. Taze limon suyu sıkılır ve ciltte etkilenen alanlar üzerine uygulanır. Yaklaşık 5 dakika kadar bekletilmesi önerilir.

– Önemli bir değişiklik görülene kadar düzenli olarak uygulanmalıdır.

3. Çillere doğal maske: Bal

– Bal da çillerin giderilmesi için kullanılan doğal çözümlerden biridir.

– Biraz bal ısıtılır ve ciltte çil oluşan alanlara uygulanır. Parmaklar ile hafifçe masaj yapılır.

– Bir tutam buğday tohumu da bal ile karıştırılarak kullanılabilir. Karışım bir süre ciltte bekletilir ve ardından su ile durulanır.

4. Çil için en etkili çözüm Maydanoz suyu

– Maydanoz suyu az miktarda alınır ve biraz portakal suyu ve limon suyu ile birlikte karıştırılır. Bu karışım ciltte etkilenen alanlar üzerine uygulanır.

– Çiller tamamen gidene kadar uygulanmaya devam edilmelidir.

5. Çil için doğal maskeler: Hint yağı

– Hint yağının da çil tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

– Biraz Hint yağı ile E vitamini karıştırılarak çillerin üzerine uygulanır.

6. Taze meyve

– Taze meyveler özellikle çilek ve kayısı gibi besinler tüketilmelidir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme şekli çillerin hafiflemesine yardımcı olacaktır.

7. Çillere iyi gelen maskeler: Soğan

– Soğan, çil tedavisinde eskiden beri kullanılan çözümlerden biridir.

– Küçük bir soğan dilimi, özellikle kırmızı soğan, ciltte etkilenen alanlar üzerine uygulanır.

– Bir değişiklik görülene kadar uygulamaya düzenli olarak devam edilir.

8. Çil için maske: Zerdeçal ve susam

– Eşit miktarda zerdeçal ve susam karıştırılır. Ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen hamur çil görülen alanlar üzerine uygulanır. Ardından soğuk su ile durulanır.

9. Çil lekeleri için maske: Sarı hardal tohumu

– Sarı hardal da çiller için yaygın olarak kullanılan çözümlerden biridir.

– Bir miktar sarı hardal tohumu ile su karıştırılarak hamur hazırlanır. Elde edilen hamur çillerin üzerine uygulanır. Bir gece bekletilir ve ertesi sabah su ile durulanır.

10. Turp suyu

– Turp suyu çil sorununun giderilmesinde etkilidir.

– Biraz turp suyu ile cilt ovulur.

– Turp suyuna biraz da yulaf ezmesi eklenerek uygulandığında koyu lekelerin hafiflemesi sağlanacaktır. Ciltte bekletildikten sonra su ile durulanır.

11. Kuş üzümü

– Kuş üzümü de çiller için kullanılan çözümlerden biridir. Yaklaşık 2 ya da 3 yemek kaşığı kuş üzümü, özellikle kırmızı kuş üzümü; bir yemek kaşığı taze bal ile birlikte karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Daha sonra temiz su ile durulanır.

12. C vitamini

– C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir.

– Özellikle guava, brokoli, karnabahar gibi besinler beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir.

13. Badem

– Biraz badem geceden süt içerisinde bekletilir. Ertesi sabah ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen hamur çillerin üzerine uygulanır. Biraz bekletilir ve su ile durulanır.

14. Mercimek

– Mercimek geceden süt içerisine eklenir ve ezilerek bir gece bekletilir. Ertesi sabah bu karışım cilde uygulanır.

– Bu uygulama çok etkili ve yaygın olarak kullanılan çözümlerden biridir.

15. Aloe vera

– Aloe vera da çil tedavisinde kullanılır.

– Aloe vera yaprağından çıkarılan taze aloe vera suyu çiller üzerine masaj yaparak uygulanır.

– Bu uygulama günde iki kez ve yaklaşık 2 ya da 3 hafta boyunca yapılmalıdır.

16. Salatalık suyu

– Taze salatalık suyu ile az miktarda süt karıştırılarak çillerin üzerine uygulanır. Yaklaşık 10 dakika bekletilir ve ardından su ile durulanır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Formül

saç dökülmesi için bitkisel formül

saç dökülmesi için bitkisel formül

Saç dökülmesi nasıl durur?

Saç dökülmesi sık görülen sorunlardan biridir. Genellikle erkekleri etkilese de kadınlarda da görülmektedir. Saç dökülmesini engellemek için şu öneriler izlenebilir:

Saç dökülmesini nasıl engelleriz?

 1. Sağlıklı bir yaşam tarzı,
 2. Saç bakımı,
 3. Saçlara zarar veren faktörlerin önlenmesi,
 4. Saç dökülmesini önleyen doğal çözümler

Saç dökülmesini önlemenin yolu: Sağlıklı bir yaşam tarzı

– Saç, cilt ve tırnak sağlığı genellikle genel sağlık ile bağlantılıdır. Genel sağlık sorunları yaşandığında saçlarda da bazı sorunlar oluşmaya başlayabilir.

– Beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmelidir. B vitamini, demir, kalsiyum ve çinko içeren besinler beslenme düzeninde mutlaka olmalıdır. Ayrıca sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi önerilir. Protein açısından zengin besinler tüketilmeli, bol bol su içilmelidir.

Saç dökülmesi nasıl engellenir: Saç bakımı

– Saçlar sık sık yıkanmalıdır. Saçların kirli kalması da dökülmeye neden olabilir. Ayrıca kullanılan ürünlere dikkat edilmelidir. Kalite şampuan, saç kremi, saç jölesi ve saç toniği kullanılması önerilir.

– Saç uçlarında kırıklar varsa ya da saçlarda yoğun dökülme yaşanıyorsa bu durumların nedeni genellikle şu faktörlerdir:

 • Besin eksikliği
 • Sağlıksız beslenme şekli
 • Kanda hormon yetersizliği
 • Saç derisinde kuruma ve kaşıntıya neden olan kepek sorunu
 • Saça zarar veren kimyasalların kullanımı
 • Saç köklerini gevşeten saç şekillendirme yöntemleri
 • Stres ve gerginlik

Saç dökülmesini ne önler: Saçlara zarar veren faktörlerin önlenmesi

– Bazı saç bakım ürünlerinin saç yapısına zarar vermesi gibi saç şekillendirme de saçların zarar görmesine ve dökülmesine neden olabilir. Saçlar gergin bir şekilde toplanmamalı ya da örülmemelidir. Bu saçların kırılmasına ve sağlığını yitirmesine neden olur.

– Saça ısı veren şekillendirme işlemleri de saç yapısında hasara neden olabilir. Bu nedenle çok sık maşa ve düzleştirici kullanılmamalıdır.

– Saç kurutma makinesi kullanılırken saçlara çok yaklaştırılmamalı, en düşük sıcaklıkta uygulanmalıdır.

– Saçlar yıkandıktan sonra havlu ile kurulanırken nazik olunmalıdır. Saça yapılan baskı saçların kökten kopmasına neden olabilir.

– Saçları taramak için geniş dişli tarakların kullanılması önerilir. Geniş dişli taraklar, ince dişli taraklara oranla saçların daha az dökülmesine yardımcı olur.

– Islak ya da çok kuru saçların taranması önerilmez. Tarama işlemi için saçların hafif nemli olması gerekmektedir.

– Temiz havlu ve taraklar kullanılmalıdır. Tarak ve havlu kişisel eşyalardır. Kesinlikle başkası ile birlikte kullanılmamalıdır. Aksi takdirde olası saç enfeksiyonları bir kişiden diğerine kolaylıkla geçebilir.

– Saç dökülmesini engellemek içi doğru malzemelerin kullanılması önerilir. Saç tipine uygun ve alkol içermeyen ürünler tercih edilmelidir.

Saç dökülmesine bitkisel çözüm:

– Saç dökülmesine kına iyi gelir mi? Islatılmış kına ve lor karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamurun içerisine çemen otu, ebegümeci çiçeği tozu, amla tozu ve yumurta eklenir. İyice karıştırılır ve saç diplerine maske olarak uygulanır. Yaklaşık bir saat kadar saçlarda bekletilir ve ardından saçlar şampuan ile yıkanır. Düzenli olarak uygulandığında saçların daha güçlü ve canlı olmasına yardımcı olur. Saç dökülmesini azaltır.

– Saç dökülmesine evde çözüm: Demlenmiş soğuk çay ve biraz limon suyu karıştırılır. Bu karışım saç diplerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve ardından ılık su ile yıkanır. Bu uygulama özellikle kepek sorunu için son derece etkilidir.

– Saç dökülmesine karşı hindistan cevizi yağı: Biraz ısıtılmış Hindistan cevizi ya da badem yağı saçları şampuanlamadan önce saçlara uygulanabilir. Bu yağ tedavisi saç dökülmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesi yaygın olarak görülen bir sorundur. Dökülmeyi engellemek için bu öneriler uygulanabilir. Ancak dökülme cilt sorunlarından kaynaklanıyorsa ya da önerilerin uygulanmasına rağmen devam ediyorsa bir cilt doktoruna danışılması tavsiye edilir.

Kafur Neye İyi Gelir: Kafurun Faydaları

kafurun faydaları

kafurun faydaları

Kafur ne için kullanılır?

Kafur farklı ve karşı konulmaz kokusunun yanı sıra birçok sağlık sorununda kullanılan çözümlerden biridir. Cilt ve saç bakımı içinde kullanılan kafurun başlıca faydaları şunlardır:

Kafur ne işe yarar: Kafur ne için kullanılır?

1. Kafurun cilde faydaları: Sivilceler ile mücadelede etkilidir.

– Akne, sivilce ve sivilce izlerinde kafur kullanılmaktadır.

– Güçlü anti inflamatuar özellikleri ile sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Aynı zamanda sivilceye neden olan bakterilerin ölmesini sağlar ve lekeleri hafifletir.

2. Kafur cilde iyi gelir mi: Ciltte oluşan kaşıntı ve tahrişi hafifletir.

– Kaşıntı ve tahriş gibi cilt sorunlarında da kafur kullanılmaktadır. Etkilenen alanlara doğrudan uygulanan kafur içerdiği kimyasal bileşikler ile sinir uçlarının düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca ferahlık ve soğukluk hissi verir.

– Cilt kaşıntısı ile birlikte ortaya çıkan kızarıklıkları da hafifletir.

3. Kafur yara ve yanık izleri tedavisinde kullanılır.

– İnatçı akne ve sivilce izlerinin tedavisinin yanı sıra yara izlerinde ve yanıklarda da kullanılır.

– Biraz su ve kafur karıştırılıp hamur haline getirildikten sonra cilde uygulanabilir. Bu uygulama her gün düzenli yapıldığında yara ve yanık izleri azalır.

– Ancak cilt iltihabına ve tahrişe neden olan açık yaralarda kullanılması önerilmez.

4. Kafur çatlamış topuklar için mükemmel bir çözümdür.

– Kafurun diğer önemli yararlarından biri de topuk çatlaklarını gidermesidir. Özellikle kış aylarında soğuk nedeni ile çatlayan topuklara kafur ve su karışımı uygulanabilir. Topuklar biraz fırçalanır ve ardından su ile durulanır.

– Bu uygulama topukların yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını onarır. Uygulama sonrasında ayaklara vazelin uygulanması önerilir.

5. Kafurun cilde yararı: Cilt döküntüleri ve kızarıklık için etkilidir.

– Başka bir yaygın cilt sorunu olan cilt döküntülerinde de kafur etkili olmaktadır.

– Etkilenen bölgeye su ile karıştırılarak uygulanması önerilir.

– Birkaç gün düzenli kullanıldığında etkili sonuçlar alınacaktır.

6. Kafurun etkileri: Kas ağrısı ve öksürük için kullanılabilir.

– Kafur kas ağrısını hafifletir. Soğutucu etkisi ile kaslardaki ağrının hissedilmemesini sağlar.

– Aynı zamanda öksürük için de etkilidir.

– Ayrıca sırt ağrısı ya da diş ağrısı için de kullanılabilir.

7. Kafur özellikleri: Anti oksidan özellikleri vardır.

– Anti oksidan özellikleri ile kafur serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.  Serbest radikaller ve zararlı toksinler genel sağlığı tehdit eder. Kafur bu durumu engelleyen bitkisel çözümlerden biridir.

– Kafur aynı zamanda diyabet, kalp damar hastalıkları ve hatta kanser gibi hastalıklara karşı da koruma sağlar.

8. Kafurun sağlığa faydaları Bazı hastalıklara karşı korur.

– Kafur uçucu yağ diğer adıyla kamfor yağı etkili anti enflamatuar özellikler içerir. Aynı zamanda iyi bir yatıştırıcıdır.

– Herhangi bir böcek sokması ya da diğer enfeksiyon durumunda alanın dezenfekte edilmesine yardımcı olur.

– Anti spazmodik nitelikleri ile yüz spazmı yaşayan insanlara da önerilir.

9. Kafurun saçlara faydası: Saçların hızla uzamasına yardımcı olur, saç dökülmesini durdurur.

– Saç dökülmesi en yaygın sorunlardan biridir. Bu sorunu gidermek için de kafur kullanılan çözümler arasındadır. Saçların hızla büyümesine yardımcı olur.

– Saç derisine düzenli olarak kamfor yağı ile masaj yapılabilir.

Kafurun pek çok faydası vardır. Cilt ve saç sorunlarının tedavisinde kullanıldığı gibi genel sağlık sorunlarında da etkilidir. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması önerilir. Topikal uygulamalar yapılırken dikkatli olunmalıdır. Kafur kesinlikle açık yaraların ve çiziklerin olduğu alanlara uygulanmamalıdır. Bu alanlarda vücuda gidererek zehirlenmeye neden olabilir. Kafur yararları ile kullanılması önerilen malzemeler arasında olsa da son derece dikkatli kullanılmalıdır.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Geçer: Gıda Zehirlenmesine Bitkisel Çözüm

gıda zehirlenmesine bitkisel çözüm

gıda zehirlenmesine bitkisel çözüm

Gıda zehirlenmesi neden olur?

Gıda zehirlenmesi hemen hemen herkesin hayatında bir kez başına gelen sağlık sorunlarından biridir. Bu durumun nedeni bakterilerin sindirim sistemine bulaşması ya da toksinlerin dışarı atılamaması olabilir. Gıda zehirlenmesinin en yaygın belirtileri kusma, mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, karın krampları gibi bariz belirtilerdir. Erken aşamalarında anlaşılmaz ve tedavi edilmez ise ciddi bir durum haline gelebilir. Bu nedenle belirtiler iyi analiz edilmeli ve hemen doktora danışılmalıdır.

Ayrıca vücut besin zehirlenmesi sırasında su kaybeder. Su kaybını önlemek için bol bol su tüketilmesi önerilir. Bol miktarda su içilmesi, bakteri ve gıda zehirlenmesi sorununa neden olan toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Gıda zehirlenmesi durumunda doktor ve ilaç tedavilerinin yanı sıra bazı doğal ve bitkisel çözümler de kullanılabilir.

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir: Gıda zehirlenmesi için bitkisel tedavi:

1. Gıda zehirlenmesine doğal çözüm: Elma sirkesi

– Elma sirkesi alkali içeriğinin yanı sıra asidik özellikler taşır. Vücudun metabolize etmesini kolaylaştırır.

– Elma sirkesi çeşitli gıda zehirlenmesi sorunlarının tedavisinde yardımcı olmaktadır. Gıda zehirlenmesi sorununa neden olan bakterileri öldürür.

– Biraz elma sirkesi bir bardak sıcak su ile karıştırılarak boş mideye içilir. Düzenli tüketildiğinde kısa sürede gıda zehirlenmesi belirtilerini hafifletir.

2. Gıda zehirlenmesi için ne yemeli: Yoğurt

– Yoğurdun ana özelliği anti bakteriyel oluşudur. Zehirlenmenin her çeşidinde önerilen yoğurt gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri ortadan kaldırabilir.

– Çemen otu tohumu ile yoğurt karıştırılır. Bu karışım yenmelidir. Günde 1 kez tüketilebilir. Özellikle kusma ve mide ağrısının hafiflemesine yardımcı olur.

3. Gıda zehirlenmesi için ne yapılır: Limon

– Limon asit içeriği ile gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

– Limon suyu içilebilir. Limon suyunun içerisine biraz tuz eklendiğinde daha etkili sonuçlar alınacaktır.

4. Gıda zehirlenmesine iyi gelen bitkiler: Zencefil

– Zencefil, sindirim sorunlarının tedavisinde kullanılan etkili çözümler arasındadır. En etkili doğal çözümlerden biridir.

– İnflamasyonu azaltan zencefil ham haliyle yenebilir. Ham zencefil tüketilmek istenmiyorsa midede asit düzeyini denetleyen ballı zencefil suyu tüketilebilir.

5. Gıda zehirlenmesine iyi gelen yiyecekler: Sarımsak

– Gıda zehirlenmesinde kullanılan bir diğer çözüm sarımsaktır. Sarımsak antibiyotik özelliklerinin yanı sıra anti bakteriyel, anti virüs ve anti mantar özellikler de içerir.

– Bu içeriği ile bağırsaklarda var olan mikropları yok eder ve karın kaslarının gevşemesini sağlar. Özellikle karın ağrısını ve ishal belirtilerini hafifletir.

– Gün içerisinde birkaç diş sarımsak tüketilebilir.

6. Besin zehirlenmesine iyi gelen gıdalar: Fesleğen

– Fesleğen da gıda zehirlenmesi için çok etkili bir bitkidir. Fesleğen bal ile birlikte tüketilebilir ya da çiğ fesleğen yaprakları çiğnenebilir.

– Fesleğen karın ağrısına sebep olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

7. Gıda zehirlenmesini ne geçirir: Kimyon

– Gıda zehirlenmesi nedeniyle mide iltihabı oluştuysa kimyon kullanılması tavsiye edilir. Kimyon tohumu ezilip su ile birlikte yutulabilir.

– Bitkisel çay için şeytantersi, tuz ve kimyon tohumu karıştırılabilir. Bu karışım günde birkaç kez tüketilir.

8. Gıda zehirlenmesine karşı ne yapılmalı: Muz

– Muz potasyum açısında zengin bir kaynaktır. Gıda zehirlenmesinin belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Yumuşak bir meyve olan muz mide tarafından kolayca sindirilir.

– Her gün düzenli olarak muz tüketilmesi aynı zamanda kişiye enerji verir ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

– Gıda zehirlenmesi belirtilerini hafifletmek için her gün olgun bir muz yenebilir ya da muz püre haline getirilerek günde 2 ya da 3 kez içilebilir.

9. Gıda zehirlenmesi için neler yapılmalı: Bal

– Bal anti bakteriyel ve anti mantar özelliklere sahiptir. Hazımsızlık ve gıda zehirlenmesi belirtilerini hafifletmede etkilidir.

– Saf bal tüketilmesi önerilir.

– Bal aynı zamanda midedeki asit düzeyini kontrol eder ve mide bulantısını engeller.

Cilt Nasıl Beyazlaştırılır: Cildi Beyazlatmanın Doğal Yolları

cildi beyazlatmanın doğal yolları

cildi beyazlatmanın doğal yolları

Cilt nasıl beyazlar?

Çoğu kadının cildinin rengini açmak için farklı çözümler uygulamaktadır. Genellikle kullanılan kozmetik ürünler ile olumlu sonuçlara ulaşmak isterler. Ancak bu kozmetik ürünler kısa vadede sonuç verse de içeriğindeki kimyasallar ile uzun vadede cildin yıpranmasına neden olabilir. Bu ürünler yerine bitkisel beyazlatma yöntemlerinin uygulanması önerilir. Bu çözümler ile siyah noktalar, cilt lekeleri, yaşlanma belirtileri, cilt sorunları en aza indirgenmiş olur. Cilt beyazlatma yöntemleri aynı zamanda ciltteki kiri ve biriken yağ tabakasını arındırır. Böylelikle cilt daha sağlıklı ve daha canlı bir görünüme kavuşur.

Cildi beyazlatmak için ne yapmalıyız: Cildi beyazlatmak için doğal maskeler

1. Evde cilt beyazlatma maskesi: Yoğurt:

– Yoğurt, ağartma özellikleri olan laktik asit içerir. Cilt tonunu dengeler ve cilt yapısını geliştirmeye yardımcı olur. Sade yoğurt her gün cilde topikal olarak uygulanabilir. 20 dakika kadar beklenir ve ardından cilt ılık su ile yıkanır.

– Yoğurt, bal ile karıştırılarak da kullanılabilir. Bu karılım cilde uygulanır. 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Uygulama tüm cilt tiplerinde kullanılabilir.

– Balın yanı sıra yoğurt, yulaf ezmesi ile karıştırılarak da kullanılabilir.

2. Evde cilt beyazlatma yöntemleri: Portakal

– Portakal, cilt bakımı kullanılan besinler arasındadır. İçerisindeki C vitamini ile cildi besler ve güçlendirir. Cilt tonunu dengeleyen ve beyazlatan özellikleri vardır.

– Genel cilt dokusunu geliştirmek için günlük olarak yardım portakal suyu tüketilebilir.

– Portakal suyu cilde topikal olarak da uygulanabilir. Yarım bardak portakal suyu içine bir tutam zerdeçal eklenir. Bu karışım uyumadan önce cilde uygulanır. Ertesi sabah su ile yıkanır.

– Portakal kabuğu kurutulur ve ardından toz haline getirilir. Biraz yoğurt ile karıştırılarak cilde hamur şeklinde uygulanır. Boyun bölgesine de uygulanması önerilir. Ciltte yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

3. Cilt beyazlatıcı maske: Un:

– Un da cilt rengini açmak için kullanılan malzemeler arasındadır.

– Biraz su ve un karıştırılarak hamur halinde getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. Bir süre bekletilir ve ardından su ile durulanır.

4. Cilt beyazlatmak için ne yapılmalı: Cilt beyazlatma maskesi:

– Bal sivilce ve sivilce izleri ile mücadeleye yardımcı olan özellikler içerir. Güçlü anti bakteriyel etkisinin yanı sıra cilt renginin açılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendirir.

– Cilde doğrudan bal uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve ardından cilt su ile durulanır. Bu işlem ciltteki ölü cilt hücrelerinin ve kirin arınmasına yardımcı olur. Cilde parlaklık verir ve daha genç bir görünüm sağlar.

– Alternatif olarak bal ile yüz maskesi yapılabilir. Bal, limon suyu, badem yağı ve biraz süt iyice karıştırılır. Karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra yıkanır.

5. Cilt beyazlatan limon maskesi:

– Limon doğal bir beyazlatma ajanı olarak çalışan asidik özellikler gösterir. C vitamini açısından zengin içeriği ile yeni hücrelerin büyümesini teşvik eder.

– Limon suyu cilde doğrudan pamuk ile uygulanabilir. Limon suyu, zerdeçal tozu ile hamur halinde getirildikten sonra de cilde uygulanabilir. Yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilmesi önerilir. Ardından su ile yıkanır.

– Alternatif olarak limon suyu, süt tozu ve bal karıştırılır ve cilde uygulanır. 20 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra cilt su ile durulanır.

6. Cilt beyazlatan bitkiler: Aloe vera jel:

– Aloe vera jel ciltteki renk bozukluklarının hafifletilmesi ve cildin orijinal rengine geri dönmesi için kullanılan en etkili çözümler arasındadır.

– Aloe vera jel yeni hücrelerin artmasını sağlar. Cilt onarımını hızlandırır ve zarar görmüş cildin hızla iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda koyu lekeleri ve sivilce izlerini hafifletir.

7. Cilt beyazlatmanın doğal yolları: Gül suyu:

– 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı gül suyu bir kaseye alınır. Ardından bir pamuk yardımı ile bu karışım cilde uygulanır. Cilt 5 dakika kadar ovulmalıdır. Ardından cilt soğuk su ile yıkanır. Limon derinlemesine temizlik sağlarken gül suyu ise cilt tonunu düzenler.

8. Cilt beyazlatıcı doğal maskeler Salatalık suyu:

– 1 çorba kaşığı salatalık suyu ve 1 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırılır. Bu karışım pamuk yardımı ile cilde uygulanır. 5 dakika kadar ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

– 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı bal ile biraz salatalık suyu bir kasede karıştırılır. Ardından cilde uygulanır ve yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.

– 1 yemek kaşığı domates suyu, 1 çorba kaşığı salatalık suyu ve 1 çorba kaşığı patates suyu bir kaseye alınır. Tüm malzeme iyice karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

9. Cilt beyazlatmanın bitkisel yolları: Badem:

– Birkaç adet badem geceden suda ıslatılır. Ertesi sabah ezilerek püre halinde getirilir. Elde edilen püre cilde uygulanır. Bir süre bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

– Bu uygulama düzenli uygulandığında cildin beyazlamasına yardımcı olur.

10. Lor:

– 1 yemek kaşığı lor, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı portakal kabuğu tozu karıştırılır. Bu karışım hamur halinde getirildikten sonra cilde uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır.

11. Cilt beyazlatan maske: Papaya:

– Küçük parçalar halinde kesilen olgun papaya ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen hamura 1 ya da 2 çorba kaşığı da çiğ süt eklenir. Bu karışım cilde maske olarak uygulanır. Yaklaşık 15 dakika sonra cilt iyice durulanır.

Cilt beyazlatan bal maskesi: Papaya, limon ve bal maskesi

Gerekli malzemeler:

– Küp halinde kesilmiş olgun papaya

– 1 çorba kaşığı bal

– 1 çorba kaşığı limon suyu

Yapılışı: Papaya ezildikten sonra limon suyu ve bal ile karıştırılır. Bu karışım yüze ve boyun bölgesine maske olarak uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanır.

Cilt beyazlatıcı domates maskesi: Yulaf ezmesi ve domates maskesi

Gerekli malzemeler:

– 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi tozu.

– 1 tatlı kaşığı olgunlaşmış domates suyu

Yapılışı: Her iki malzeme iyice karıştırılır ve hamur halinde getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

Cilt beyazlatmak için patates ve limon suyu maskesi

Gerekli malzemeler:

– 1 büyük patates

– Birkaç damla limon suyu

– Gül suyu

Yapılışı: Patates rendelenir ve suyu sıkılır. İçerisine gül suyu ve limon suyu eklenir. Karışım yüz ve boyun üzerine uygulanır. Yaklaşık 20 dakika sonra durulanır.

Salatalıkla cilt beyazlatma: Salatalık, bal ve limon maskesi

Gerekli malzemeler:

– 1 tatlı kaşığı salatalık suyu.

– 1 tatlı kaşığı bal

– 1 tatlı kaşığı limon suyu

– ½ su bardağı sandal ağacı tozu ya da kil

Yapılışı: Tüm malzeme iyi karıştırılır. Yüz ve boyun üzerine uygulandıktan sonra 20 dakika beklenir ve su ile yıkanır.

Tuz Nelere İyi Gelir: Tuzun Faydaları

tuzun faydaları

tuzun faydaları

Tuz neye yararlı?

Sülfatı içinde bulunduran tuz, pek çok güzellik ürününün üretimi sırasında kullanılan bir ürün olduğu gibi aynı zamanda sağlık açısından da oldukça önemlidir. Vücut için önemli bir kimyasal bileşik olan magnezyum sülfatı oluşturur.

Magnezyum, insan hücrelerindeki bileşenler tarafından vücut için kullanılan bir mineraldir. Vücut tarafından özel sentezlenen enzimler ile magnezyum eksikliği giderilir ve gerekli dengelerin korunması sağlanır. Aksi takdirde magnezyum eksikliği gözlemlenir ve bu eksiklik kişide bazı belirtilerin gözlemlenmesine neden olur:

– Yüksek kan basıncı

– Osteoporoz

– Migren

– Rinit

Sülfat beyin doku oluşumunda önemli rol oynar ve vücudun besin emilimini artırır. Ayrıca detoksifikasyon sürecinde de vücuda yardımcı olur.

Magnezyum sülfatın deri yoluyla absorbe edilebilir olması sülfattan da magnezyumdan da kolayca yararlanmayı sağlar. Bu iki temel maddeden yararlanmak için rutin olarak sülfat tuzunun kullanılması gerekir. Sülfat ayrıca topikal olarak kullanılabilir ya da direk tüketilebilir.

Tuz neye iyi gelir: Tuzun yararları 

1 – Tuz stresi alır mı: Stresin azalmasına yardımcı olur:

Sülfat tuzu kişinin stresten kurtulmasına yardımcı olur. İçerisindeki yatıştırıcı bileşenler kişinin streslerin arınmasına ve rahatlamasına yardımcı olur.

Magnezyum ile üretilen serotonin, beyindeki kimyasal madde üretimini ve bu şekilde gelişen elektron alışverişini kolaylaştırır. Bu da kişinin zihin olarak rahatlamasını sağlar. Bu yol ile engellenebilecek sağlık sorunları şu şekilde sıralanabilir:
– Anksiyete

– Sinirlilik

– Uykusuzluk

– Kalp ritmi bozukluğu

– 1 bardak sülfat, ılık su dolu banyoya eklenir.

– 30 dakika kadar bu suyun içinde beklenir. Böylece yorgunluktan kurtulup rahat bir şekilde uyumak mümkündür.

– Genel olarak stresten kurtulmak için bu yöntemin haftada 3 kez uygulanması yeterli olacaktır.

2 – Tuz detoksu kolaylaştırır:

Sülfat, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Magnezyum sülfat, hücrelerin detoksifikasyonu için gereklidir. Bu etki hem vücut içerisinde oluşan atıklar için hem de çevreden gelerek vücutta biriken atıkları için geçerlidir.

1 ya da 2 su bardağı epsom tuzu, sıcak su dolu banyo içerisine eklenerek iyice karışana kadar karıştırılır. Yarım saat kadar bu banyoda yatmak etkili sonuçlara ulaşmak için yeterli olacaktır. Sürekli etkiler için hafta en az 2 en fazla 4 kez bu tedavinin uygulanması gerekir.

3 – Tuz neye yararlıdır: Kas spazmını rahatlatır:

Sülfat, kas kramplarının tedavi edilmesine yardımcı olur ve egzersiz sonrası boğaz kasları rahatlatmayı sağlar. Magnezyum etkili ağrıların hafiflemesini sağladığı gibi aynı zamanda ağrıların genel nedeni olan iltihabı da azaltır. Bu da kas gevşemesini teşvik ederek kişiyi rahatlatır.

– Sülfat ve yeterli miktarda sıcak su kalın bir hamur haline gelene kadar karıştırılır. Yaklaşık 15 – 20 dakika bu hamur etkilenen alan üzerine masaj yaparak sürülür.

– Başka bir seçenek, 1 bardak sülfat ılık suyla dolu küvete dökülerek iyice karıştırılır. Vücudun bu banyoda en az 20 dakika kadar beklemesi gerekir.

Kas krampları genellikle kasların zorlanacağı işlerden sonra oluşan kastaki zorlanma ile meydana gelen ağrılardır. Bunların hafiflemesi için etkili sonuçlar elde edene kadar tedavinin tekrarlanması gerekir.

4 – Tuz yararları: Ağrıları ve sancıları hafifletir:

Sülfat, ağrı, şişme ve iltihap gibi belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur. Magnezyum vücudun pH seviyesinin düzenlenmesini sağlar.

Bunun yanı sıra damar sertliği, inflamasyon, ağrılı artrit ve gut hastalığı gibi birçok ağrı ve sancılı hastalığın hafiflemesine yardımcı olacak etkiler içerir. Kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur. Ayrıca sülfat, sinirsel ağrıları da yatıştırır ve sinir işlevselliğini destekler.

– 2 yemek kaşığı epsom tuzu sıcak suya eklenir.

– Ağrıyan vücut bölgeleri bu karışımın içerisinde yarım saat kadar bekletilir.

– Bu işlemin haftada 3 kez uygulanması olumlu sonuçlar elde etmek için yeterli olacaktır.

5 – Tuzun saça faydası: Saç sağlığı için önemlidir:

Sülfat saç sağlığı için de oldukça etkilidir. Saç diplerine sürülebilir ve kafa derisinde üretilen aşırı yağın belli oranda ortadan kalkarak kafa derisi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Ayrıca saçla ilgili diğer birçok soruna da iyi gelmektedir. Bu saç sorunları şu şekilde sıralanabilir:

– Saç dökülmesi

– Aşırı saç yağlanması

– Saç incelmesi

– Aşırı kepeklenme

Bu saç sorunlarına iyi gelmesinin yanı sıra zayıf saçların onarılarak çok daha gür ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Sülfatın birçok uygulanma şekli olabilir. Bu şekiller kişinin isteğine göre de farklılık gösterebilir. Genel olarak en sağlıklı olan hafif nemli saçlar üzerine uygulanmasıdır. Nemli saçların üzerine uygulandıktan sonra bu şekilde yaklaşık 15 – 20 dakika kadar beklenmesi gerekir. Beklemenin ardından bölge soğuk suyla iyice durulanmalıdır. Bu tedavi saç sağlığı için haftada sadece bir kez kullanılmalıdır.

Yağlı saçlar için her yıkamada kullanılacak şampuana 1 çay kaşığı sülfat eklenmelidir. Bu şekilde fazla yağın önüne geçmek mümkündür.

6 – Tuzun cilde faydası: Cildi temizler:

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için sülfat kullanılabilir. Özellikle rutin olarak kullanıldığında süreç içerisinde son derece olumlu sonuçlar elde etmek mümkündür. En dıştaki ölü derinin pul pul dökülmesini sağlar. Bu sayede ölü deri hücrelerinin neden olduğu kaşıntı, sivilce, siyah nokta ve diğer yaygın cilt sorunlarından korunmak mümkündür. Ayrıca deri gözeneklerindeki fazla yağlardan da kurtulmayı sağlar.

Sadece bir avuç sülfatın sorunlu bölgeye sürülerek yedirilmesi ölü deri hücrelerinin yok edilmesini için yeterli olacaktır. Sürdükten sonra kuruması beklenmeli ve kuruduktan sonra ılık su ile bölgenin durulanması gerekir.

Bir avuç sülfat 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile güzelce karıştırılır ve sorunlu bölgeye sürülür. Sürülen bölgeye masaj yapılarak karışımın iyice yedirilmesi gerekir. Karışım cilt tarafından emildikten sonra bölge ılık su ile durulanmalıdır.

Bu tedavinin haftalık olarak kullanımı cildi yumuşatacak ve bununla beraber sağlıklı ve pürüzsüz bir hale getirecektir.

7 – Yanıklara tuz iyi gelir mi: Güneş yanığını hafifletir:

Sülfatın bronz ciltler için rahatlatıcı etkisi vardır. Anti-enflamatuar özellikleri ile hafif güneş yanığının neden olduğu kaşıntı ve ağrı gibi belirtileri hafifletmeyi sağlar. Bunun yanı sıra oluşabilecek tahrişleri de büyük ölçüde hafifletir. Bu özellikleri ile tek bir cilt tonu oluşmasını sağlar ve bu cilt tonunun korunmasını sağlar.

– Güneşte kalarak bronzlaştırılmış olan cilt,1 bardak su sülfat ile 2 yemek kaşığı suyun karıştırılması ile elde edilen kür ile temizlenmelidir. Elde edilen karışımın bir sprey şişesinde saklanması gerekir. Güneşten etkilenen alan üzerine sprey sıkılır ve bu alan 10 dakika boyunca açık şekilde bekletilir. Ardından bölgenin bol su ile temizlenmesi gerekir. Bronz ten renginden kurtulmak için bu tedavinin en az haftada 2 ya da 3 kez uygulanması gerekmektedir.

– Alternatif olarak 1 fincan sülfat tuzu sıcak su dolu banyoya dökülür ve bronzlaşan bölgeler bu karışımın içinde kalacak şekilde 1 saat kadar beklenir. Hafta 2 ya da 3 kez uygulanması ile etkili sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Bal İle Yapılan Cilt Maskeleri: Ballı Cilt Maskesi

ballı cilt maskesi

ballı cilt maskesi

Bal cilde iyi gelirmi?

Parlayan ve kusursuz bir cilde sahip olmak için günümüzde satılan birçok kozmetik ürünü vardır. Günümüzde özellikle çevre ve hava kirliliği nedeniyle ciltte bakteri birikimi ve üst deride oluşan hasar son derece yüksektir. Bunu engellemek için birçok firma çeşitli kozmetik bakım ürünleri üretmektedir. Bunlar tabii ki kimyasal ürünlerdir ve cilde bakım yapmanın yanı sıra birçok zarar da verirler. Bu yüzden bu ürünlerin yerine evde hazırlanan bitkisel kürlerin uygulanması çok daha etkili olacaktır. Ancak tabii ki cilt hassas bir yapıda olduğu için bitkisel kürlerin de doğru şekilde ve dozda uygulanması önemlidir. Dolayısıyla uygulanacak kürlerin doktor kontrolünde uygulanması kesin sonuçlara ulaşmayı sağlar.

Balın cilde faydaları: Bal ile cilt bakımı:

– Bal doğal bir antioksidan görevi görür. Cildi güneş ışınlarının zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korur ve bu şekilde cildi genç tutar.

– Bal kuru ciltler için mükemmel bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Çünkü balın su tutucu ve nemlendirici özellikleri vardır. Kuru ciltlere sürüldüğünde cildin nemlenmesini sağlar.

– Balın kolajen üretimini teşvik etmesi ciltte var olan yara izlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

– Balın anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri vardır. Bu sayede kesiklerin ve yaraların tedavi edilmesine katkıda bulunur. Antioksidan özellikleri sayesinde de yaranın ve çevresinin temiz tutulmasını sağlayarak yarayı enfeksiyona karşı korur.

Balın bu etkisinden faydalanmak için bir süre boyunca rutin olarak uygulanması gerekir.

Bal cildi güzelleştirir mi: Balın temizleyici özelliği:

Bunun için hazırlanabilecek en etkili kürlerden birisi şudur:

– 1 bardak süt ya da gül suyu, 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu, 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu ve 1 çay kaşığı bal birbiri ile güzelce karıştırılarak kür hazır hale getirilir. Kür yüze sürülerek kuruyana kadar beklenmesi gerekir.

Bal cildi sıkılaştırır mı?

– Balı başka maddeler ile karıştırarak oldukça faydalı kürler hazırlanabilir. Bu kürler yaşlanmayı geciktirici etkiler gösterdiği gibi aynı zamanda cilt sorunlarının tedavi edilmesini de sağlayabilir.

Bal ile cilt maskesi: Bal – Limon maskesi:

Bu iki madde ile mükemmel bir yüz maskesi hazırlamak mümkündür. Yüzü temizler ve var olan sivilceleri kurutarak yüzün pürüzsüz bir hale gelmesine yardımcı olur. Nemlendirici özelliği ile de yağ dengesini korur ve sivilce çıkmasını engeller. Karışım çok kolay bir şekilde hazırlanabilir. 2 limonun suyu ile 2 çay kaşığı bal karıştırılarak yüze yetecek kadar kür hazırlanabilir. İlk olarak yüzün temizlenmesi ve sonra karışımın yüze uygulanması gerekir. 20 dakika bu şekilde kuruması bekledikten sonra bölge bol su ile yıkanarak temizlenmelidir.

Bal ile cilt sıkılaştırıcı yüz maskesi: Bal – Sandal ağacı tozu maskesi:

Bal ve limon suyu karıştırılarak yüz paketi hazırlanabilir. Ancak bunu daha etkili ve antiseptik hale getirmek için bir tutam sandal ağacı tozu eklemek gerekir. Karışım yüzde en az 30 dakika boyunca bekleyerek kuruması ve ardından yüzün ılık su ile yıkanması gerekir.

Ballı yüz maskesi: Bal – yulaf maskesi:

Eşit miktarda bal ve yulafın karıştırılması ile hazırlanan kür cilde sürülür ve kuruması beklenir. Cilde uygulanmadan önce etkilenen bölgenin iyice temizlenmesi gerekir. Bu şekilde kürün etkisi neredeyse 2 kat artar.

Yağlı ciltler için bal maskesi tarifleri:

Bal ile yüz maskesi: Bal – kil maskesi:

Kil ve balın eşit miktarlarda karıştırılarak yüze uygulanması gerekir. Bu karışım ciltteki ekstra yağı normal seviyelere indirmeyi ve sivilceleri kurutmayı sağlar. 20 dakikadan fazla cilt üzerinde tutulmaması gerekir. Ayrıca mutlaka tedavinin uygulanmasının ardından cildin kuru bırakılması gerekir.

Bal maskesi cilt bakımı: Bal, soğuk süt ve rendelenmiş salatalık maskesi:

1 çay kaşığı bal, 1 bardak soğuk süt ve 1 adet rendelenmiş salatalık birbiri ile karıştırılır. Kür uygulanır ve 10 dakika kadar kuruması beklenir. Ardından yüzün sıcak su ile durulanması gerekir.

Cildi canlandıran bal maskesi: Bal, gliserin ve zerdeçal maskesi:

1 çay kaşığı bal, bir tutam zerdeçal ve 1 çay kaşığı gliserin ile güzelce karıştırılır. Karışım yüzün üzerine uygulanır ve 20 dakika boyunca kuruması beklenir. Bu ev yapımı yüz maskesi cildi yumuşatır ve parlaklık verir. Zerdeçal içerisindeki bileşenler sayesinde antiseptik şeklinde davranır. Ancak kullanılan herhangi bir maddeye karşı cilt alerjik reaksiyon gösteriyorsa ya da gösterirse kullanılmamalı, kullanıldıysa acilen doktora başvurulmalıdır.

Cildi güzelleştiren bal maskesi: Bal – domates maskesi:

Bal, kalın bir hamur kıvamını alana kadar domates ile karıştırılır. Bu hamur cilt üzerinde 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulanır. Ardından parlaklık elde etmek için etkilenen alanın süt ile yıkanması gerekir. Aynı zamanda domatesin ağartma özelliği de koyu olan cilt renginin açılmasını sağlar.

Bal ve muz maskesi:

Ciltte parlaklık elde etmek ve cildi lekelerden arındırmak için bu maske kullanılabilir. Bu kür cildin üzerine uygulanır ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ılık su ile etkilenen alan durulanır.

Ballı cilt maskeleri: Bal – nohut maskesi:

Ev yapımı nohut – bal karışımı cilt için hem besleyici hem de temizleyici bir karışımdır. 1 yemek kaşığı nohut tozu 1 çay kaşığı bal ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Sonrasında elde edilen kür önceden yıkanarak temizlenmiş bölgeye sürülür. Kür kuruyana kadar beklenmelidir. Ardından bölge ılık su ile durulanarak temizlenir.

Ballı yüz bakım maskeleri: Bal – papaya maskesi:

Papaya yumuşak bir meyve olduğu için kolayca püre haline getirilebilir. Püre haline gelen papayanın içine 1 çorba kaşığı bal eklenir ve güzelce karıştırılır. Elde edilen kür yüze sürülerek kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ılık su ile etkilenen bölgenin yıkanması gerekir.

Bal ile hazırlanabilecek yaşlanmayı geciktirici maskeler:

Ballı yüz bakım maskesi: Bal, yulaf ezmesi, yoğurt ve rezene maskesi:

3 yemek kaşığı bal, yulaf ezmesi, yoğurt ve rezene tohumu karıştırılır. Cilde uygulanır ve ardından ılık su ile yıkanır.

Ballı kırışıklık maskesi: Bal – soğan suyu maskesi:

Soğan suyu ile bal karıştırılarak erken kırışıklık tedavisinde etkili bir karışım olarak kullanılabilir.

Kırışıklıklara bal maskesi: Bal – yumurta maskesi:

Yumurta cilt için kullanılabilecek en etkili besinlerden bir tanesidir. Cilt üzerindeki antiseptik, antioksidan, anti-bakteriyel ve antimikrobiyal etkileri ile hem temizliği hem de tedaviyi sağlar. 1 yumurtanın beyazı ile 1 çay kaşığı bal karıştırılarak hamur kıvamına getirilir. Elde edilen bu kürün en az 3 hafta boyunca rutin olarak kullanılması gerekir. Aynı zamanda bu karışımın yatıştırıcı etkisi de vardır. Masaj yaparak uygulandığında kişinin günlük stresini ve yorgunluğunu alır. Bu etkisi nedeniyle gece yatmadan önce uygulanması rahat bir uyku çekilmesini sağlayacaktır.

Migrene Neler İyi Gelir: Migren İçin Doğal Çözümler

Bu yazımızda sizlere özellikle kadınların başbelası olan migrene bitkisel kesin çözüm sunan ve migrene iyi gelen bitkiler hakkında bilgi vereceğiz. Özellikle nane ve lavanta yağı gibi bitkisel yağlar adet dönemi migren ağrıları için de kurtarıcı olacaktır.

migren için doğal çözümler

migren için doğal çözümler

Migren neden olur?

Migren; baş ağrısı, mide bulantısı gibi belirtilere neden olan bir sağlık sorunudur. Genellikle baş ağrısı ile birlikte ışığa ve sese karşı duyarlılık da görülen belirtiler arasındadır. Ağır vakalarda migren ağrıları oldukça şiddetli olabilir.

Migren nasıl anlaşılır?

Ağrılar genellikle zonklama şeklindedir. Işık ve gürültü ile ağrının şiddetinde artma olur. Migren ağrılarını diğer baş ağrılarından ayıran bir diğer özellik ise daha uzun sürmesidir.

Migrenin belirtileri:

Kadınlarda migren özellikle pre-mnstrual sendrom (PMS) olarak adlandırılan sağlık sorunu nedeniyle oluşur. Bu durumda vücutta hormonal dengesizlik oluşur. Hormon değişiklikleri baş ağrısını tetikler. Migrenin neden olduğu konusunda henüz tam bir sonuca ulaşılamamıştır. Migren durumunda genellikle ağrı kesiciler kullanılır. Ağrı kesiciler reçeteli ya da reçetesiz olarak kullanılabilir. Ancak bir ağrı kesici kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması önerilir. Genellikle kullanılan ağrı kesicilerin bazı yan etkileri vardır. En sık görülen yan etkiler uyku bozukluğu veya sedasyondur. Ayrıca cinsel sorunlar da oluşabilir. Bu nedenle ağrı kesicilerin yerine bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir. Bitkisel çözümler ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ağrı şiddetlendiğinde oluşan mide bulantısı hissini de hafifletir.

Migren ağrısı nasıl geçer: Migrene bitkisel çözüm

1. Migren ağrısına iyi gelen bitki çayları: Gümüş düğme bitkisi

– Gümüş düğme bitkisi migren ağrıları için kullanılan en etkili çözümlerden biridir. Ağrıları hafifleten ve bir pathenolide olarak bilinen doğal phytochemical içerir. Bu bitki, bulantı ya da migren boyunca oluşan kusma durumunu da azaltır.

2. Migren ağrısına iyi gelen bitki: Meşe palamudu

– Bu bitki ise migren, astım, karın krampları, öksürük ve alerji tedavisinde kullanılan en etkili bitkisel çözümlerden biridir.

– Aktarlardan kolayca bulunabilir.

3. Migrene iyi gelen bitkiler : Haşhaş

– Bu bitki bir gevşetici ve ağrı giderici olarak çalışır. Migren ağrılarını yatıştıran güçlü etkileri vardır. Bilinen herhangi bir yan etkisi olmasa da doktora danışarak kullanılması önerilir.

4. Migrene iyi gelen bitkisel yağlar: Nane ve lavanta yağları

– Bu yağlar da migren ağrısını hafifletmek için kullanılan etkili çözümler arasındadır. Buhar uygulaması için sıcak ve kaynar suya biraz nane ve lavanta yağı eklenir. Bu sudan çıkan buhar teneffüs edilir.

5. Migrene iyi gelen şeyler: Scullcap çiçeği tohumu

– Bu bitki yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile stres, anksiyete ve kas gerginliğini azaltır.

6. Migrene iyi gelen yiyecekler: Sarımsak ve soğan

– Sarımsak ve soğan da baş ağrısı ve migren ağrılarında etkili özelliklere sahiptir. Genellikle kan inceltici özellikleri ile kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olur.

– Bu bitki aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını engeller.

7. Migrene faydalı bitkiler: Söğüt kabuğu

– Salicin içeren söğüt kabuğu ağrı kesici olarak etki gösterir. İçerisindeki kimyasal maddeler ile migren ağrılarını engellemede son derece etkilidir.

– Etkili ve güçlü analjezik ve anti inflamatuar özellikleri vardır. Ağrı kesici ilaçlar ile birlikte kullanılmaması önerilir.

8. Migrene faydalı yiyecekler: Cayenne

– Cayenne enzimi biberde bulunan etkili bir maddedir. Bu madde ağrı kesici özellikleri ile oldukça etkilidir.

– Migren ağrıları için de etkili olan biber yemeklere, salatalara ya da çorbalara eklenerek tüketilebilir.

9. Migrene yararlı bitkiler: Kava kava otu

– Kava kava otu da migren ağrılarını hafifletmek için kullanılan en etkili bitkisel çözümler arasındadır. Stresin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda bulantıyı da engeller.

10. Migrene iyi gelen biberiye

– Biberiye, nane ve lavanta yağları da migren için etkili çözümler arasındadır. Bu yağlar ile baş bölgesine masaj yapılabilir.

– Tüm bu yağlar buhar uygulamasında kullanılabilir. Kaynar suya eklenen yağlardan çıkan buhar teneffüs edildiğinde ağrıda azalma görülür.

Migren ağrılarından kurtulmak için tüm bu çözümler uygulanabilir.